Archiwum


Gimnazjalne Wieści

 

 

rok szkolny 2017 / 2018

 


Maj 2018

XIII Gminny Konkurs Profilaktyczny „Nałogom mówię – NIE!”

16 maja 2018 r. trzyosobowy zespół uczennic gimnazjalnej klasy III A w składzie Natalia Cielibała, Natalia Ungier i Aleksandra Wójcik pod opieką p. Doroty Molendowskiej brał udział w XIII edycji Gminnego Konkursu Profilaktycznego pod hasłem „Nałogom mówię – NIE” organizowanego cyklicznie przez Szkołę Podstawową w Obicach. Konkurs składał się z czterech konkurencji. Zaczęliśmy od sprawdzenia naszych wiadomości i umiejętności dotyczących substancji uzależniających i profilaktyki zdrowotnej w formie rozwiązywanego wspólnie testu. Druga konkurencja to zajęcia plastyczne, w czasie których dziewczęta wykonywały plakat związany tematycznie z hasłem przewodnim konkursu. Następnie zajęcia warsztatowe, podczas których gimnazjalistki uzupełniały niedokończone zdania i układały rozsypanki wyrazowe - wszystkie zadania dotyczyły profilaktyki uzależnień. Teraz przyszedł czas na napisanie listu do rówieśnika, który ukaże mu zagrożenia wynikające z przyjmowania substancji psychoaktywnych. Nasze gimnazjalistki spisały się wspaniale zajmując II miejsce w gminie. Gratulujemy wygranej!

 

 

Gimnazjum w Morawicy laureatem europejskiej odznaki  „Szkoła eTwinning”

"Moment, na który wszyscy czekaliśmy! Odznaki Szkoły eTwinning zostały przyznane! 1 211 szkół w całej Europie świętuje sukces szkolnych zespołów eTwinning, w tym 70 polskich placówek! Jest to uznanie nie tylko osobistego sukcesu poszczególnych nauczycieli, ale także docenienie działań, zaangażowania i osiągnięć całego zespołu eTwinning działającego w danej szkole. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!" – poinformowało Biuro Kontaktowe   programu eTwinning  w Polsce.

Cieszymy się, że w gronie szkół, które otrzymały tę  prestiżową odznakę znalazły się Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego oraz Gimnazjum w Morawicy. Jesteśmy jedynymi szkołami z województwa świętokrzyskiego, które otrzymały to zaszczytne wyróżnienie.

Lista wszystkich nagrodzonych placówek dostępna jest na oficjalnej stronie programu:

https://www.etwinning.net/pl/pub/support/2018--2019-etwinning-school-li.htm

Warto zauważyć, że w programie eTwinning zarejestrowanych jest 190924 szkół z całej Europy, w tym 15417 placówek oświatowych z Polski.

Wyróżnienie „Szkoła eTwinning” zostało przyznane po raz pierwszy.  Jest ono wyrazem uznania nie tylko osobistego sukcesu poszczególnych nauczycieli, ale także docenieniem działań, zaangażowania i osiągnięć całego zespołu eTwinning działającego w szkole. Każda z nagrodzonych szkół wzięła udział w dwustopniowym procesie weryfikacyjnym.

Laureaci te specjalnej odznaki zostali uznani za pionierów i liderów w takich dziedzinach jak:

- praktyka cyfrowa

- praktyka w zakresie Bezpieczeństwa

- twórcze i innowacyjne podejście do nauczania

- promowanie ustawicznego rozwoju zawodowego kadry

- promowanie praktyk uczenia się opartych na współpracy wśród nauczycieli i uczniów

Gimnazjum w Morawicy jest zaangażowane w realizację programu eTwinning od roku 2013. Projekty przez nas realizowane otrzymały 4 Krajowe Odznaki Jakości oraz 3 Europejskie Odznaki Jakości.

Do tej pory zrealizowano łącznie 13 projektów, a kolejne cztery są w trakcie wdrażania.

W skład szkolnego zespołu eTwinning wchodzą nauczyciele języków obcych: p.Anna Litwin, p.Edyta Siwek, p.Anetta Wrona oraz p.Katarzyna Sikora- Gorzelańczyk. Na portalu programu wykazują się aktywnością Dyrektor szkoły p.Jacek Kuzia oraz pani wicedyrektor Mariola Kosztołowicz.

 

Odznaka „Szkoła eTwinning jest dla nas ogromnym wyróżnieniem, lecz również wyzwaniem, by nadal rozwijać się i podnosić jakość podejmowanych przez nas działań projektowych, a także by promować ideę programu w środowisku lokalnym.

 

Srebro ,,Spontanu” dla Piramidy

Ogólnopolskie Spotkania Taneczne SPONTAN to prestiżowy konkurs  organizowany przez Dom Kultury Dorożkarnia w Warszawie. Celem imprezy jest popularyzacja różnorodnych form ruchowo-tanecznych wśród  młodzieży .To pokaz artystycznych konfrontacji  zespołów tańca i ruchu z całej Polski. To spotkania dla ludzi z pasją, kochających taniec. Tegoroczne zmagania odbyły się na scenie teatru ,,Roma”w Warszawie. Niesamowita oprawa sceniczna oraz pokaz umiejętności tanecznych i atmosfera jubileuszowych  spotkań artystycznych zaowocowała tylko jednym marzeniem dla Piramidy -podium. Profesjonalne jury 15. Ogólnopolskich Spotkań Tanecznych SPONTAN 2018 w składzie: Sonia Mirpuri, Bartosz Figurski i Michał Piróg w dniu 5 maja 2018 roku po obejrzeniu 44 prezentacji w wykonaniu 37 zespołów tanecznych z 17 miast Polski. W kategorii taniec jazzowy za  brawurowo wytańczoną choreografię pt,,Dogonić marzenia ‘’jury przyznało  drugą lokatę wraz z nagrodą finansową, walizką i upominkami. To ogromny zaszczyt móc reprezentować ZPO w Morawicy i być wśród najlepszych na scenie teatru, na której tańczyło wiele słynnych tancerzy i aktorów.  Tam czuć magię artystycznych dusz i ludzi którzy z pewnością zawodowo w przyszłości znajdą swoje miejsce - wrażeniami podzieliła się Natalia.

Kwiecień 2018

Podwójne podium w XIII Ogólnopolskim Turnieju Formacji Tanecznych Suchedniów 2018

W dniu 14 kwietnia 2018 na parkiecie Suchedniowskiej Hali Sportowej wystąpili tancerze z całej Polski . Na parkiecie można było zobaczyć łącznie, aż 75 układów choreograficznych w różnych kategoriach tanecznych. Trzynasta edycja zgromadziła rekordowa liczbę tancerzy1200 tancerek z 28 formacji tanecznych. To był niesamowity maraton tańca. Piramida dwukrotnie tańczyła na scenie: w widowisku tanecznym pt. ,,Piękna i Bestia” i w tańcu współczesnym pt.,, Dogonić marzenia”. Technika taneczna na wysokim poziomie, znakomita fabuła, scenografia i bogactwo kostiumów oraz cała oprawa prezentacji miała wyjątkowy charakter. Dodatkowe efekty świetlne w postaci czerwonej poświaty pozwoliła przenieść widza w świat bajki….W otoczeniu Dam dworu Bell rozpoczyna heroiczną walkę z wiedźmą, która rzuca urok na księcia, przemieniając go w Bestię. Wraz z filiżanką , dzbankiem świecznikiem i łyżeczkami zaczyna w tańcu wirować klątwa .Nagle na scenę wkraczają róże i po raz kolejny zwycięża miłość. Wrażenie artystyczne przytykało dech w piersiach, a publiczność nagrodziła tancerki gromkimi brawami. Oczekiwanie na werdykt było wielkim przeżyciem. Wszyscy czuliśmy tą niesamowitą atmosferę, gdzie każda formacja liczyła na zwycięstwo. Z wielką radością i zaskoczeniem przyjęłyśmy werdykt jury: w kategoriach inscenizacja taneczna przyznano Piramidzie , II miejsce a za widowisko taneczne III lokatę. Z przepięknymi pucharami i medalami pozostało nam wrócić do domu.

 

Marzec 2018

Obchody XXVI Tygodnia Kultury Tygodnia Języka Polskiego w szerszej odsłonie

W dniach od 5 do 10 marca obchodzono w całej Polsce XXVI Tydzień Kultury Języka Polskiego. W oddziałach gimnazjalnych naszej szkoły, jak co roku, odbyły się liczne konkursy, mające na celu propagowanie piękna i poprawności języka narodowego , zarówno w mowie jak i w piśmie, wśród których wymienić należy szkolne konkursy: Literacki, Mistrz Ortografii oraz Mistrz Języka Polskiego. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród młodzieży, która licznie i chętnie bierze w nich udział. Zwycięzcy są uhonorowani nagrodami książkowymi i stopniami cząstkowymi z przedmiotu. Ponadto mają świadomość, że dają dobry przykład swoją postawą, co z kolei przekłada się na oceny z zachowania.

Po raz ósmy polonistki z naszej szkoły, pani Monika Pabian i Renata Juśkiewicz, zorganizowały Międzyszkolny Konkurs Polonistyczny, w którym, oprócz gospodarzy, uczestniczyły delegacje z oddziałów gimnazjalnych szkół z powiatu kieleckiego tj. z Bilczy, Brzezin, Obic oraz Nowin. Konkurs, któremu towarzyszyły słowa Anny Eleonor Roosevelt "Przyszłość należy do tych, którzy wierzą w piękno swoich marzeń", miał charakter edukacyjnej zabawy, sprzyjającej doskonaleniu i utrwaleniu umiejętności z zakresu ortografii, frazeologii, poprawności językowej oraz retoryki. Atmosfera rywalizacji intelektualnej sprzyjała integracji uczniów i nauczycieli z różnych szkół i środowisk. Komisji Konkursowej, jak co roku, przewodniczyła Pani Dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy, Teresa Badowska. Ogłoszenie wyników zostało poprzedzone krótkim występem artystycznym w wykonaniu uczennic – Aleksandry Strąk (śpiew) i Darii Nowak (recytacja). Wręczenia nagród dokonał Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, pan Marian Buras, który ufundował piękne i wartościowe książki dla wszystkich uczestników Konkursu. Dzięki tak bogatym nagrodom żaden uczestnik nie czuł się z pewnością pokonany przez rywala, aczkolwiek punktacja wskazała jako zwycięską drużynę z Brzezin, na drugim miejscu uplasowały się szkoły z Morawicy oraz z Nowin, a na trzecim szkoły z Bilczy i z Obic.

9 marca odbył się w Nowinach Powiatowy Konkurs Recytatorski, podczas którego uczestnicy w kategorii recytacji klasycznej oraz monodramu prezentowali utwory polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej. Daria Nowak, przygotowana przez p. R. Juśkiewicz, zajęła w tym konkursie I miejsce.

12 marca uczniowie pod opieką p. M. Pabian wzięli udział w Gminnym Przeglądzie Form Teatralnych, związanych tematycznie z utworem A. de Saint Exupery’ego pt. „Mały Książę”. Drużyna naszej szkoły zdobyła I miejsce.

25 marca w Obicach odbyła się Corrida Frazeologiczna, w której wzięło udział 4 uczniów klas trzecich. II miejsce w potyczkach frazeologicznych zajęła Wiktoria Bisaga, a wyróżnienie Maciej Pabian.

Obchody Tygodnia Kultury Języka Polskiego zawsze są okolicznością do promowania wartości kultury słowa, a przy tym uczniowskich talentów i ich osiągnięć, oraz podtrzymywania współpracy z sąsiednimi szkołami i władzami lokalnymi.

 

 

 

Bezpieczeństwo i pierwsza pomoc
Warsztaty dla klas drugich gimnazjalnych

27 marca 2018r  uczniowie klas drugich  gimnazjalnych wzięli udział w warsztatach z pierwszej pomocy przeprowadzonych przez  Ratownika wodnego – panią Katarzynę Grzegorczyk. Pani Katarzyna Grzegorczyk na co dzień pracuje w pływalni “KORAL” w Morawicy. Na początku spotkania przeprowadzony został wykład na temat: „Pierwsza pomoc w Ratownictwie Wodnym i wykorzystywany do tego sprzęt”. Omówione zostały czynności obejmuje pierwszą pomoc w ratownictwie wodnym. Ponadto młodzież została uświadomiona, jak ważne dla poszkodowanych są pierwsze minuty oraz  prawidłowa postawa i odpowiednia reakcja osób, które ratują. Zaprezentowany został film, z pokazu ratownictwa wodnego przygotowany przez Ratowników z pływalni „Koral” w Morawicy. Następnie odbyły się zajęcia warsztatowe dla młodzieży. Uczniowie wykonywali szereg ćwiczeń z zakresu pierwszej pomocy. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, ciekawość budził  przywieziony sprzęt wykorzystywany w ratownictwie wodnym. Każdy uczeń miał możliwość poćwiczyć na fantomach resuscytację krążeniowo – oddechową tzw. RKO. Uczniowie chętnie  wcielali się w rolę ratownika, brali udział w ćwiczeniach,  zadawali szereg pytań. Wysoko ocenili przeprowadzone warsztaty.

W imieniu wszystkich uczniów serdeczne dziękuję Ratownikowi wodnemu - pani Katarzynie Grzegorczyk za poświęcony czas i interesujące warsztaty połączone z wykładem.

Podziękowania za współpracę składam również panu Wojciechowi Ostrowskiemu, prezesowi pływalni „Koral”.

Organizatorka warsztatów – Edyta Groszek

Sukcesy w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych

W tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych organizowanych przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach nasi uczniowie odnieśli sukcesy:

 • Maciej Skiba klasa 3a - laureat XV Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki;
 • Patryk Gubała klasa 3a - finalista XV Wojewódzkiego Konkursu z Matematyki;
 • Wiktoria Bisaga klasa 3b - finalistka XV Wojewódzkiego Konkursu z Biologii;
 • Magdalena Śnioch klasa 3c - finalistka XV Wojewódzkiego Konkursu z Biologii;
 • Julia Malicka klasa 3a - finalistka XV Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego.

Gratulujemy!

Do konkursów uczniów przygotowywały: z matematyki wicedyrektor Mariola Kosztołowicz, z biologii pani Dorota Molendowska, zaś z języka polskiego pani Renata Juśkiewicz.


Maraton Matematyczny w języku angielskim

15 marca dwie trzyosobowe reprezentacje naszych gimnazjalistów wzięły udział w Maratonie Matematycznym organizowanym od kilku lat przez LO im. J. Słowackiego w Kielcach. Jest to nietypowy konkurs, ponieważ przez 4 godziny zegarowe uczniowie rozwiązują 100 zadań z matematyki sformułowanych w języku angielskim. Dla uczniów jest to jednocześnie wyzwanie z matematyki i z języka angielskiego. Uczniów do konkursu przygotowywały wicedyrektor Mariola Kosztołowicz oraz pani ewa Bożek - Raćkos. Jeden z naszych zespołów zajął w tym trudnym konkursie trzecie miejsce. W skład zespołu wchodzili uczniowie klasy 3a Kacper Malicki, Patryk Gubała i Maciej Skiba.Trzecie miejsce w konkursie daje uczniom dodatkowe punkty w rekrutacji do szkoły ponadgimnazjalnej. Gratulujemy!


14 marca - Święto Liczby Pi

Od kilku lat, w tym dniu, w naszej szkole odbywają się obchody Święta Liczby PI. W tym roku, podobnie jak i w poprzednich, trzyosobowe reprezentacje klas gimnazjalnych rywalizują między sobą w konkursie o nazwie Pitagorada. W tegorocznej edycji konkursu pierwsze miejsce zajęła reprezentacja klasy 3c w składzie: Magdalena Śnioch, Izabela Sulima i Jakub Masternak. Co roku obchody święta liczby Pi przygotowuje wicedyrektor Mariola Kosztołowicz.


12 marca - Święto Matematyki

12 marca obchodziliśmy Światowy dzień Matematyki. Z tej okazji  w naszej szkole odbyły się zawody międzyklasowe, które prowadzone były w dwóch kategoriach wiekowych. W kategorii pierwszej wzięły udział dwuosobowe zespoły klas 5 - 7, zaś w kategorii drugiej rywalizowały między sobą dwuosobowe zespoły klas gimnazjalnych. Hasłem przewodnim tegorocznych zawodów były "przysłowia polskie w zadaniach matematycznych".  Wśród klas szkoły podstawowej pierwsze miejsce zajął zespół z klasy 5a w składzie: Szymon Kołbus i Jakub Mazur, natomiast wśród klas gimnazjalnych pierwsze miejsce wywalczyła klasa 3a w składzie Natalia Ungier i Kacper Malicki. Jak co roku konkurs przygotowała i przeprowadziła wicedyrektor Mariola Kosztołowicz.

 

Rozgrywki Chłopskiej Szkoły Biznesu

Dnia 8 marca 2018 r.  w naszej szkole odbyły się dwugodzinne zajęcia dla trzech klas drugich gimnazjum. Poprowadziła je grupa uczniów – uczestników innowacji „Ekonomiczne potyczki”.

Początek zajęć to część teoretyczna. Drugoklasiści mieli okazję zapoznania się z historią  chłopów pańszczyźnianych w XVIII wieku. W tymże czasie wspomniani chłopi z Andrychowa w Małopolsce tkali lniane płótna, zakładali spółki handlowe (tzw. kolegacje) i odbywali wyprawy handlowe do miast w całej Europie. Stworzyli wielki ośrodek tkacki, który eksportował poza granice Rzeczypospolitej ponad 80% swojej produkcji. W tym stuleciu  nie było w Polsce innego ośrodka o tak rozległych kontaktach handlowych. Wielka skala produkcji i międzynarodowy zasięg handlu były możliwe dzięki współpracy pomiędzy okolicznymi chłopami-rzemieślnikami. Co niezwykłe ci chłopi wkroczyli na rynek europejski z własnym biznesem. Eksportowali płótna daleko poza granice Rzeczypospolitej. W XVIII wieku miejscowi wywozili swoje drelichy, serwety i obrusy m.in. do Czech, Węgier, Austrii, Rosji, Turcji, Holandii i Francji.

W wyniku dynamicznego rozwoju gospodarczego w 1767 roku Andrychów otrzymał prawa miejskie na mocy przywileju królewskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Skończywszy przedstawiać rys historyczny andrychowskich biznesmenów i ich błękitnego złota – czyli lnu, uczestnicy „Ekonomicznych potyczek” zapoznali drugoklasistów z zasadami symulacyjnej gry ekonomicznej „ Chłopska szkoła biznesu”, powstałej właśnie na bazie  tych niezwykłych wydarzeń.  W trakcie rozgrywki uczniowie - gracze wcielają się w role historycznych przedsiębiorców. Produkują, handlują z innymi graczami na jarmarkach i gromadzą towary niezbędne do zrealizowania wypraw handlowych do wybranych miast Europy. Tak więc w grze biorą udział piekarze, tkacze i kowale.  Ich zadaniem jest zgromadzenie jak największego majątku. Na ten majątek składają się: karty złotych górskich, karty chlebów, karty płócien, karty bryk. Zwycięzcą gry jest gracz, któremu udało się zgromadzić największy majątek.

Przed przystąpieniem do rozgrywek „ innowacyjna grupa” przygotowała odpowiednio salę lekcyjną ( dwie złączone ławki i sporo wolnej przestrzeni na środku), rozłożyła planszę, przygotowała karty gry ( karty wypraw, karty postaci, karty czasu, karty złotych górskich), rozdzieliła zasoby początkowe i wyznaczyła spośród siebie bankierów. Zadaniem tych ostatnich była obsługa graczy produkujących chleby, bryki i płótna (przyjmowanie od graczy kart złotych górskich i kart czasu i wydanie im towarów), a także graczy prowadzących wyprawy handlowe (przyjmowanie od graczy kart towarów i kart czasu, losowanie kart miast i wypłacanie im przychodów).

Najbardziej przedsiębiorcza okazała się być klasa II c. Gracze tej właśnie klasy zgromadzili największy majątek.

Warsztaty przeprowadziła innowacyjna grupa „Ekonomicznych potyczek” w składzie: Natalia Orlińska, Ola Szałas, Wiktoria Klimczak, Natalia Kostur, Klaudia Niewadził, Oliwia Dudek, Natalia Strójwąs, Paweł Bożek – Raćkos, Wiktoria Dudajek, Ola Strąk, Michał Żołądek.

Innowację „Ekonomiczne potyczki” prowadzi w naszej szkole nauczyciel matematyki Ewa Bożek – Raćkos oraz nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Katarzyna Kowalska.

 

 

Luty 2018

Spotkanie z astronomią

Wieczorne zajęcia na UJK w Kielcach

3 lutego b.r. szkolnego członkowie Klubu Młodych Pasjonatów Nauki uczestniczyli w zajęciach z astronomii na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach zorganizowanych dla nich przez dr hab. prof. UJK Tadeusza Kosztołowicza oraz mgr Marcina Drabika.

Spotkanie rozpoczęło się od cyklu pokazów w planetarium. Uczniowie obserwowali sztuczne niebo, na którym uczyli się rozpoznawać niektóre gwiazdy i gwiazdozbiory. Obserwowali ruch sfery niebieskiej oraz wygląd nieba w różnych porach roku i w różnych miejscach kuli ziemskiej. Obejrzeli również pozorny ruch na sferze niebieskiej Słońca, Księżyca oraz planet. Dokładnie zapoznali się z dobowym „ruchem” Słońca oraz rocznym „ruchem” Słońca po ekliptyce. Uczniowie dowiedzieli się również, w jaki sposób ewoluują gwiazdy i wszechświat oraz jaką budowę ma Droga Mleczna, czyli nasza galaktyka.

Drugim punktem spotkania była wizyta w obserwatorium. Młodzi członkowie klubu zapoznali się z budową i sposobem funkcjonowania kopuły obserwatorium oraz głównym instrumentem obserwacyjnym, czyli teleskopem o średnicy obiektywu 35 cm. Ponadto mgr. Marcin Drabik zaprezentował uczniów podstawowe techniki obserwacji. W jedenej z sal wykładowych uczniowie oglądali różne teleskopy i lunety służące do obserwacji nieba m.in. poznali sprzęt przystosowany do obserwacji Słońca. Niestety pogoda uniemożliwiła uczniom prowadzenie bezpośrednich obserwacji.

Po wizycie w obserwatorium uczniowie uczestniczyli w wykładzie „Dlaczego Wszechświat świeci?” połączonym z pokazem, w trakcie którego poznali odpowiedź na pytanie sformułowane w temacie wykładu oraz dowiedzieli się m.in. jakim światłem świecą gwiazdy. Mogli zaobserwować rozszczepienie światła oraz obserwowali czym różni się światło białe od czerwonego i od niebieskiego.

Na zakończenie uczniowie zwiedzili wystawę meteorytów z prywatnej kolekcji Pana Krzysztofa Sochy. Uczniowie dowiedzieli się czym są meteoryty oraz jaką mają budowę i właściwości fizyczne.

Członkowie Klubu Młodych Pasjonatów Nauki serdecznie dziękują panom prof. Tadeuszowi Kosztołowiczowi i mgr Marcinowi Drabikowi za przygotowanie pasjonujących zajęć.

 

Dzień Bezpiecznego Internetu 2018 w Gimnazjum w Morawicy

Gimnazjum w Morawicy włączyło  się w obchody Dnia  Bezpiecznego Internetu (DBI)  odbywającego się pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Akcja ta, zainicjowana przez Komisję Europejską w 2004r.,  ma na celu podejmowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką eBezpieczeństwa oraz promocję odpowiedzialnego korzystania z sieci.

W ramach  Dnia Bezpiecznego Internetu w  klasach II-III gimnazjum  zorganizowano zajęcia edukacyjne poświęcone cyberprzemocy i zasadom bezpiecznego korzystania  z Internetu, w trakcie których wykorzystano filmy, gry interaktywne, puzzle.

W działania włączyli się:  pani wicedyrektor Mariola Kosztołowicz- koordynator akcji oraz pani Anna Litwin- nauczycielka języka angielskiego.

Na zajęciach informatyki został przeprowadzony "Wielki Test Znajomości Netykiety"(online). Odbył się cykl zajęć edukacyjnych na temat bezpieczeństwa w sieci oraz kulturalnego zachowania w Internecie. Następnie uczniowie przystąpili do realizacji projektu "Gimankieterzy", w ramach którego w zespołach przygotowali ankiety, przeprowadzili badania i opracowali wnioski na temat bezpieczeństwa w sieci. Ponadto  dla osób zainteresowanych został zorganizowany konkurs "Jak korzystać z zasobów w sieci, by nie łamać prawa?"

Na języku angielskim uczniowie poznawali słownictwo tematyczne związane z Internetem oraz z zagrożeniami, oglądali  film Christiana Foleya  pt. „Connections”. Za pomocą interaktywnych quizów i gier sprawdzili oni swoją wiedzę na temat  Netykiety. W ramach projektu eTwinning pt.”Words have Impact!” uczniowie klasy 3b i 3c przygotowali plakaty  na temat cyberprzemocy oraz poradnik ‘How to be safe in the Net?’

Gimnazjaliści brali udział w sondażach dotyczących  mediów społecznościowych oraz zastosowania Internetu.

Najbardziej zaangażowani uczniowie otrzymali pamiątkowe naklejki promujące akcję.

 


Styczeń 2018

Gimnazjaliści zagrali z  Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

W 26. Finale WOŚP przy sztabie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Morawicy wzięło udział dwudziestu pięciu wolontariuszy. Niemal każdemu z nich towarzyszyła koleżanka lub kolega, pomagając w zbiórce. Mimo mrozu i wiatru do godzin wieczornych widać było na terenie miasta gimnazjalistów z kolorowymi puszkami. Zziębniętymi rękami przyklejali bardzo ofiarnym mieszkańcom czerwone serduszka, dziękując za wrzucone datki do puszki. Byli to uczniowie klas drugich i trzecich: Biesaga Marietta, Janaszek Julita, Jaroń Hubert, Sabat Jakub, Wąsik Patrycja, Wieczorek Oliwia, Skucińska Oliwia, Bąk Kinga, Rygelska Angelika, Białowąs Wiktoria, Ptak Maciej, Skiba Maciej, Frankowicz Maciej, Pindral Mateusz, Tomaszewski Michał, Soja Milena, Kuciemba Agnieszka, Bisaga Wiktoria, Łuszcz Justyna, Bracichowicz Lidia, Stańko Alicja, Wołcerz Joanna, Stokowski Wojciech, Śliwa Wiktor, Orlińska Patrycja, Błoniarz Daria, Cielibała Natalia, Kostka Marcelina, Orlińska Natalia, Klimczak Wiktoria, Szałas Aleksandra, Kuciemba Magdalena oraz Majchrzak Filip.

„Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków" - bo taki był cel tegorocznej zbiórki - wolontariusze zebrali 9.865,35 złotych.

Udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy to dla młodzieży cenne doświadczenie pokazujące, że duchowe bogactwo człowieka polega na tym, że potrafi on dzielić się z innymi, tym co posiada.

 

Praca naszej młodzieży w charakterze wolontariuszy

w Zakładzie Opiekuńczo – leczniczym w Bilczy

GŁÓWNE CELE WOLONTARIATU:

 

 • Zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie.
 • Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych.
 • Kształtowanie postaw prospołecznych.
 • Rozwijanie empatii i tolerancji.
 • Inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego.
 • Kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności.
 • Budowanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego.
 • Angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, tworzenie więzi ze środowiskiem.
 • Zawieranie głębokich, wartościowych przyjaźni.
 • Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.
 • Współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi.
 • Możliwość wykorzystywania własnych umiejętności i doświadczeń.
 • Rozwijanie zainteresowań.
 • Zdobywanie doświadczenia w nowych dziedzinach.
 • Wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej.

 

PODEJMOWANE ZADANIA:

 

 • Przybliżenie młodzieży idei wolontariatu podczas spotkań w ZOL-u w Bilczy.
 • Umożliwianie rozpoznania własnych motywacji do pracy.
 • Poznanie obszarów pomocy.
 • Poznanie zasad pracy i etyki działalności woluntarystycznej.
 • Zapoznanie z prawami i obowiązkami wolontariuszy.
 • Zachęcanie uczniów do działań w Wolontariacie Szkolnym podczas rozmów prowadzonych przez katechetę.
 • Lekcje religii poświęcone miłości bliźniego.
 • Monitorowanie działalności wolontariuszy.
 • Wymiana doświadczeń.

 

PODSUMOWANIE:

W pierwszym półroczu roku szkolnego 2017/2018 uczniowie naszej szkoły brali udział w wolontariacie w ZOL-u w Bilczy. Przeważnie byli to uczniowie klas III gimnazjum. Ich liczba nie była stała, wahała się od 9 do 17 osób. Czas działania wolontariatu obejmował okres od września 2017 do stycznia 2018 w każdą sobotę (prócz tych świątecznych), czyli około 14 sobót. Uczniowie i uczennice chodzący na wolontariat pogłębiali główne cele wolontariatu oraz konsekwentnie podejmowali jego zadania.

Uczniowie podejmujący zadania w zakresie wolontariatu pogłębiają swoją wiedzę, ale przede wszystkim kształtują w sobie postawę miłosierdzia i empatii do drugiego człowieka, często starszego i chorego.

 

 

Aktywne życie gimnazjalistów

Zakończenie pierwszego półrocza jest okazją do podsumowania sportowego życia w naszej szkole.  Dla uczniów aktywnych ruchowo mieliśmy wiele ciekawych propozycji: zajęcia Szkolnego Koła Sportowego z piłki siatkowej, liczne zawody międzyszkolne i rozgrywki sportowe oraz 19. rajd po Górach Świętokrzyskich. Nowością był realizowany w naszej szkole program promowany przez Światową Federację Badmintona i Polski Związek Badmintona pod nazwą Shuttle Time, mający na celu popularyzację tej dyscypliny sportowej. Praktyka pokazała, że wiele osób złapało bakcyla tej dyscypliny sportowej. Dnia 1 grudnia 2017r. odbył się szkolny turniej badmintona. Turniej ten miał charakter otwarty, to znaczy, że mogli w nim brać udział nie tylko ci, którzy na co dzień uczestniczyli w zajęciach badmintona, ale wszyscy chętni. Zainteresowanie rozgrywkami przerosło oczekiwania organizatorów, zgłosiło się do nich 94 uczestników, w tym 34 gimnazjalistów. Rozegrano 131 pojedynków - 58 pomiędzy gimnazjalistami.

Nasi uczniowie startowali też w zawodach gminnych w lekkiej atletyce, piłce nożnej, koszykówce, siatkówce – zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców, a także w otwartych, międzyszkolnych turniejach siatkarskich. Osiągali liczne sukcesy, a przede wszystkim cieszyli się rywalizacją w duchu fair play i wspólnie spędzonym czasem. O sukcesach przeczytać można w zakładce "Sukcesy" :). Niezmiernie cieszy nas fakt, że w sportowe zmagania podczas Gminnej Spartakiady Lekkoatletycznej włączyli się również rodzice, a mama Filipa Kruka z kl.2b, Pani Agata Kruk zajęła I miejsce w biegu na 100m, zdobywając dla szkoły cenne punkty. Dziękujemy! :)

Warto dodać, że w zajęciach Szkolnego Koła Sportowego mogą brać udział wszyscy uczniowie naszej szkoły - zarówno ci ze szczególnymi predyspozycjami do uprawiania sportu, jak i ci, którzy chcą poprawić swoje umiejętności ruchowe lub po prostu aktywnie spędzać czas z rówieśnikami. Bądź z nami w II półroczu, zaplanowaliśmy wiele atrakcji na aktywne spędzenie czasu!

 

 

Grudzień 2017

Jasełka pt.: „Cała prawda o Bożym Narodzeniu”

Niezwykłym świętem jednoczącym całą społeczność szkolną jest Boże Narodzenie. Tegoroczne jasełka były nietypowe:  z teatralną scenografią i wspaniałą grą aktorską uczniów. Połączyły współczesny świat sporów, często rozstrzyganych w sądach, ze światem sprzed dwóch tysięcy lat, w którym narodziło się Dzieciątko Jezus. Reżyserami niezwykłego spektaklu byli nauczyciele:  ksiądz Andrzej Wojarski, pani Beata Kowalska oraz pani Edyta Groszek.

Spektakl rozpoczął chór „Wigilijną pastorałką”. Następnie widzowie przenieśli się na salę rozpraw, gdzie Sędzia (Maciej Skiba) otworzył posiedzenie sądu. Sprawa: „Cała prawda o Bożym Narodzeniu”. Oskarżonymi byli: król Herod (Tomasz Bielecki), gospodarz z Betlejem (Patryk Żelazny) oraz mieszkanki Betlejem (Weronika Dziewięcka i Natalia Baran). Prokurator (Paweł Bożek) kolejno przedstawiał  wobec oskarżonym, powoływani zostali świadkowie. Każdego wezwanego zapowiadał pracownik sądu (Hubert Jaroń) i wprowadzała eskorta (Michał Cichoński i Mateusz Orliński). Pierwszymi wezwanymi byli pasterze, którzy relacjonowali wydarzenia rozgrywające się w Betlejem w dzień narodzenia Zbawiciela – (Patryk Kaczyński, Miłosz Pasierbek i Bartłomiej Ptak). Biblijne opowieści pasterzy przeniosły słuchaczy w klimat sprzed dwóch tysięcy lat. Dopełnieniem był śpiew w wykonaniu Aniołów – (Patrycja Wąsik, Wiktoria Dudajek, Gabriela Pasierbek, Żaneta Śnioch, Daria Nowak) kolędy „Mizerna cicha, stajenka licha” i występ dzieci z klasy 1B. Dziewczynki ubrane w stroje aniołków, a chłopcy przebrani za pasterzy, wykonali w ujmujący sposób wspaniałą pastorałkę „Świeć Gwiazdeczko mała świeć”. Kolejnymi wezwanymi świadkami byli trzej Królowie, którzy przy kolędzie „Mędrcy Świata” zaśpiewanej przez chór zajęli miejsce przy sądowej mównicy. Swą opowieść rozpoczął Król Kacper (Kornel Kumański), opisując czas wędrówki ze Wschodu do Jerozolimy, aby oddać pokłon Synowi Bożemu. Król Melchior (Maciej Pabian) informował o przerażeniu Króla Heroda na wieść o narodzeniu Mesjasza, a Król Baltazar (Jakub Korban) przedstawił scenę ofiarowania darów złota, kadzidła i mirry. Sprawa sądowa toczyła się dalej, aż Sędzia powołał ostatnich świadków, Świętego Józefa – (Kacper Malicki) i Maryję (Aleksandra Strąk), która po złożonej przysiędze wypowiedziała się w kolędzie „Tobie mały Panie”. Wysoki Sąd udał się na naradę, a w tym czasie uczniowie z klasy1C przebrani za góralki i górali, zaprezentowali układ taneczny w rytmach kolędy „Gore gwiazda Jezusowi”. Po góralskim występie znów przenieśliśmy się w sądową scenerię, gdzie Ławnicy (Marietta Biesaga, Julita Janaszek, Julia Malicka) wydali wyrok w sprawie: „Cała prawda o Bożym Narodzeniu”. Była  wina  i kara, sprawa zakończona. I tu zabiera głos Maryja, (Aleksandra Strąk) przypominając o drodze miłości i przebaczenia, o której należy szczególnie pamiętać w czasie świąt Bożego Narodzenia. Przy dźwiękach fanfar  ukazała się szopka ze Świętą Rodziną. Maryja przedstawiła Syna Swojego tuląc go w ramionach, odśpiewała kolędę „Lili, li laj…”. Uczniowie klasy 1A zatańczyli z dziecięcym wdziękiem w rytmach pastorałki „Jest taki dzień”. W duchu pokoju wszyscy zebrani w sądzie wyszli złożyć pokłon Jezusowi. Nie zabrakło wspólnej radości kolędowania i dzielenia się opłatkiem, a z ust reprezentantów samorządu szkolnego (Jakub Sabat, Wiktoria Malicka, Filip Kruk, Wojciech Stokowski i Patryk Mielczarek) popłynęły w kierunku zebranych ciepłe słowa życzeń. Na zakończenie pan dyrektor Jacek Kuzia, pan burmistrz Marian Buras oraz pan prezes Józef Dąbek wszystkim zebranym złożyli życzenia bożonarodzeniowe. Goście gratulowali występu aktorom  i oryginalnego pomysłu reżyserom. Przedstawienie jasełkowe w wykonaniu uczniów pomogło poczuć świąteczny klimat, a atmosfera zbliżających się świąt bez wątpienia udzieliła się wszystkim.

W tym roku Boże Narodzenie świętowali z nami: burmistrz Gminy Morawica, pan Marian Buras, proboszcz Parafii w Morawicy, ks. Jan Ciszek, prezes Kopalni Wapienia „Morawica”, pan Józef Dąbek, pan dyrektor Jacek Kuzia, pani dyrektor Jadwiga Borowiecka – Poznańska, pani dyrektor Mariola Kosztołowicz, pani dyrektor Wiesława Cecot, kierownik Krytej Pływalni  Koral, pan Wojciech Ostrowski, pani dyrektor Zofia Soboń.

Jasełka zostały wystawione również 21 grudnia o godzinie 18.00 dla rodziców uczniów oraz dla lokalnej społeczności.

Obsada:
Aleksandra Strąk – Maryja, Kacper Malicki- Święty Józef, Maciej Pabian – Król Melchior, Kornel Kumański – Król Kacper, Jakub Korban – Król Baltazar, Patrycja Wąsik –Anioł, Wiktoria Dudajek – Anioł, Gabriela Pasierbek – Anioł, Żaneta Śnioch – Anioł, Daria Nowak-Anioł, Patryk Kaczyński –Pasterz, Miłosz Pasierbek-Pasterz, Bartłomiej Ptak-Pasterz, Tomasz Bielecki - Król Herod, Patryk Żelazny – Gospodarz z Betlejem, Weronika Dziewięcka - Mieszkanka Betlejem, Natalia Baran - Mieszkanka Betlejem. Sąd: Maciej Skiba –Sędzia, Marietta Biesaga  – Ławnik, Julita Janaszek  – Ławnik, Julia Malicka – Ławnik, Paweł Bożek-Raćkos – Prokurator- Oskarżyciel, Michał Żołądek – Mecenas – Obrońca, Hubert Jaroń – Policjant, Mateusz Orliński – Eskorta policyjna, Michał Cichoński - Eskorta policyjna,  Patryk Żelazny – Gospodarz z Betlejem, Weronika Dziewięcka - Mieszkanka Betlejem, Natalia Baran - Mieszkanka Betlejem. Obsługa techniczna: Dawid Idzik i Szymon Kwiecień. Wszyscy uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej – 1A,1B,1C. Chór szkolny.

Reżyserzy przedstawienia,  ks. Andrzej Wojarski, Beata Kowalska i Edyta Groszek, składają serdeczne podziękowania nauczycielom: panu Pawłowi Strójwąsowi za przygotowanie dekoracji i scenografii, pani Krystynie Gąsiorek za przygotowanie chórku, wychowawczyniom klas pierwszych, paniom Ewie Korban, Danucie Bogusz, i Zofii Taf - Gryń,  za wszelką pomoc. Dziękujemy również Dyrekcji za okazywane wsparcie i życzliwość oraz rodzicom, którzy włączyli się w przygotowania do uroczystości, a wśród nich byli: Wioletta Kruk, Mariola Biesaga, Krzysztof Dudajek, Stanisław Kowalski, Jacek Pisarek Ewa Domagała oraz rodzicom klas pierwszych. Nie byłoby tego przedstawienia, gdyby oczywiście nie zaangażowanie naszych wspaniałych uczniów, którzy pięknie zaprezentowali swoje możliwości aktorskie.

Podsumowanie projektu "Bezpieczna+"

W Szkole Podstawowej wraz z klasami gimnazjalnymi od września do grudnia realizowany był  projekt „Bezpieczna +” ukierunkowany  na zapobieganie aspołecznym zachowaniom dzieci i młodzieży poprzez dostarczenie uczniom, nauczycielom i rodzicom wiedzy o sposobach radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz przygotowanie ich do rozwiązywania konfliktów w drodze mediacji. Realizację programu rozpoczęto od szkolenia grupy młodzieży (15 osób) do prowadzenia mediacji rówieśniczych. Uczniowie odbyli 20 godzinne szkolenie zorganizowane przez edukatorów z Fundacji Wychowanie i Profilaktyka im. Jana Pawła II w Busku – Zdroju w dniach od 25.09.17-27.09.2017. Przygotowano i wyposażono pokój mediacji, w którym systematycznie pełnili dyżur mediatorzy. Uczniowie korzystali z metody mediacji, a mediatorzy wykazali się umiejętnościami rozwiązywania konfliktów rówieśniczych tą metodą  Zakupiono koszulki dla mediatorów.
Podwyższono kompetencje nauczycieli w czasie odbytego szkolenia Rady Pedagogicznej (41 nauczycieli uczestniczyło w szkoleniu)  oraz podczas dodatkowego szkolenia  przeznaczonego dla nauczycieli wychowawców stanowiących wsparcie dla działań mediatorów. Nauczyciele przeprowadzili w zespołach klasowych warsztaty na temat mediacji rówieśniczych, wdrożyli w szkole tę metodę oraz zachęcali uczniów do rozwiązywania konfliktów również w ten sposób. Rodzice wszystkich uczniów szkoły zostali zapoznani z programem „Mediacje rówieśnicze” na wywiadówce, która odbyła się 25.09.2017. Na kolejnym spotkaniu z rodzicami edukatorzy z Fundacji Wychowanie i Profilaktyka w Busku Zdroju zrealizowali temat: „Relacje rodziców z dorastającymi dziećmi i sposoby radzenia sobie z przejawami ich agresji”. Ponadto grupa rodziców uczestniczyła w dodatkowym szkoleniu dotyczącym pomocy i wsparcia dla mediatorów. Nastąpił wzrost wiedzy uczniów na temat zjawiska cyberprzemocy oraz wiedzy o tym, jak się przed nią chronić i jakie działania podjąć, gdy zostanie się ofiarą tego typu zachowań. Nauczyciele wychowawcy, nauczyciele informatyki przeprowadzili cykl zajęć dotyczących bezpieczeństwa w Internecie „Bądź bezpieczny w Internetowej Chmurze”.  2.11.2017 uczniowie uczestniczyli w spektaklu  profilaktycznym „Stop agresji- stop przemocy”, natomiast klasy gimnazjalne w spektaklu „Dopalacze”. Swoją wiedzę i postawy wyrazili w pracach pisemnych z języka polskiego na temat problematyki poruszanej w spektaklach. W podsumowaniu spektaklu przedstawiali sposoby radzenia sobie z agresywnymi zachowaniami.  11.12.2017 odbył się Dzień Przeciw Przemocy z udziałem zaproszonych gości: funkcjonariuszy Komisariatu Policji w Morawicy, Straży Miejskiej oraz rodziców. Uczniowie zaprezentowali samodzielnie opracowane scenki promujące pożądane zachowania w różnych trudnych sytuacjach. Tego samego dnia zorganizowano Festiwal Twórczości Uczniowskiej pod hasłem „Walczymy z agresją i przemocą w świecie wirtualnym i rzeczywistym”- była to druga część spotkania poświęcona podsumowaniu projektu. Uczniowie swoją wiedzę, przekonania i postawy wyrazili za pomocą różnorodnej twórczości: prace plastyczne, prace literackie, filmy, grafika komputerowa, prezentacje, plakaty. W festiwalu aktywnie uczestniczyło 89 uczniów.  Nagrodzonych w poszczególnych kategoriach zostało 55 uczniów, a w 5 przypadkach były to nagrody zbiorowe. Wytwory twórczości uczniowskiej świadczyły o zaangażowaniu i wiedzy uczniów, nauczycieli i rodziców dotyczącej problemu agresji i przemocy w świecie wirtualnym i rzeczywistym. Zostały one zaprezentowane całej społeczności szkolnej. W szkole zorganizowano dyżur psychologa podczas którego z indywidualnych konsultacji korzystali uczniowie, rodzice i nauczyciele.

 

Hejtu nie promuję, hejt banuję, bo reaguję

W ramach projektu „Bezpieczna plus”  klasa II a uczestniczyła w warsztatach "Hejt? Hejtu nie promuję, hejt  banuję, bo reaguję." Celem było zapoznanie młodzieży ze zjawiskiem hejtu, jego przyczynami i konsekwencjami. Uświadomienie co robić , kiedy zetkną się z hejtem. Jak również uwrażliwienie na godność własną i godność drugiego człowieka.

 

 

Uczniowie o wielkim sercu,

czyli drużyna „Szlachetnej Paczki Miasta i Gminy Morawica”

 

Miesiąc grudzień to czas obdarowywania się prezentami. Z takiego założenia wyszli uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy włączając się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. Nasi uczniowie już po raz piąty przygotowali świąteczne paczki dla potrzebujących pomocy mieszkańców naszej gminy. Uczniowie gimnazjalnych klas III a, III c i II c wspólnie z wychowawcami  paniami Dorotą Molendowską, Edytą Groszek i Moniką Pabian wybrali rodzinę z terenu Miasta i Gminy Morawica, nawiązali kontakt z opiekującą się nimi wolontariuszką i stali się jej świętymi Mikołajami. Do zbiórki niezbędnych rodzinie produktów przyłączyli się uczniowie wszystkich klas naszej szkoły- od edukacji wczesnoszkolnej poprzez klasy 4-7 oraz klasy gimnazjalne. W skład drużyny Szlachetnej Paczki weszła dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy obsługi, absolwenci- Kinga Michalczyk, Alina Koncewicz, Dominika Kędzior, Emilia Osman, Kamil Kędzior oraz ich przyjaciele. Aby spełnić wszystkie prośby wybranej rodziny – młodego małżeństwa z trzyletnim synkiem - z pomocą przyszli rodzice naszych uczących się darczyńców. Przez okres jednego tygodnia  nasi pomocnicy świętego Mikołaja przynosili potrzebne ubrania, żywność, słodycze, środki czystości, kosmetyki, zabawki i artykuły papiernicze. Każdego dnia rosła ilość dostarczanych prezentów. Gdy nadszedł dzień pakowania rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania - okazało się, że nasza trzyosobowa rodzina otrzyma 38 Szlachetnych Paczek. Najważniejsze było jednak to, że udało nam się zrealizować wszystkie potrzeby wybranej rodziny oraz zamówienia specjalne- kołdrę i samochody dla chłopca, mikser dla mamy oraz kosmetyki dla rodziców. Byliśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi! Naszym działaniom przyświecało bowiem motto tegorocznej edycji akcji  "Lubię ludzi". W sobotę dzięki pomocy rodziców panów Ludwika Kumańskiego, Krzysztofa Pabiana i Sławomira Orlińskiego dostarczyliśmy paczki do magazynu w budynku Centrum Samorządowego w Morawicy i z niecierpliwością czekaliśmy na relację wolontariusza z dostarczenia i rozpakowywania paczek. Ciekawi byliśmy, czy jesteśmy dobrymi świętymi Mikołajami.  Z przekazanej relacji dowiedzieliśmy się, że obdarowana przez nas rodzina była bardzo szczęśliwa: na twarzach rodziców malowała się ogromna radość i zdziwienie ilością wnoszonych do domu prezentów, a mały chłopiec z wielką radością rozpakowywał adresowane do niego mikołajowe paczki- znalazł w nich to wszystko o czym marzył, czyli koparkę i wóz policyjny! Rodzina nie dowierzała, że to wszystko jest dla niej, a zapas żywności  i środków czystości wystarczy im na wiele miesięcy. Okazało się więc, że cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy - uczniowie (ci aktualni i absolwenci), dyrekcja, nauczyciele i pracownicy, to cudowni pomocnicy świętego Mikołaja spełniający życzenia w ramach akcji Szlachetna Paczka Miasta i Gminy Morawica.


Europejskie Odznaki dla Gimnazjum w Morawicy

 

 

Pod koniec października Centralne Biuro Programu eTwinning w Brukseli wyłoniło najlepsze projekty realizowane w 2017r., a specjalne Europejskie  Odznaki Jakości trafiły do szkół. W zaszczytnym gronie wyróżnionych placówek oświatowych znalazło się po raz kolejny Gimnazjum w Morawicy. Za wybitne zrealizowanie projektów pt. „Christmas mysteries” oraz „Learning about others through games” szkoła otrzymała aż dwie europejskie odznaki!

Przedsięwzięcia te były wdrażane pod kierunkiem Anny Litwin- nauczycielki języka angielskiego.

Po zakończeniu wyżej wymienionych projektów,  krajowi eksperci programu eTwinning dokonali ich oceny, biorąc pod uwagę następujące kryteria merytoryczne:

1. Innowacja pedagogiczna i kreatywność

2. Integracja z programem nauczania

3. Komunikacja i wymiana informacji pomiędzy szkołami partnerskimi

4. Współpraca pomiędzy szkołami partnerskimi

5. Wykorzystanie technologii

6. Rezultaty, wpływ i dokumentacja.

Dnia 28 marca 2017r.  Gimnazjum w Morawicy otrzymało Krajową Odznakę Jakości za projekt pt. „Christmas mysteries”, natomiast 4 sierpnia br. podobne wyróżnienie  za „Learning about others through games”. Ewaluatorzy zwrócili uwagę na „ciekawe i nieszablonowe podejście do tematu, widoczną współpracę, ciekawe i angażujące aktywności”, a w liście gratulacyjnym do dyrektora ZPO w Morawicy Jacka Kuzi, dyrektor generalny FRSE w Warszawie dr Paweł Poszytek napisał: „działania podejmowane przez Gimnazjum w Morawicy  stanowią doskonały potencjał rozwojowy dla kolejnych projektów. Inicjatywy edukacyjne są  dobrym przykładem, godnym naśladowania przez inne szkoły  zarówno w kraju,  jak i za granicą”.

Europejska Odznaka Jakości jest drugim poziomem odznaczenia i jest przyznawana tym nauczycielom, ich uczniom oraz  placówkom, które najlepiej realizują projekty, a ich działania reprezentują najwyższy europejski poziom.

Gimnazjum w Morawicy od wielu lat jest otwarta na współpracę europejską. Poprzez program eTwinning uczniowie poznają rówieśników z innych krajów, w grupie partnerskiej wdrażają  te same zadania, doskonalą użycie języków obcych oraz poznają nowe narzędzia internetowe.

Projekt  pt. „Christmas mysteries” był realizowany w okresie od października 2016r. do lutego 2017r. we współpracy ze szkołami z Ukrainy, Włoch, Grecji oraz  Armenii, a jego realizatorzy poznali wiele tradycji związanych z obchodzeniem Bożego Narodzenia w Europie, uświadomili sobie, że Europejczyków łączy religia oraz wspólne dziedzictwo kulturowe.

‘Learning about others through games’, realizowany we współpracy z IES de Vallada to innowacyjny projekt, który w niekonwencjonalny sposób zachęcił szkoły z Polski i Hiszpanii do poznawania siebie nawzajem, różnych systemów edukacyjnych,  regionów i krajów poprzez wykorzystanie wypracowanych przez partnerów materiałów edukacyjnych oraz technikę gamifikacji. Efektami  wspólnego przedsięwzięcia są wywiady, kompendia wiedzy o regionach, prezentacje multimedialne, filmy, zdjęcia, kolaże, quizy przygotowane w różnych aplikacjach, ankiety, scenariusz zajęć. Zespoły  ze szkół partnerskich przeprowadzały wywiady, opracowywały prezentacje i filmy, tworzyły gry, uczestniczyły w tworzeniu logo oraz we wspólnym głosowaniu online.

Dla uczniów Gimnazjum w Morawicy zostały zorganizowane dwie lekcje za pomocą komunikatora Skype. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w listopadzie 2016r., a dotyczyło Bożego Narodzenia w Polsce i na Ukrainie. Uczniowie  prezentowali tradycje bożonarodzeniowe kultywowane w obydwu krajach, śpiewali ulubione kolędy oraz przekazywali życzenia szkołom partnerskim. Został zorganizowany panel dyskusyjny, w trakcie którego  młodzi ludzie zadawali pytania i udzielali odpowiedzi. Uczestnicy tej niezapomnianej lekcji przekonali się osobiście, że z Ukrainą łączy nas tak wiele: wspólne korzenie, mamy podobne potrawy wigilijne, wyznajemy te same wartości, a niektóre zwyczaje są niemal identyczne. Różni nas jedynie miejsce zamieszkania, język oraz data  obchodzenia Bożego Narodzenia.

Na podsumowanie projektu ‘Learning about others through games’ w czerwcu 2017r. została zorganizowana kolejna lekcja w formie wideokonferencji, w czasie której uczniowie z Polski i Hiszpanii brali udział we wspólnych grach i quizach.

Miłą niespodzianką będzie wizyta uczniów  i nauczycieli ze szkoły  IES de Vallada z Hiszpanii, którzy zamierzają odwiedzić ZPO w Morawicy we wrześniu 2018r.


 

Listopad 2017

Inscenizacja dzieł Adama Mickiewicza na deskach Samorządowego Centrum Kultury

Uczniowie klasy 2a i 2b pod przewodnictwem nauczycieli – pani Renaty Juśkiewicz i pani Lilli Kubickiej - pięciokrotnie wystawili spektakl teatralny pt. „W romantycznej scenerii z muzyką filmową w tle…” na scenie Samorządowego Centrum Kultury.

Spektakl  powstał w ramach innowacji pedagogicznej prowadzonej w klasach drugich oddziałów gimnazjalnych w Morawicy.

Celami owego przedsięwzięcia było wyzwalanie aktywności twórczej wśród młodzieży, promowanie i rozbudzanie zainteresowań i talentów uczniowskich, proponowanie ciekawych form spędzania wolnego czasu.

W realizacji spektaklu teatralnego innowacyjne było połączenie różnorodnych dóbr kultury. Dzieła romantyczne Adama Mickiewicza – dramat pt. „Dziady” cz. II i ballada „Lilije” -  zostały oprawione muzyką ze współczesnych filmów młodzieżowych, m.in. „Avatar”, „Narnia”, „Harry Potter”, „Charlie w fabryce czekolady”, by ułatwić uczniom zrozumienie ponadczasowej wymowy prezentowanych lektur szkolnych.

Kolejny innowacyjny element to zaangażowanie rodziców do przygotowania scenografii i uczynienie ich współtwórcami tego przedstawienia, by podkreślić  wagę i rolę rodziców w funkcjonowaniu szkoły, podtrzymując jednocześnie współpracę ze środowiskiem lokalnym.

Pierwotnym zamiarem organizatorów niniejszego spektaklu było zaprezentowanie efektów kilkumiesięcznej pracy przed społecznością szkolną Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy oraz przed rodzicami oraz społecznością lokalną i zaproszonymi gośćmi.

Dnia 23 listopada 2017 r.  odbyła się premiera spektaklu, na którym obecni byli goście – pan burmistrz Miasta i Gminy Morawica - Marian Buras, pani dyrektor Samorządowego Centrum Kultury – Teresa Badowska, pan dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych – Jacek Kuzia, pani wicedyrektor ZPO ds. oddziałów gimnazjalnych – Mariola Kosztołowicz, pani wicedyrektor ds. Szkoły Podstawowej – Wiesława Cecot, oraz uczniowie klas gimnazjalnych oraz szkoły podstawowej.

Prezentowane utwory Mickiewicza kierują do potomnych uniwersalną wymowę, że nie ma zbrodni bez kary, co ustami Pustelnika w „Lilijach” przekazała Klaudia Niewadził , a pozbawienie kogoś życia odciśnie się piętnem na sprawcy. Tę prawdę przypomnieli Patrizia Fegatilli i Kacper Cieśla , którzy wcielili się w postacie Hanki i jej zamordowanego męża. Ponadto zaskakujące zakończenie ballady (zapadnięcie się cerkwi pod ziemię wraz ze zgromadzonymi w niej ludźmi) uzmysłowiło widzom spektaklu, że każdy, kto w jakikolwiek sposób staje się współwinny zbrodni, nie uniknie odpowiedzialności. Dlatego giną bracia męża u boku Hanki (Wiktor Wojda i Adrian Kędzior ) oraz ksiądz (Adrian Domagała).

Następne nauki moralne o charakterze ponadczasowym zawarte zostały w II cz. „Dziadów”. Pogański obrzęd wywoływania duchów stał się okolicznością do zagoszczenia pośród Chóru Starców (Olga Kaczmarska, Aleksandra Jędrzejowska, Patrycja Krzysztofek, Patrycja Krawczyk, Julia Ślusarczyk, Ewa Stachaczek, Julia Kaczor, Małgorzata Samek, Tomasz Domagała) trzech kategorii duchów, w zależności od ziemskiego przewinienia. Jako pierwsze pojawiły się duchy lekkie – Józio i Rózia, odegrane przez Magdalenę Kuciembę oraz Aleksandrę Szałas, których życie było wolne od zmartwień i wszelkich obowiązków. Beztroska niestety nie towarzyszy im po śmierci, gdyż jak mówią „kto nie zaznał goryczy ni razu, ten nie zazna słodyczy w niebie”.

Jako drugi duch pojawia się widmo Dziedzica, który jest otoczony Chórem Ptaków (Kruk – Katarzyna Wróbel, Sowa – Wiktoria Klimczak, Daria Nowak, Natalia Orlińska). Dziedzic, z niesamowitą ekspresją i żywiołowością odegrany przez Natalię Kostrur, cierpi po śmierci męczarnie głodu i pragnienia. Jest nieustannie szarpany przez „żarłoczne ptactwo”, w których postać wcieliły się jego ofiary. Sowa umarła z głodu z dziecięciem na ręku w wigilijną noc, bo „Pan z dworu hulał w pijanej ochocie”, Kruk został skazany na karę chłosty za wzięcie jabłka z sadu. Ofiar Dziedzica była nieskończona ilość. Dlatego Chór Ptaków bacznie pilnuje, by Dziedzic zaznał tego samego po śmierci, co dawał ludziom za życia. Ponadto motywuje swoje działania słowami „Bo kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”, będącymi równocześnie przestrogą dla potomnych.

Zosia, odegrana zmysłowo i sentymentalnie przez Katarzynę Misior, to przedstawicielka  duchów pośrednich. Nie może ona zaznać spokoju po śmierci, gdyż szydziła z uczuć zauroczonych jej wdziękiem młodzieńców. Przestrzega zgromadzonych w kaplicy starców, ale i każdego odbiorcę dzieła, że „kto nie dotknął ziemi ni razu, ten nigdy nie może być w niebie”.

Obrzędom wywoływania duchów przewodniczyła grupa doświadczonych życiem starców, Guślarzy – Klaudia Niewadził, Adrian Domagała i Jakub Grigoryan, którzy niewątpliwie razem z chórem starców i wszystkimi duchami współtworzyli nastrój grozy i tajemniczości. Ową tajemnicę podsyciło pojawienie się nietypowej zjawy (Julia Ślusarczyk) u boku pasterki (Ewy Stachaczek), której ani kadzidło, ani znak krzyża, ani światło gromnicy nie było w stanie oddalić ze świata żywych…

Całość przedstawienia zamknął taniec dziewcząt z zespołu Piramida, który miał pokazać kolejną odwieczną prawdę – pomimo licznych grzechów i przewinień ludzkich, życie toczy się dalej. Wydźwięk tych słów podkreślił utwór muzyczny Harry Styles’a, będący podkładem do układu tanecznego w wykonaniu Darii Nowak, Wiktorii Klimczak, Aleksandry Szałas, Magdaleny Kuciemby, Natalii Orlińskiej, Katarzyny Wróbel.

Widowisko wzbudziło ogromny podziw widowni. Odbiorców zachwyciła profesjonalna gra aktorów, odpowiednia dykcja i modulacja głosem, zadziwiający ruch sceniczny, sceny zbiorowe, odpowiednio dobrane do scen podkłady muzyczne, gra świateł i cienia. Całość uzupełniała scenografia, która świetnie odzwierciedlała klimat epoki romantyzmu oraz nastrój prezentowanych na scenie dzieł  wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza – II cz. „Dziadów” oraz ballady „Lilije”. Dodatkowym atutem były efekty muzyczne i dźwiękowe oraz multimedialne, które współtworzyły scenografię i wpływały na odbiór dzieła.

Z inicjatywy Pana Burmistrza, który skierował bardzo ciepłe słowa do młodych aktorów i organizatorów przedsięwzięcia, świadczące o uznaniu dla ich zaangażowania i wkładu pracy, odegrano spektakl jeszcze dwukrotnie 1 grudnia 2017 r. dla zaproszonych gości – uczniów i nauczycieli z oddziałów gimnazjalnych i klas szkoły podstawowej z terenu Miasta i Gminy Morawica. Spektakl obejrzeli  goście ze szkół z Bilczy, Brzezin, Obic, Dębskiej Woli oraz Pierzchnicy.

Bez wątpienia całe przedsięwzięcie było niezapomnianym przeżyciem ale i budującym doświadczeniem dla wszystkich osób w nie zaangażowanych, a najlepsze recenzje znajdziemy pod wskazanymi linkami:

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/powiat-kielecki/a/ii-czesc-dziadow-w-wykonaniu-mlodziezy-z-morawicy,12717656/

https://www.morawica.pl/asp/_drukuj.asp?typ=13&menu=1&dzialy=1&akcja=artykul&artykul=1232

http://www.morawica.pl/asp/pl_start.asp?xtyp=14&xmenu=210&prywatnosc=tak&menu=1&dzialy=1&typ=13&akcja=artykul&artykul=1228

https://www.youtube.com/watch?v=JGaoa0eCfJs

Obsada spektaklu „W romantycznej scenerii z muzyką filmową w tle…”:

 

 1. Klaudia Niewadził – Guślarz I kl.2b
 2. Adrian Domagała – Guślarz II kl. 2b
 3. Jakub Grigoryan – Starzec kl. 2a
 4. Natalia Kostur – duch Dziedzica kl. 2a
 5. Magdalena Kuciemba – duch Józia kl. 2a
 6. Aleksandra Szałas – duch Rózi kl. 2a
 7. Katarzyna Misior – duch Zosi kl. 2a
 8. Natalia Orlińska – chór ptaków kl. 2a
 9. Daria Nowak – chór ptaków, narrator I kl. 2a
 10. Wiktoria Klimczak – chór ptaków Sowa, narrator II kl. 2a
 11. Katarzyna Wróbel – chór ptaków Kruk kl. 2a
 12. Aleksandra Paszkowska – narrator III kl. 2b
 13. Aleksandra Jędrzejowska – chór starców kl. 2a
 14. Patrycja Krzysztofek – chór starców kl. 2a
 15. Patrycja Krawczyk – chór starców kl. 2a
 16. Julia Kaczor – chór starców kl. 2a
 17. Małgorzata Samek – chór starców kl. 2a
 18. Julia Ślusarczyk – chór starców, zjawa kl. 2a
 19. Ewa Stachaczek – chór starców kl. 2a
 20. Olga Kaczmarska – chór starców kl. 2a
 21. Tomasz Domagała – chór starców kl. 2a
 22. Patrizia Fegatilli – Hanka kl. 2b
 23. Kacper Cieśla – duch męża kl. 2b
 24. Wiktor Wojda – brat I kl. 2b
 25. Adrian Kędzior – brat II kl. 2b
 26. Aleksandra Fałdzińska – dziecko kl. 2b

Obsługa techniczna:

1. Natalia Cielibała kl. 3a

2. Jakub Malicki  kl. 2a

3. Filip Majchrzak  kl. 3a

4. Maciej Lutwin  kl. 3a

Reżyseria:

Renata Juśkiewicz i Lilla Kubicka

Dobór muzyki, efektów dźwiękowych i świetlnych:

Renata Juśkiewicz i Lilla Kubicka

Scenografia:

Aneta Cieśla –   właścicielka kwiaciarni „Awangarda” z pomocą innych rodziców uczniów klasy 2b.

 

 

Enigma ludzkiego ciała. DNA jako najstarszy kod świata

W ramach zajęć biologii trzecioklasistów uczestniczyli w warsztatach w laboratorium Energetycznego Centrum Nauki KPT w Kielcach. Zajęcia warsztatowe miały na celu poznanie budowy i funkcji najstarszego kodu świata jakim jest DNA - kod zawarty w jądrze komórkowym a dotyczący budowy i funkcjonowania żywego organizmu. Poprzez doświadczenia gimnazjaliści wyizolowali DNA z bananów, rozwiązywali logiczne łamigłówki, zbudowali trójwymiarowy model DNA oraz przedstawili proces odczytywania informacji genetycznej i biosyntezy białka w formie ciekawej i wesołej zabawy. Warsztaty połączone były z samodzielnym zwiedzaniem i eksperymentowaniem na wystawie. Zajęcia minęły bardzo szybko i podobały się wszystkim uczestniczącym w nich gimnazjalistom. Nauka przez zabawę i eksperymentowanie jest super!

 

 

Chiny – fascynujące  Państwo Środka

W dniu 14 listopada 2017r. odbyła się kolejna wyjątkowa lekcja geografii z cyklu „Magiczne kraje”, której temat brzmiał: „Chiny – fascynujące  Państwo Środka”. Innowacyjne lekcje z cyklu „Magiczne kraje” przeprowadzane są przez panią Edytę Groszek już od kilku lat. Zastosowane są  w ich trakcie nowoczesne technologie, wykorzystana jest tablica interaktywna, uczniowie nabywają nowe umiejętności i doświadczenia poprzez wykorzystanie wszystkich zmysłów: wzroku, dotyku, smaku, węchu i słuchu. Ponadto uczniowie i nauczyciel ubrani są w tradycyjne stroje charakterystyczne dla danego państwa.

W lekcji poświęconej Chinom uczestniczyła młodzież klasy trzeciej gimnazjalnej: Marietta Biesaga, Julita Janaszek, Izabela Sulima, Magdalena Śnioch, Wiktoria Bisaga, Lidia Bracichowicz, Małgorzata Dziewięcka, Weronika Gajda, Julia Grudzień, Agnieszka Kuciemba, Justyna Łuszcz, Paulina Putko, Angelika Rygelska, Milena Soja, Alicja Stańko, Joanna Wołcerz, Wiktoria Białowąs, Tomasz Bielecki oraz Michał Cichoński. Głównym celem zajęć było rozbudzenie zainteresowań geograficznych i podróżniczych uczniów poprzez poznanie charakterystycznych cech przyrodniczych, gospodarczych, społecznych i kulturowych Chin oraz wyrabianie nawyku uczenia się na podstawie doświadczenia. Lekcja pozwoliła wyzwolić twórcze działania uczniów, wykazać się inicjatywą i samodzielnością. Uczniowie podzieleni zostali na grupy, z których każda  zajmowała się inną dziedziną. Przygotowane zostały prezentacje multimedialne na wybrany temat, stworzone plakaty, zgromadzone rekwizyty, wyszukane ciekawostki. Zajęcia rozpoczęły się przy dźwiękach chińskiej muzyki płynącej z głośników. Uczennice Justyna Łuszcz i Joanna Wołcerz częstowały przybyłych gości przygotowanymi przez siebie ciasteczkami z dobrym przesłaniem chińskim. Nauczyciel przedstawił cel zajęć oraz powód, dla którego Chiny stały się przedmiotem zainteresowania. W tym kraju zdumiewa przede wszystkim jego ogrom - olbrzymia powierzchnia, imponujące miasta, różnorodność języków, kuchni i kultury. To najludniejsze państwo świata o populacji przekraczającej 1,3 mld osób, co stanowi 19,1% populacji światowej.  Chińczycy wyróżniają się wielką gościnnością, która przejawia się  między innymi miłym powitaniem, poczęstunkiem i oczywiście gorącą herbatą.  Inspiracją dla młodzieży były również spisane w  „Dzienniku Podróży” przez Marco Polo, włoskiego żeglarza i podróżnika, relacje z podróży do Chin. Opisywał on cuda i wspaniałości kraju rządzonego przez dynastię Yuan. To właśnie te opisy wzbudziły wielkie zainteresowanie i przyczyniły się do rozwinięcia kontaktów między Europą a Chinami.  Ponadto nauczyciel przybliżył ogólne informacje geograficzne, objaśnił symbolikę flagi chińskiej. Następnie młodzież rozpoczęła  prezentację swojej pracy. W ustalonej tematycznie kolejności omówione zostały warunki naturalne, Lidia Bracichowicz wskazywała wielkie rzeki Chin i miejsce powstania chińskiej cywilizacji, Małgorzata Dziewięcka przybliżyła wiadomości dotyczące ludności. W swoistą podróż po najciekawszych zakątkach tego tajemniczego kraju zaprosiła Alicja Stańko. Prezentowała przepiękne zdjęcia i krótkie informacje z takich miejsc jak: Zakazane Miasto, Mur Chiński, Rezerwat Pandy Wielkiej w Syczuanie, Terakotowa Armia w pobliżu miasta Xi’an, Szanghaj, malownicze miasteczko Suzhou nazywane Wenecją Wchodu, Gulilin - egzotyczne miasto leżące w południowo-wschodnich Chinach, Wisząca Świątynia Xuan Kong Si stworzona ponad 1500 lat temu przez mnichów buddyjskich  czy Góry Tianmen z największą atrakcją, jaką stanowi zawieszona nad przepaścią trasa widokowa, która w niektórych miejscach ma szklaną podłogę. Świetnym przerywnikiem był przygotowany przez Mariettę Biesagę i  Julitę Janaszek poczęstunek chińskimi smakołykami. Atrakcją był także pokaz jedzenia pałeczkami, z czym znakomicie poradziła sobie Izabela Sulima. W kolejnym etapie lekcji młodzież zaprosiła wszystkich w świat chińskiej muzyki. Paulina Putko i Wiktoria Białowąs prezentowały informacje o malarstwie, jedwabiu, pekińskiej operze, zwracając uwagę na znaczenie kolorów czy masek. Weronika Gajda i Julia Grudzień wskazały na chińską symbolikę, w której  dominuje „Smok”, symbol szczęścia i dobroci. To jedna z najważniejszych istot mitologii chińskiej i chyba najbardziej kojarząca się przeciętnemu Europejczykowi z Chinami. Noszenie talizmanów ze smokiem ma obdarzyć Chińczyka pozytywną energią. Na terenie Chin pojawiło się wiele wynalazków naukowych i technicznych  tj. kompas, ceramika, proch, kołowrotek czy  jedwab, o których opowiedziały w swojej prezentacji uczennice Izabela Sulima i  Magdalena Śnioch. W świat kaligrafii wprowadziła wszystkich uczestników Wiktoria Bisaga. Jednym z zadań przygotowanych przez Wiktorię było napisanie według wzoru  w języku chińskim własnego imienia i odczytania go, co okazało się ciekawym doświadczeniem. Nie zabrakło  również ciekawostek dotyczących  medycyny chińskiej przygotowanych przez Angelikę Rygelską. Tomasz Bielecki oraz Michał Cichoński wskazywali na filozofię chińską przyświecającą uprawiającym sztuki walki w Chinach. Chłopcy przytoczyli chińskie powiedzenie: ,,Ucząc się sztuki walki, przede wszystkim uczysz się być dobrym człowiekiem''. Wyjaśnili, że wojownicy wu shu, chińskich sztuk walki znanych w Europie pod nazwą kung-fu, dbają  nie tylko o kondycję fizyczną. Ważny jest dla nich także rozwój intelektualny oraz kształcenie postawy etycznej.

Na zakończenie lekcji młodzież pracowała techniką zadań podsumowujących. Należy podkreślić doskonałe przygotowanie uczniów do zajęć. Wszystkie elementy znakomicie ze sobą współgrały, dając niezwykły efekt końcowy. Przepiękne stroje, w których młodzież wyglądała imponująco, muzyka oraz efektowna dekoracja tworzyły niezwykły klimat. Nowatorskie podejście do lekcji i zaangażowanie uczniów zostały docenione przez gości obecnych na lekcji. Ta nietypowa podróż do Chin sprawiła, że młodzież znacznie poszerzyła swą wiedzę na  temat tego kraju, obudziła w sobie zainteresowania geograficzne i podróżnicze. Doświadczenie takiej lekcji zachowane zostanie w pamięci młodzieży na wiele lat. Uczniowie już dopytują o kolejną lekcję z cyklu „Magiczne kraje”.

Nauczyciel serdeczne dziękuje rodzicom, którzy udzieli wsparcia i pomocy podczas przygotowań do lekcji.

 

 

Dzień Tosta

15 listopada gimnazjaliści obchodzili Dzień Tosta. Tego dnia podczas długich przerw sprzedawane były tosty. Chętnych było niezmiernie dużo.

 

Dzień Bajek

7 listopada gimnazjaliści obchodzili Dzień Bajek. Gimnazjaliści przebierali się za swoje ulubione postaci z bajek.


6. 11. 2017.

ZAPRASZAMY

NA WIDOWISKO TEATRALNE  pt.

„W ROMANTYCZNEJ SCENERII Z MUZYKĄ FILMOWĄ W TLE…,

PRZYGOTOWANE PRZEZ UCZNIÓW KLASY 2A I 2B GIMNAZJUM, KTÓRE ODBĘDZIE SIĘ NA SCENIE

SAMORZĄDOWEGO CENTRUM KULTURY W MORAWICY W DNIACH:

23 listopada o godzinie 9:30 oraz o godzinie 11:00,
25 listopada o godzinie 16:00.

W spektaklu udział wezmą:

Klaudia Niewadził, Natalia Kostur, Wiktoria Klimczak, Katarzyna Misior, Katarzyna Wróbel, Aleksandra Szałas, Magdalena Kuciemba, Jakub Grigoryan, Natalia Orlińska, Daria Nowak, Adrian Domagała, Patrizia Fegatilli, Kacper Cieśla, Aleksandra Paszkowska, Wiktor Wojda, Adrian Kędzior, Aleksandra Fałdzińska, Aleksandra Jędrzejowska, Julia Kaczor, Olga Kaczmarska, Patrycja Krawczyk, Małgorzata Samek, Julia Ślusarczyk, Ewa Stachaczek, Patrycja Krzysztofek.

 

Kliknij na Zaproszenie

3. 11. 2017 r.

Kwesta na cmentarzu w Brzezinach

W dniach 31 października do 2 listopada miała miejsce IX Kwesta na rzecz cmentarza w Brzezinach. I w tym roku wolontariusze z ZPO w Morawicy nie zawiedli. 1 listopada od godz. 8.00 do 12.00 kwestowało dziewiętnaście uczniów naszego gimnazjum. Podziękowania należą się: Tomaszowi Materek, Natalii Orlińskiej, Wiktorii Klimczak, Darii Nowak, Magdalenie Kuciemba, Aleksandrze Szałas, Bartoszowi Ptak, Maciejowi Frankowicz, Lidii Bracichowicz, Wiktorii Bisaga, Tomaszowi Bieleckiemu, Mateuszowi Pindral, Michałowi Tomaszewskiemu, Marietcie Biesaga, Julicie Janaszek, Patrycji Wąsik, Oliwii Wieczorek, Oliwii Skucińskiej oraz Natalii Rabiej.

 

 

18. 10. 2017 r.

Koncert życzeń z okazji Święta Edukacji Narodowej

W ramach obchodów Święta Edukacji Narodowej Dyrekcja, Nauczyciele oraz wszyscy Pracownicy szkoły zostali zaproszeni do podróży w minione lata, kiedy królowały takie przeboje jak „Dozwolone od lat 18”, „Nie liczę godzin i lat” czy „Najtrudniejszy pierwszy krok”. Uczniowie bowiem wyrazili pedagogom swą wdzięczność poprzez niecodzienny koncert życzeń…

Wystrój sali ozdobionej ogromnymi balonami oraz eleganckie, balowe stroje artystów korespondowały z repertuarem, jaki przygotowały klasy 3a i 4d Szkoły Podstawowej oraz 2c Gimnazjum. Spotkanie rozpoczęło się miłym akcentem - nauczyciele zostali poczęstowani słodką niespodzianką – szarlotką, stanowiącą upominek od Samorządu Uczniowskiego SP i Rady Gimnazjalnej. Następnie artyści śpiewem i tańcem bawili publiczność, która chętnie włączała się do wspólnej zabawy. Prowadzący koncert konferansjerzy z humorem, ale też z ogromną sympatią odnosili się do pracy poszczególnych grup nauczycieli i dedykowali im nieprzypadkowo wybrane utwory. Największy aplauz publiczności zyskał Paweł Bożek – Raćkos, który wykonał szlagier „Śpiewać każdy może”. Podobny poziom emocji wywołała „Macarena”, którą z wyjątkowym wdziękiem i zaangażowaniem odtańczyli najmłodsi artyści. Oprócz piosenek i tańców dedykowano pedagogom zabawy, np. rysowanie portretu osoby siedzącej po lewej stronie lub losowanie szczęśliwego numeru. W tej ostatniej konkurencji zwycięzcy mogli liczyć na nagrody rzeczowe w postaci kultowych aut, takich jak trabant czy fiat 126p. Finał koncertu stanowiło brawurowe, wzbogacone o efekty specjalne, wykonanie piosenki „Cała sala śpiewa z nami”.

Następnie wiele ciepłych słów pod adresem Dyrekcji i pracowników szkoły popłynęło z ust Burmistrza Miasta i Gminy Morawica oraz przedstawicieli Rady Rodziców. Akademia ta połączyła pokolenia, ponieważ sprawiła wiele radości zarówno adresatom koncertu życzeń, jak i wykonawcom.

 

 

16. 10. 2017 r.

Projekt „Learning about others through games" z  Odznaką!

Miło nam poinformować, że projekt pt.  ”Learning about others through games”, realizowany w ramach międzynarodowego programu eTwinning, został oceniony bardzo wysoko  przez ewaluatorów Krajowego Biura eTwinning i  otrzymał prestiżową Krajową Odznakę Jakości.  Przedsięwzięcie uznano za bardzo oryginalne i nowatorskie i zaliczono je do Przykładów Dobrej Praktyki, godnym do naśladowania zarówno w kraju, jak i za granicą. Dla Gimnazjum w Morawicy to ogromny sukces, gdyż jest to już czwarta Krajowa Odznaka Jakości dla naszej placówki! W związku z tym, że wspomniana wyżej inicjatywa   została również wyróżniona w Hiszpanii, stoimy przed kolejną szansą uzyskania prestiżowej Europejskiej Odznaki Jakości eTwinning.

‘Learning about others through games’ to innowacyjny projekt, który w niesterotypowy sposób zachęcił szkoły z Polski i Hiszpanii do poznawania siebie nawzajem, różnych systemów edukacyjnych,  regionów i krajów poprzez wykorzystanie wypracowanych przez partnerów materiałów edukacyjnych oraz technikę gamifikacji. Efektami  wspólnego przedsięwzięcia są wywiady, kompendia wiedzy o regionach, prezentacje multimedialne, filmy, zdjęcia, kolaże, quizy przygotowane w różnych aplikacjach, ankiety, scenariusz zajęć. Na podsumowanie projektu została zorganizowana lekcja na Skype w formie wideokonferencji, w czasie której uczniowie z Polski i Hiszpanii brali udział we wspólnych grach i quizach. Zespoły  ze szkół partnerskich przeprowadzały wywiady, opracowywały prezentacje i filmy, tworzyły gry, uczestniczyły w tworzeniu logo oraz we wspólnym głosowaniu online.

Ewaluacja podjętych zadań pokazała, że nauka poprzez gry jest nie tylko bardzo atrakcyjna dla realizatorów projektu, ale służy także wzrostowi wiedzy, doskonaleniu TIK, angażuje do działania, integruje, motywuje do nauki języka, sprzyja otwartości na innych oraz budowaniu przyjaznego środowiska nauki.

Naszym gimnazjalistom szczególnie spodobały się  platformy   Kahoot  oraz Quizizz pozwalające  na tworzenie i przeprowadzenie interaktywnych quizów. Uwielbiali oni rywalizować ze sobą oraz sprawdzać wiedzę na temat Polski i Hiszpanii  używając różnych urządzeń mobilnych, np.tablet, smartfon oraz komputer.

W związku z otrzymaniem  wyróżnienia otrzymaliśmy specjalne odznaki dla nauczyciela i uczniów, listy gratulacyjne dla Dyrektora Szkoły oraz dla  Anny Litwin- koordynatorki projektu.

Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy za współpracę i życzymy sukcesów w kolejnych projektach!!!

Oto  niektóre rezultaty:

https://youtu.be/e9i3OcY5l1Y

https://youtu.be/YBesSh8o8VI

https://www.easel.ly/create?id=https://s3.amazonaws.com/easel.ly/all_easels/1829178/1498633656&key=pri

http://www.tricider.com/brainstorming/2WTsP13Lu5x

 

16. 10. 2017 r.

Gimnazjaliści z wizytą u „dyrygenta”

Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie.

W dniach 9 i 10 października 10-osobowa grupa trzecioklasistów - uczniów klasy 3a i 3c w składzie Daria Błoniarz, Natalia Cielibała, Jakub Korban, Marcelina Kostka, Kornel Kumański, Julia Malicka, Kacper Malicki, Patrycja Orlińska, Natalia Ungier i Patrycja Wąsik uczestniczyła w studyjnym wyjeździe mieszkańców z terenu Miasta i Gminy Morawica do Warszawy celem zapoznania się z dobrymi praktykami w zakresie zagospodarowania lokalnych zasobów w postaci zaangażowania mieszkańców w inicjatywy na rzecz rozwoju lokalnego. Nasi gimnazjaliści odwiedzili warszawskie instytucje działające na rzecz wolontariatu - Caritas Archidiecezji Warszawskiej, w której ksiądz dyrektorem Zbigniewem Zembrzuskim zapoznał młodzież z działalnością wolontariuszy, pracą w hospicjach i świetlicach środowiskowych. Po południu wszyscy uczestnicy wizyty studyjnej wspólnie z przewodnikiem zwiedzili Warszawską Starówkę. Następnego dnia spotkali się z pracownicami Biura Promocji Urzędu Gminy w Brwinowie i poznali działania promocyjne prowadzone na rzecz gminy. Kluczowym punktem była wizyta w Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, gdzie mieszkańcy Morawicy spotkali się z  prezesem Jurkiem Owsiakiem. W Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uczestnicy projektu na czele z burmistrzem Miasta i Gminy Morawica Marianem Burasem przekazali na ręce dyrygenta WOŚP Jerzego Owsiaka poduszkę w kształcie serca i nagrali filmik, w którym pan Jerzy Owsiak zaprasza do aktywnego włączenia się w organizację 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, informując wszystkich, że Morawica już to zrobiła. Młodzież bardzo zadowolona z wyjazdu uważa, że była potrzebny ponieważ mogli dowiedzieć się jak wygląda praca wolontariusza w instytucjach, które wolontariatem zajmują się od wielu lat.

http://www.morawica.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&dzialy=1&akcja=artykul&artykul=1131

Poniżej link do filmu z wizyty mieszkańców Miasta i Gminy Morawica w siedzibie Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:

http://kreciola.tv/video/1639512028

 

wrzesień 2017 r.

Trzecioklasiści zwiedzali Zoo Leśne Zacisze.

We wrześniu uczniowie klas trzecich wraz ze swoimi wychowawcami p. Dorotą Molendowską, p. Katarzyną Sikorą- Gorzelańczyk oraz p. Edytą Groszek świętowali Dzień Chłopaka w Leśnym Zaciszu w Lisowie. Nasz pobyt na terenie Zoo - zgodnie z wyznaczonym kierunkiem zwiedzania, zaczęliśmy od zwierząt, których w Leśnym Zaciszu jest aż 90 gatunków pochodzących z 6 kontynentów. Spotkaliśmy m.in. mundżaki chińskie, lamy, strusie, antylopy, kuce szetlandzkie, wielbłądy dwugarbne,  zebry Chapmana, szopy pracze, jeżozwierze, kangury, surykatki i wiele, wiele innych. Swobodnie spacerowały między nami pawie,  złote bażanty i perliczki. Po obserwacji zwierząt przyszedł czas na poczęstunek i odpoczynek  na rozległym placu zabaw z mnóstwem atrakcji: mega-chińczyk, kręgle, pajęczyna, park linowy, huśtawki,  trampolina… jednym słowem raj nie tylko dla maluchów. Pogoda nam dopisała- jesienne słońce, piękne kolory, mnóstwo świeżego powietrza wprawiły nas wszystkich w doskonały nastrój. Zadowoleni i wypoczęci niechętnie opuszczaliśmy Leśne Zacisze.

 

 

wrzesień 2017 r.

„Dookoła świata za pomocną dłoń”

Rejs po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

W ramach ogólnopolskiego projektu „Dookoła świata za pomocną dłoń” fundacji Międzynarodowej Szkoły pod Żaglami Krzysztofa Baranowskiego uczennica klasy 3a Daria Błoniarz uczestniczyła we wrześniu bieżącego roku w rejsie po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie, którzy przez okres drugiej klasy gimnazjum wykazali się jako aktywni wolontariusze oraz zaliczyli eliminacje sportowe. Sprawdzano podciąganie na drążku, bieg, pływanie oraz znajomość języka angielskiego. Te dwa etapy zaliczyło tylko 55 gimnazjalistów z całej Polski - wśród wybrańców nasza trzecioklasistka Daria Błoniarz! Daria tak opisuje swój rejs:

„16 września po południu spotkaliśmy się w Sztynorcie skąd następnego ranka wypłynęliśmy. Tam zostały pogrupowane załogi (6 - 7 osobowe) i poznaliśmy naszych sterników. Wieczorem byliśmy już na przydzielonych wcześniej łódkach. Każdy dzień zaczynał się tak samo to znaczy: 7.15 pobudka, 7.30 poranna rozgrzewka i dokładnie o 8.00 apel, podczas którego poznawaliśmy trasę do przebycia w danym dniu. Następnie każda z załóg przygotowywała sobie śniadanie i wypływaliśmy. W związku z tym, że był to rejs szkoleniowy, mający na celu kształcić naszą osobowość oraz rozwijać nasze pasje, dwukrotnie odbyły się regaty, jak również różne konkurencje sportowo – żeglarskie, np.: rzut kołem ratunkowym na odległość, rzut rzutką do celu i wiele innych. Pływaliśmy codzienne, niezależnie od pogody, nieistotne było czy pada – chcieliśmy jak najwięcej czerpać z tego, gdzie i z kim jesteśmy. Każdego wieczoru rozpalaliśmy ognisko, śpiewaliśmy, graliśmy i piekliśmy kiełbaski. Cały rejs przebiegł bezkonfliktowo i bezproblemowo. Gdy dobiegał końca było nam bardzo smutno, nie chcieliśmy się rozstawać. Żegnaliśmy się ze łzami w oczach, ponieważ bardzo się zżyliśmy. Mamy nadzieję, że spotkamy się na rejsie oceanicznym na Pogorii.”

Wszyscy gratulujemy Darii sukcesu i życzymy udziału w rejsie oceanicznym.

 

 

 

 

rok szkolny 2016 / 2017


Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla pana Andrzeja Radomskiego, za udostępnienie zdjęć ze spektaklu "Mały Książe".

 

24. 06. 2017 r.

eTwinning na lekcjach języka niemieckiego

Od października 2016 do maja 2017 roku, na dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego, uczniowie Gimnazjum w Morawicy wzięli udział w programie eTwinning realizując projekt „Brieffreunde aus Italien und Polen”. Uczestnikami projektu byli uczniowie klas pierwszych Gimnazjum - uczestnicy koła z języka niemieckiego „Język niemiecki jest łatwy” oraz szkoły partnerskiej Scuola Secondaria Statale di I Grado „P. Paoli” we Włoszech. Do polskiej grupy uczniów należeli: Wiktoria Klimczak, Natalia Orlińska, Daria Nowak, Julia Kaczor, Lilianna Piłat, Maciej Bielecki, Aleksandra Jędrzejowska, Aleksandra Kołek, Aleksandra Szałas, Oliwia Misztal, Wiktoria Tworek, Żaneta Śnioch. Koordynatorem po stronie polskiej była Katarzyna Sikora – Gorzelańczyk – nauczycielka języka niemieckiego w Gimnazjum w Morawicy, a po stronie włoskiej Raffaella Lamadia – nauczycielka języka niemieckiego w tamtejszej szkole. Początkowo zakładano, że projekt będzie trwał od października do grudnia 2016. Jednak prace projektowe przedłużył się do maja 2017, w związku z nowymi pomysłami, które podczas trwania projektu mieli zarówno nauczyciele jak i uczniowie.

Celem projektu „Brieffreunde aus Italien und Polen” (Przyjaciele korespondencyjni z Włoch i z Polski) była wymiana listów w języku niemieckim, poprzez co uczniowie wzbogacili zasób słownictwa i pokonali barierę językową w zakresie porozumiewania się w języku niemieckim. Tematami listów była: rodzina, hobby, czas wolny. Ponadto uczniowie wymienili się przepisami kulinarnymi na najpopularniejsze dania w ich krajach. Odnośnie tej ostatniej kategorii prac został zaplanowany konkurs na najlepszą pracę związaną z posiłkami w Polsce i we Włoszech. Temat prac "Moje ulubione polskie jedzenie" / "Moje ulubione włoskie jedzenie". Z naszej szkoły zwyciężyła Aleksandra Kołek, natomiast po stronie włoskiej najlepszą pracę wykonała Francesca. Podczas realizacji projektu uczniowie z Polski i Włoch napisali do siebie w języku niemieckim również życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz wymienili się informacjami, jak w ich krajach wygląda system szkolnictwa. Na pożegnanie, przed wakacjami, uczniowie z Polski przygotowali dla swoich kolegów z Włoch niespodziankę - plakat pod tytułem „Sommer” (lato). Wykazali się kreatywnością, narysowali elementy związane z latem i podpisali je w języku niemieckim. Na TwinSpace projektu umieszczono wszystkie prace realizowane podczas projektu oraz informacje o uczniach – ile mają lat, jak długo uczą się języka niemieckiego, zdjęcia uczniów podczas realizacji projektu, szkoły, a uczniowie z Włoch pokazali nam zdjęcia z wycieczki klasowej. W przyszłym roku szkolnym planowana jest kontynuacja współpracy z ww. szkołą we Włoszech.

 

23. 06. 2017 r.

Zawsze Bezpiecznie

Praktyczne zajęcia klas trzecich w OSP w Morawicy

Uczniowie klas III Gimnazjum z Morawicy w dniu 14 czerwca 2017 uczestniczyli w zajęciach w Ochotniczej Straży Pożarnej w Morawicy. Tematem przewodnim było „Bezpieczeństwo na lądzie i wodzie”. Były to bardzo interesujące zajęcia, dzięki którym przybliżona została młodzieży praca Strażaków. Pan Szczukiewicz Piotr zapoznał gimnazjalistów z istotą zagrożeń pożarowych oraz praktycznymi sposobami ich minimalizacji i eliminacji. Trzecioklasiści dowiedzieli się również, jakie są algorytmy postępowania ratowniczego w wypadku pożaru oraz poznali zasady ewakuacji czy gaszenia zarzewia ognia. Poruszony został także temat znaczenia i konieczność ochrony lasów przed zagrożeniem pożarowym. Była okazja poznania sprzętu gaśniczego i ratowniczego stosowanego przez strażaków podczas akcji oraz samochodów strażackich. Chętni uczniowie mieli okazję założyć bezpieczne kombinezony strażackie i pod okiem fachowców przez chwilkę poczuć się jak Strażacy. Spotkanie w OSP przyczyniło się do poszerzania wiadomości
i umiejętności naszych gimnazjalistów z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa. Zajęcia uświadomiły obserwatorom jak ważne jest bezpieczeństwo oraz ile środków i ludzi musi być w ciągłej gotowości, aby w razie wypadku przybyć na czas i jeśli to konieczne użyć odpowiedniego sprzętu i ratować ludzi. Życie ludzkie jest bowiem bezcenne.

Serdeczne podziękowania kieruję na ręce pana Michała Stokowskiego - Naczelnika OSP w Morawicy oraz dla całego Zastępu Strażaków z Morawicy, którzy poświecili swój czas na spotkanie z młodzieżą. Dziękuję za profesjonalne podejście do tematyki, prezentowanie własnych umiejętności oraz życzliwość. Należy podkreślić, że w OSP w Morawicy młodzież gości już kilka lat z rzędu.

Koordynator spotkania - Edyta Groszek

 

20. 06. 2017 r.

Julia Kamińska i Aleksandra Strąk wyśpiewały III miejsce

w Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Patriotycznej

Dnia 16 czerwca uczennice gimnazjum w Morawicy wzięły udział w uroczystości patriotycznej organizowanej przez Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie oraz Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Impreza odbyła się na Placu Artystów w Kielcach i miała na celu upamiętnienie postaci majora Jana ,,Ponurego" Piwnika, który 16 czerwca 1944 roku poległ w walce.

Konkurs składał się z trzech kategorii wiekowych (szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoła średnia). Uczniowie śpiewali piosenki patriotyczne oraz recytowali utwory poetyckie związane z tematem II wojny światowej. Występy były oceniane przez jury, w którego skład wchodzili m.in. Danuta Papaj, wiceprezes Stowarzyszenia oraz Bogusław Wenta. Jury przyznało ex aequo III miejsce dla Julii Kamińskiej i Aleksandrze Strąk, które zaprezentowały utwory tj. „Czerwone maki” (Julia K.) i „Modlitwa Armii Krajowej” (Aleksandra S.).

Nad przygotowaniem do konkursu czuwała Pani Krystyna Gąsiorek.

12. 06. 2017 r.

Wirtualna lekcja

Dnia 12.06.2017r., w ramach realizowanego projektu eTwinning " Uczenie się o innych poprzez gry", 23 uczniów z klas 1-3 z Gimnazjum w Morawicy oraz 26 przedstawicieli ze szkoły partnerskiej IES de Vallada w Hiszpanii uczestniczyło we wspólnej lekcji przy użyciu komunikatora Skype.

Pierwszym punktem tych zajęć była prezentacja szkół. Po powitaniu dokonanym przez panie Annę Litwin i Martę Ubeda Abad, przedstawiciele z Polski i Hiszpanii opowiedzieli parę słów o miejscu, w którym się uczą. Następnie uczniowie naszej szkoły zaśpiewali ''Stokrotkę'', co Hiszpanie nagrodzili gromkimi brawami. Również nasi rówieśnicy z IES de Vallada  zaprezentowali nam swoją ulubioną piosenkę. W trakcie zajęć można było nauczyć się zwrotów grzecznościowych w czterech językach: polskim , angielskim, hiszpańskim i walenckim, np. ''Miłego dnia", " Have a nice day', ''Que tengas un buen día'', "Que tingues un bon día". Zdecydowanie najzabawniejszą częścią wideokonferencji była nauka skrętaczy językowych. 
Jako podsumowanie wspólnych zajęć odbył się quiz , w którym Hiszpanie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat Polski, a my o ojczystym kraju naszych rozmówców. 
Lekcja na Skype bardzo mi się podobała. Pokazała rolę  języka angielskiego w komunikowaniu się. Byłam zaskoczona tym, że Hiszpanie świetnie radzili sobie z polskimi zawijasami językowymi. Chciałabym jeszcze kiedyś uczestniczyć w podobnej inicjatywie.

Wiktoria Bisaga kl.2b

 

9. 06. 2017 r.

XI Spartakiada w Gimnazjum w Morawicy

9 czerwca w naszym Gimnazjum odbyła się kolejna edycja spartakiady.

8. 06. 2017 r.

XVIII Gminne Warsztaty Ekologiczne pod hasłem

„W kierunku natury – bez smogu”

Już po raz osiemnasty uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w Gminnych Warsztatach Ekologicznych organizowanych przez Zespół Szkół w Bilczy. Tegoroczne warsztaty przebiegały pod hasłem „W kierunku natury – bez smogu”. Nasz zespół w składzie Natalia Cielibała, Klaudia Kamizela, Julia Malicka i Natalia Ungier brał udział w ekologicznych sesjach warsztatowych. Uczennice wykonywały plakaty obrazujące bioróżnorodność naszej planety, projektowały ulotkę zachęcającą mieszkańców naszej gminy do korzystania z alternatywnych źródeł energii oraz tworzyły metaplany dotyczące ochrony powietrza. Warsztaty wzbogaciły wiedzę gimnazjalistek na temat bioróżnorodności oraz zagrożeń, jakie niesie ze sobą obecność smogu w powietrzu i były doskonałym sposobem integracji młodzieży z terenu naszej gminy.

 

8. 06. 2017 r.

Warsztaty Chemiczne

W dniu 20 maja 2017 roku w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach odbyły się kolejne warsztaty chemiczne zorganizowane przez panią Beatę Wiśniewską przy współpracy pani Małgorzaty Zięby. Wzięły w nich udział uczennice klas drugich i trzecich naszej szkoły.

Zajęcia opierały się na doświadczeniach z chemii organicznej. Wykonywałyśmy różne ciekawe eksperymenty z użyciem między innymi: oleju, parafiny, benzyny, etanolu, gliceryny, glukozy czy białka. Jednym z doświadczeń, które bardzo nas zaciekawiły była próba Tollensa. Jest to reakcja, w której podczas ogrzewania glukozy z AgNO3 i NH3 aq na ściankach probówki pojawia się błyszcząca warstwa, zwana lustrem srebrowym. Robiłyśmy również inne doświadczenia, takie jak: badanie rozpuszczalności węglowodorów, reakcja alkoholi z metalami aktywnymi, wykrywanie etanolu, gliceryny, powstawanie estrów oraz reakcje charakterystyczne dla białek. Była to wspaniała okazja, aby samodzielnie wykonać doświadczenia chemiczne, a także zobaczyć to co zwykle widzimy na zdjęciach w podręczniku. Na dowód naszych osiągnięć załączam kilka zdjęć.

Katarzyna Osiak

 

8. 06. 2017 r.

Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

31 maja 2017 roku  w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy odbyła się III już edycja Gminnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Konkurs odbył się w dwóch grupach wiekowych: szkoła podstawowa i gimnazjum. W drugiej kategorii naszą szkołę reprezentowały uczennice: Wiktoria Bisaga i Lidia Bracichowicz z klasy II b oraz Julka Godowska z III a. W wymienionym konkursie należało wykazać się obszerną wiedzą na temat funkcjonowania samorządu terytorialnego m. in.: zadań własnych i zleconych gminy, jednostek organizacyjnych w gminie czy kompetencji władz samorządowych. Spośród dwunastu uczestników zmagań konkursowych z gimnazjów w Morawicy, Bilczy, Brzezin i Obic trzecie miejsce zajęła Julia Godowska. Serdecznie gratulujemy zdobycia lokaty. Opiekunem uczennic był nauczyciel wiedzy o społeczeństwie p. K. Kowalska.

 

8. 06. 2017 r.

Wycieczka w Bieszczady

W dniach 29 – 31 maja 2017 r. klasy 3b i 1b pod opieką pań Lilli Kubickiej , Renaty Juśkiewicz oraz Anny Radziszewskiej odwiedziły malowniczo położone Bieszczady. Trasa wycieczki wiodła przez Łańcut, gdzie młodzież zwiedziła barokową rezydencję należącą do rodów magnackich Potockich i Lubomirskich. Uczniowie zobaczyli oryginalne wnętrza pałacowe oraz powozownię. Kolejnym punktem wycieczki był Park Etnograficzny w Sanoku. Tutaj dla odmiany wycieczkowicze zapoznali się z warunkami życia codziennego chłopów w XIX – wiecznej wsi. Wędrując  górskim szlakiem uczniowie podziwiali piękno bieszczadzkiej przyrody . Pod bacznym okiem przewodnika górskiego,  zmęczeni dotarli do Połoniny Wetlińskiej, skąd rozpościerał się widok na przepiękną okolicę. Zmęczenie dało się we znaki ,ale dzielna młodzież znalazła jeszcze resztki sił by wieczorem potańczyć przy ognisku. W ostatnim dniu wycieczki odbył się rejs statkiem po Jeziorze Solińskim oraz wycieczkowicze zwiedzili zaporę wodną. Wycieczka miała charakter nie tylko rekreacyjny, ale również krajoznawczy i edukacyjny i dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń.

 

2. 06. 2017 r.

Matematyka naszych praprapra...dziadków

W miniony poniedziałek 29 maja odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Matematycznego pod nazwą "Matematyka naszych praprapra...dziadków". Do konkursu przystępowali uczniowie klas drugich i trzecich, przed którymi zostało postawionych sześć zadań matematycznych sformułowanych w języku staropolskim. Dodatkowym utrudnieniem były stosowane ówczesne jednostki monetarne i ilościowe. Podobnie jaki w poprzednich latach konkurs przygotowała dyr. Mariola Kosztołowicz.

Mistrzem Zadań Staropolskich został Kacper Malicki z klasy 2a, który bezbłędnie rozwiązał wszystkie zadania. Miejsca drugie zajęli: Klaudia Kamizela, Patryk Gubała i Maciej Skiba z wynikiem 97%. Nie przyznane zostały miejsca trzecie.

31. 05. 2017 r.

Spektakl muzyczny „Mały Książę” w wykonaniu artystów z ZPO w Morawicy

W dniach 21 i 22 maja artyści z Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy trzykrotnie wystawili na scenie Samorządowego Centrum Kultury spektakl muzyczny „Mały Książę”. Widzowie z zapartym tchem oglądali musical, w którym pojawiły się różnorodne środki wyrazu artystycznego: słowo, obraz, ruch sceniczny, śpiew, taniec i muzyka grana na żywo.

To niezwykłe widowisko powstało jako innowacja pedagogiczna polegająca na  połączeniu różnych form działalności artystycznej, które funkcjonują w naszej szkole. W inscenizacji powiastki filozoficznej A. de Saint – Exupery’ego wystąpili gimnazjaliści z koła teatralnego, które prowadzi pani Moniki Pabian, oraz uczennice należące do Formacji Taneczno-Akrobatycznej „PIRAMIDA” prowadzonej przez panią Annę Kurandę. O scenografię zadbał pan Paweł Strójwąs z uczniami z koła plastycznego, natomiast oprawę muzyczną przygotowała Szkolno-Gminna Orkiestra Dęta pod kierunkiem pana Pawła Czekaja.

Jako tytułowy Mały Książę wystąpił  niezwykle utalentowany Paweł Bożek-Raćkos, natomiast w pozostałych bohaterów mistrzowsko wcielili się: Aleksandra  Strąk (Róża), Michał Żołądek (Pilot), Wiktoria Tworek (Lis), Wiktoria Dudajek (Żmija), Żaneta Śnioch (Król), Agnieszka Felis (Latarnik), Mateusz Orliński (Pijak), Julia Godowska (Geograf), Natalia Baran (Bankier), Julia Makowska (Próżna), Emilia Gubała (Zwrotniczy). Młodzi aktorzy doskonale poradzili sobie z dykcją, modulacją głosu, mimiką, ruchem scenicznym i tremą, która nieodłącznie towarzyszy występom publicznym. Kreacje poszczególnych postaci podkreślone zostały przez kostiumy i rekwizyty, w których przygotowanie włączyli się również rodzice artystów.

Subtelnym tańcem z elementami akrobacji oraz pięknymi strojami oczarowały widzów uczennice z Formacji Tanecznej „PIRAMIDA”. Jako urocze kwiaty asystujące Róży wystąpiły: Monika Bielecka, Amelia Biesaga, Magdalena Rożkiewicz, Malwina Kumańska i Katarzyna Dudajek. W choreografii przedstawiającej jabłoń w scenie oswojenia Lisa zatańczyły: Patrycja Żołądek, Oliwia Poniewiera, Patrycja Śnioch, Natalia Korban, Natalia Rabiej, Amelia Botkiewicz i Ewelina Robak. Natomiast w róże z ogrodu wcieliły się gimnazjalistki: Katarzyna Osiak, Antonina Szafranek, Patrycja Łysak i Klaudia Majkowska.

Zachwyt publiczności wzbudziła niezwykle oryginalna scenografia, którą stanowiły wielobarwne planety, prezentacja multimedialna, rekwizyty i gra świateł. W przygotowanie dekoracji zaangażowani byli: Izabela Sulima, Magdalena Śnioch, Marietta Biesaga, Patrycja Wąsik, Gabriela Pasierbek, Oliwia Misztal. Podczas spektaklu obsługę techniczną zapewniali: Mateusz Brzoza, Krystian Lasak, Patryk Żelazny, Kamil Pietrzyk oraz, w zakresie podkładów muzycznych, pani Ewa Bożek – Raćkos.

Szczególnym atutem spektaklu była oprawa muzyczna w wykonaniu Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej, która poprzez doskonały dobór repertuaru i świetne  wykonanie utworów tworzyła nastrój poszczególnych scen i stanowiła ważny element kompozycyjny przedstawienia. Warto zauważyć również, że  muzycy imponująco prezentowali się w czarnych, jednolitych strojach. Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy grający w orkiestrze to: Aleksandra Szymkiewicz, Olga Kaczmarska, Maciej Pabian, Miłosz Kubicki, Michał Kaczmarski i Karol Pabian.

Współpraca osób o różnych zdolnościach i zainteresowaniach artystycznych zaowocowała widowiskiem, które w oryginalny sposób zwróciło uwagę odbiorców na uniwersalne wartości zawarte w „Małym Księciu”, czyli na przyjaźń, miłość i odpowiedzialność za tych, których „oswajamy”.

Zdjęcia ze spektaklu udostępnił pan Andrzej Radomski, za co serdecznie dziękujemy.

 

29. 05. 2017 r.

Dni Języka Angielskiego 2017

Dni Języka Angielskiego zagościły na dobre w naszym gimnazjum, a konkursy  organizowane przez panie: Annę Litwin i Edytę Siwek cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. W tegorocznej edycji  do rywalizacji przystąpiło  aż 98 uczniów.  Podobnie jak w latach ubiegłych gimnazjaliści zostali zaproszeni do udziału w quizie gramatyczno-leksykalnym z elementami wiedzy o Wielkiej Brytanii, konkursu czytelniczego z wybranych lektur w języku angielskim oraz konkursu Mistrz Słownictwa Angielskiego.

Tematyka Dni Języka Angielskiego była ukierunkowana na promocję czytelnictwa literatury w języku obcym, poznanie ulubionych książek  uczniów, doskonalenie umiejętności językowych oraz prezentowania wyników pracy. W tym celu wykorzystano audiobooki  z lekturami ”Romeo and Juliet” oraz „Robin Hood”. Uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych na zajęciach języka angielskiego realizowali mini-projekt  pt. „My favourite book”, a jego efekty można zaobserwować na przygotowanej przez uczniów ekspozycji prac na korytarzu szkolnym.

26 maja 2017r. laureaci konkursów w poszczególnych kategoriach otrzymali z rąk pani wicedyrektor Marioli Kosztołowicz dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które zostały ufundowane przez Wydawnictwo Express Publishing  i Pearson. Gratulujemy!

 

25. 05. 2017 r.

V Otwarty Turniej Taneczny Pińczów 2017

Wczesnym rankiem  7 maja   2017 r. Formacja Taneczna PIRAMIDA z ZPO Morawica wyruszyła na turniej  tańca do Pińczowa. Podczas tegorocznej gali tanecznej zaprezentowała się czołówka najlepszych tancerzy z wielu województw. Nam przypadło zatańczyć choreografię pt. ,,Tajemnica Zielonego Królestwa’’ w kategorii SHOW DANCE .    W blasku świateł przepięknej scenografii ukazują się taneczne  pąki na bajkowej łące , wraz z Królewną pielęgnują  egzotyczny kwiat. W niezwykłej scenerii tanecznej  i  w heroicznej walce o kwiat zwycięża dobro.  Nagrodą  za  pokaz taneczny była lawina gromkich braw i kolejne podium. Każdy uczestnik od organizatorów otrzymał indywidualnie  dyplom udziału w turnieju  i brązowy medal za III lokatę.

Tego dnia czekała na nas kolejna niespodzianka . Nasze tancerki były bezkonkurencyjne, tym razem w kolejnej kategorii  INNE FORMY za układ taneczny pt. ,,Brzmienie szeptu” otrzymały I miejsce  . Po mistrzowsku  zatańczyły wszystkie elementy tańca jazzowego z precyzją   ruchów i wspaniałymi   efektami zasłużyły na najwyższe podium. Otrzymały złote medale i oryginalną statuetkę .

Gratulujemy.

 

24. 05. 2017 r.

XII Gminny Konkurs Profilaktyczny  „Nałogom mówię – NIE!”

Dnia 24 maja  2017 r. uczennice klasy III a naszego gimnazjum – Agnieszka Felis, Klaudia Majkowska i Katarzyna Osiak pod opieką nauczycielki biologii pani Doroty Molendowskiej brały udział w XII edycji Gminnego Konkursu Profilaktycznego pod hasłem  „Nałogom mówię –NIE!” organizowanego przez Gimnazjum w Obicach. Konkurs składał się z pięciu  konkurencji. Zmagania konkursowe zaczęliśmy od indywidualnego rozwiązania testu sprawdzającego wiadomości  i umiejętności dotyczące zdrowego stylu życia oraz szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień. Druga konkurencja to zajęcia warsztatowe, w czasie których dziewczęta wykonywały dowolną techniką plakat pod hasłem „Nałogi są passe”. Następnie układały na czas rozsypanki wyrazowe dotyczące zdrowego stylu życia. Kolejna konkurencja, z którą musiały zmierzyć się nasze gimnazjalistki to runda pytań sprawdzających wiadomości w zakresie substancji psychoaktywnych i ich działania na organizm człowieka. Ostatnia konkurencja to rozgrywki sportowe - skoki przez skakankę, rzut piłką do kosza oraz odbicia piłki siatkowej. Nasze gimnazjalistki spisały się wspaniale zajmując II miejsce w gminie. Gratulujemy sukcesu!

 

23. 05. 2017 r.

Pokazy doświadczeń fizycznych w wykonaniu gimnazjalistów

20 maja, na Majówce w Szkole  Podstawowej,  nasi gimnazjaliści zaprezentowali swoim młodszym kolegom po raz kolejny szereg ciekawych i prostych doświadczeń fizycznych. Uczniowie ze szkoły podstawowej mogli obejrzeć: tornado w butelce, pływające jajka, szaszłyki z balonów, jajko w butelce, napięcie powierzchniowe wody, ciecz nienewtonowską, peryskopy, gry i zabawy z kompasem. Młodsi koledzy byli bardzo zainteresowani i dokładnie obserwowali pokazy. Zadawali wiele pytań a gimnazjaliści wyjaśniali im przebieg doświadczeń.  Zapraszamy do Galerii zdjęć, aby obejrzeć zdjęcia z tego ciekawego majowego spotkania.

 

18. 05. 2017 r.

Niezwykła Australia

Na przełomie marca i  kwietnia 2017r.na zajęciach języka angielskiego, prowadzonych przez panie: Annę Litwin i Edytę Siwek, realizowaliśmy projekt pt. „Australia-niezwykły kraj i kontynent”. Po lekcji wprowadzającej nas  w tematykę przedsięwzięcia mieliśmy  za zadanie wyszukać informacje na temat osobliwości przyrodniczych oraz kulturowych, a także ciekawostek związanych z Australią.

Poszczególne grupy przygotowały plakat lub prezentację multimedialną na wybrany temat. W trakcie pracy mieliśmy okazję nauczyć się o zwierzętach żyjących w Australii, występującej tam roślinności, ciekawych miejscach, architekturze, sportowcach oraz  muzyce. Następnie na zajęciach prezentowaliśmy efekty naszej pracy. W celu sprawdzenia wiadomości przygotowaliśmy dla naszych rówieśników quizy w języku angielskim.

Praca nad projektem to dla nas bardzo ciekawe i edukujące doświadczenie, dzięki któremu mogliśmy lepiej poznać Australię i nauczyć się wielu nowych słówek. Wszyscy bardzo się cieszymy, że możemy  brać udział w  przygotowywaniu projektów tematycznych, które pozwalają nam na rozwijanie naszych umiejętności językowych, artystycznych oraz informatycznych.

J. Makowska, W. Tworek, L. Bracichowicz,  A. Dąbrowska

 

10. 05. 2017 r.

Rowerowy Rajd Gwiaździsty

Dzisiaj nasi gimnazjaliści pod opieką pana Zbigniewa Więckowskiego, dyr. Jacka Kuzi i pani Elwiry Kondrackiej wzięli udział w Rowerowym Rajdzie Gwiaździstym. Organizatorem przedsięwzięcia mającego na celu poprawę bezpieczeństwa rowerzystów oraz promowanie tego środka transportu było Kuratorium Oświaty w Kielcach. Rajd odbył się w ramach akcji "Świętokrzyski Dzień Roweru" i miał formę zlotu gwiaździstego. Uczestnicy startowali z różnych miejscowości i zdążali do wspólnej mety zlokalizowanej nad zalewem w Borkowie.  Tam czekało na nich wiele atrakcji przygotowanych przez m.in. funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji w Kielcach, którzy podczas trwania rajdu czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników. Na mecie rajdu nasi rowerzyści mogli również skosztować bigosu, kiełbasek z grilla i gorącej herbaty.

9. 05. 2017 r.

Nocny Maraton Matematyczno - Przyrodniczy

W nocy z 5 na 6 maja w naszym gimnazjum odbył się kolejny już maraton matematyczny - przyrodniczy. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem "Człowiek w liczbach". Uczniowie całą noc pracowali w zespołach rozwiązując zadania matematyczne, biologiczne i geograficzne, sporządzali plakaty, przygotowali rymowanki, prezentowali wybranego przedstawiciela rasy ludzkiej. Noc była bardzo pracowita i nikt się nie nudził, ani nie przejawiał chęci do spania.

4. 05. 2017 r.

 

Akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W bieżącym roku szkolnym obchodziliśmy 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy 2 b pod kierunkiem wychowawczyni – pani Katarzyny Sikora – Gorzelańczyk przygotowali uroczysty apel upamiętniający to historyczne wydarzenie. Akademia, którą prowadziła Alicja Stańko zorganizowana była w formie wiadomości – uczniowie nagrali krótkie filmiki, a w rolę prezentera wcieliła się Agnieszka Kuciemba. Będąc w „studiu telewizyjnym” relacjonowała wiadomości z 3 maja 1791 roku, łączyła się ze sprawozdawcami w parlamencie – Justyną Łuszcz i Lidią Bracichowicz oraz z korespondentami z Francji – Wiktorią Białowąs i z Moskwy – Mileną Soją. Korespondenci informowali, jak we Francji i Rosji została przyjęta informacja o konstytucji.

Występujący na szkolnej scenie „aktorzy” wcielili się w role ważnych postaci historycznych. Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zagrał Mateusz Pindral. Jego ochroniarzami byli Michał Cichoński i Michał Tomaszewski. W rolę Hetmana Ignacego Potockiego wcielił się Tomasz Bielecki, Joanna Wołcerz zagrała rolę Robespierre. Carycą Katarzyną była Paulina Putko. Dziennikarzami, którzy zadawali pytania królowi, byli: Małgorzata Dziewięcka, Andżelika Rygelska, Marlena Dziewięcka, Piotr Kuzia. Podczas Akademii wysłuchano pieśni z XVIII wieku „Witaj Majowa Jutrzenko”. Dekoracja na okoliczność akademii została wykonana przez Julię Grudzień i Weronikę Gajdę, natomiast prezentację multimedialną przygotowała Justyna Łuszcz.

29. 04. 2017 r.

Warsztaty edukacyjne w Centrum Naukowo-Technologicznym Leonardo da Vinci w Podzamczu „Ekomałolaty”

27 kwietnia uczniowie klas 2a i 2 c uczestniczyli w cyklu trzech warsztatów ekologicznych w Regionalnym Centrum Naukowo - Technologicznym Leonardo da Vinci w Podzamczu Chęcińskim w ramach projektu pn. „Ekomałolaty – warsztaty edukacyjne”, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Nasi drugoklasiści pracując w kilkuosobowych grupach rozważali znaczenie gleby  w przyrodzie w ramach warsztatu „Odkryj tajemniczy świat gleby”. W trakcie kolejnych zajęć warsztatowych „Woda źródłem życia” poprzez eksperymenty gimnazjaliści sprawdzali właściwości sorpcyjne gleby analizując jej znaczenie dla organizmów żywych. Na zakończenie zajęć w trakcie warsztatu „Szlakiem lipowej alei” nasi uczniowie przypomnieli sobie budowę komórki roślinnej i funkcjonowanie roślin, znaczenie roślin leczniczych dla człowieka, rozpoznawali wiosenne rośliny podlegające ochronie gatunkowej oraz samodzielnie wykonali peeling lub sól kąpielową wykorzystując w tym celu surowce naturalne i zioła. Olbrzymią radość sprawiła gimnazjalistom możliwość zwiedzania wystawy w  Centrum Nauki i korzystanie ze wszystkich znajdujących się na jej terenie urządzeń. Warsztaty zorganizowały wychowawczynie klas drugich, nauczycielki biologii i geografii -   Pani Dorota Molendowska i Pani Edyta Groszek.

 

28. 04. 2017 r.

Mamy kolejną Krajową Odznakę Jakości!

Z ogromną radością informujemy, że projekt pt. „Christmas mysteries” realizowany w ramach międzynarodowego programu eTwinning został oceniony bardzo wysoko  przez ekspertów i  otrzymał prestiżową Krajową Odznakę Jakości. Jesteśmy jedyną szkołą w naszym województwie, która uzyskała  to zaszczytne wyróżnienie w 2017r. Nasz projekt został zaliczony do Przykładów Dobrej Praktyki.

W uzasadnieniu otrzymanym  od Krajowego Biura Programu czytamy:

„Droga Pani Anno Litwin (Zespół Placówek Oświatowych Gimnazjum w Morawicy)!

Gratulujemy! Właśnie przyznano Ci Odznakę Jakości za projekt Christmas mysteries.
Ciekawe i nieszablonowe podejście do tematu. Widoczna współpraca, ciekawe i angażujące aktywności. Gratulujemy. Projekt spełnia kryteria KOJ. 28.03.2017”.

W związku z tym koordynatorka przedsięwzięcia oraz najbardziej zaangażowani uczniowie Gimnazjum z klas 1c, 2b, 2c, 3a oraz kl. 6a ze szkoły podstawowej zostali uhonorowani specjalnymi odznakami jakości.

Projekt  pt. „Christmas mysteries” był realizowany w okresie od X 2016r. do II 2017r. Uczestniczyło w nim siedem szkół z pięciu krajów europejskich. W trakcie innowacji doskonaliliśmy techniki nauczania oraz wykorzystanie TIK.

Zespoły projektowe odkrywały tajemnice Bożego Narodzenia i prezentowały je szkołom partnerskim. Trwałymi efektami współpracy są: strona Twinspace, książeczka elektroniczna „Christmas Mysteries in Europe”, scenariusz wirtualnej lekcji, kolędy w 5 językach, ankiety ewaluacyjne oraz interaktywne quizy.

Uczniowie zostali zachęceni do opisywania tradycji świątecznych oraz do odkrywania zwyczajów w innych krajach. Pracowali oni w grupach zadaniowych, dzięki czemu mieli możliwość porównania wyników swojej pracy  z obcokrajowcami. Zespoły  ze szkół wykonały po 2 kolędy w języku ojczystym oraz dodatkowo „Jingle Bells” w języku angielskim, prezentowały zwyczaje świąteczne, przepisy, składały życzenia; dodatkowo zapoznały z bożonarodzeniowymi akcjami charytatywnymi. Tematyka projektu okazała się tak inspirująca, że realizatorzy zaproponowali wiele nowych zadań dla wszystkich partnerów, np. konkurs na logo, gry interaktywne, akcje charytatywne. Niektóre zadania wymagały od uczniów wcielenia się w nowe role: instruktora kulinarnego, projektanta ozdób, prelegenta, uczestnika sesji.

Obserwacja prac wykonanych przez szkoły partnerskie wpłynęła motywująco na uczniów Gimnazjum w Morawicy, którzy  wyszli z propozycją dodatkowych zadań (np. zaprojektowanie ozdób świątecznych, opracowanie instrukcji, pokaz przygotowania ciasteczek). Działania te niewątpliwie wzbogaciły całość przedsięwzięcia.

Dzięki poznaniu wielu tajemnic Bożego Narodzenia w Europie, realizatorzy projektu uświadomili sobie, że łączy nas  religia oraz wspólne dziedzictwo kulturowe. Pozyskana wiedza na temat  sposobów obchodzenia Świąt  pozwoli młodym ludziom na zrozumienie odmienności i lepiej przygotuje do życia  w wielokulturowym społeczeństwie.

Cennym doświadczeniem była wspólna praca z nauczycielami z różnych krajów  nad scenariuszem sesji na Skype. Dobre przygotowanie lekcji pozwoliło na sprawne jej przeprowadzenie w wirtualnych warunkach.

Wszystkim realizatorom projektu serdecznie dziękujemy za współpracę  i życzymy kolejnych sukcesów!!!

Linki  do wybranych prac:

https://animoto.com/play/BQZMzWXZMjPD8nWYBZwgXA

https://www.storyjumper.com/book/index/35396206/Christmas-mysteries

https://www.thinglink.com/scene/851838692459806720

http://linoit.com/users/NKashuba/canvases/Christmas%20songs%20around%20Europe

https://magic.piktochart.com/output/16826446-the-results-of-the-poll

https://learningapps.org/2898542

https://flipquiz.me/review/125716

 

 

27. 04. 2017 r.

GIMNAZJALIŚCI W AUSCHWITZ-BIRKENAU

„Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludności to miejsce, w którym hitlerowcy wymordowali około półtora miliona mężczyzn, kobiet i dzieci, głównie Żydów z różnych krajów Europy”.

Dnia 28 marca 110-ciu uczniów wraz z opiekunami, wzięło udział w wycieczce edukacyjnej (zorganizowanej przez panią Renatę Juśkiewicz i panią Lillę Kubicką), której celem było poznanie historii założenia i funkcjonowania największego z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków zagłady na terenie Polski, kształtowanie wśród młodzieży postaw szacunku wobec ludzkiego życia i śmierci oraz uświadomienie im skutków nietolerancji i rasizmu.

Zwiedzanie muzeum, podzieleni na cztery grupy, rozpoczęliśmy o godzinie 10.30. Przekraczając bramę z cynicznie brzmiącym hasłem „Arbeit macht Frei”, weszliśmy na teren KL Auschwitz I, gdzie naziści utworzyli obóz dla mężczyzn, w którym odbywały się eksperymenty uśmiercania przy użyciu cyklony B. W tej części obozu lekarze wykonywali  zbrodnicze eksperymenty medyczne  na więźniach (także na dzieciach), oraz dokonywano egzekucji przez rozstrzelanie. Pomiędzy blokami więziennymi znajdowały się areszty, kuchnia obozowa, siedziba głównej komendy obozu oraz biura SS. Największe wrażenie na zwiedzających zrobił blok nr 5, w którym umieszczone są rzeczy codziennego użytku,  należące do zgładzonych osób – tysiące par okularów, walizek, butów, ubrań i ubranek małych, niewinnych dzieci, zdjęcia obrazujące wygłodzone ofiary nazistów. Widzieliśmy m.in. celę, w której był przetrzymywany i głodzony (z zamiarem uśmiercenia) św. Maksymilian Kolbe, oraz „Ścianę Śmierci” przy bloku nr 11, gdzie chwilą modlitwy i zadumy uczciliśmy pamięć pomordowanych w tym miejscu ludzi. Silne emocje wzbudziła w nas również wystawa pod nazwą „Holokaust” – blok poświęcony ludności pochodzenia żydowskiego.

Po zwiedzaniu I części muzeum przejechaliśmy do oddalonej o 3,5 km Brzezinki. Tu, w obozie Birkenau, naziści wybudowali 4 krematoria służące masowej zagładzie. Przekroczyliśmy tzw. „Bramę Śmierci”, przez którą podczas II wojny światowej wjeżdżały transporty ludności z różnych stron świata. Następnie udaliśmy się na bocznicę kolejową, gdzie dokonywano selekcji ludności. Idąc „Ścieżką Śmierci” w kierunku wielojęzycznego pomnika poświęconego ofiarom zagłady, mijaliśmy blisko 300 prymitywnych, w większości drewnianych baraków, w których przebywali więźniowie. Na blisko 200 ha terenu niegdysiejszego obozu, zachowały się ruiny komór gazowych i pozostałości po sztucznych stawach, które wypełniano ludzkimi prochami.

Uczniowie poznali wstrząsające fakty na temat mordu ludności, jaki miał miejsce ponad 70 lat temu. Fakty, które poruszyły nie tylko ich umysł, ale i serce.

 

27. 04. 2017 r.

Uczniowie Gimnazjum w Morawicy laureatami Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

Drugoklasistka Wiktoria Bisaga znalazła się w zaszczytnym gronie laureatów XIV Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego, zaś trzecioklasista Ryszard Nowak został laureatem XIV Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego.

Uzdolnienia i rzetelna praca to czynniki, które sprawiły, że uczniowie Gimnazjum w Morawicy odnieśli sukces w tegorocznych konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Wiktoria Bisaga, choć jest uczennicą klasy drugiej, doskonale opanowała wiedzę z zakresu literatury, gramatyki, sztuki, teatru, filmu  i mediów, dlatego testy rozwiązywane na pierwszym i drugim etapie konkursu nie sprawiły jej problemów. W finale, w części pisemnej, musiała wykazać się umiejętnością redagowania pracy twórczej na określony temat, natomiast w części ustnej – umiejętnością analizy i interpretacji wylosowanego utworu poetyckiego. W wykazie autorów wierszy znalazły się m.in. nazwiska W. Szymborskiej, Cz. Miłosza, Z. Herberta, M. Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej czy Juliana Tuwima. – Najbardziej obawiałam się omawiania wiersza. Przed konkursem była to dla mnie „czarna magia”. Jednak analizując i interpretując kolejne utwory podczas przygotowań do konkursu, zauważyłam, że czytanie poezji jest interesujące i może sprawiać przyjemność. Ostatecznie to, co wydawało się najtrudniejsze, okazało się najciekawsze – mówi z uśmiechem Wiktoria Bisaga. Trudy przygotowania do kolejnych etapów konkursu Wiktoria dzieliła z Zuzanną Świerczek, która uzyskała tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Obie uczennice pracowały pod kierunkiem polonistki, Moniki Pabian.

Laureata Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego, Ryszarda Nowaka, przygotowywała pani Lucja Pęczek. Udział w poszczególnych etapach konkursu polegał na rozwiązywaniu testów zawierających zadania z różnych działów matematyki. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko gruntowną wiedzą, ale również umiejętnością logicznego i abstrakcyjnego myślenia, sprawnością w łączeniu wiadomości z różnych dziedzin „królowej nauk”. – Najchętniej rozwiązywałem zadania dotyczące wyrażeń algebraicznych. Po pierwszym etapie sądziłem, że sobie nie poradzę, ale udało mi się rozwiązać zadania nawet z testu dla finalistów. Bardzo mnie to cieszy – podkreśla Ryszard Nowak.

Wiktoria i Ryszard uczestniczyli w uroczystej gali, podczas której otrzymali medale i dyplomy z rąk Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

 

26. 04. 2017 r.

VII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS POLONISTYCZNY

W GIMNAZJUM W MORAWICY

Już po raz siódmy do naszej szkoły przybyły reprezentacje gimnazjów z Chęcin, Nowin, Brzezin, Obic i Bilczy, by wziąć udział w Międzyszkolnym Konkursie Polonistycznym. Zmagania czteroosobowych drużyn oceniało jury w składzie: pani dyrektor Teresa Badowska (przewodnicząca),  pani Marianna Parlicka - Słowik i pani Beata Sowa. Uczestnicy konkursu rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach, ale też  mieli okazję, by spotkać koleżanki i kolegów, którzy dzielą z nimi zainteresowania humanistyczne. Gimnazjum w Morawicy reprezentowali: Agnieszka Felis (kl. 3a), Iga Kwas (kl. 3b), Jakub Wrona (kl. 3a), Kacper Malicki (kl. 2a).

Pierwsza konkurencja polegała na zespołowym rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę z zakresu nauki o języku. Następnie uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością zasad ortografii: napisać dyktando i wykonać zadania przygotowane na tablicy interaktywnej. Potem zmagali się z łamigłówkami dotyczącymi frazeologii - rozwiązywali rebusy i wykonywali ćwiczenia interaktywne. Najbardziej emocjonująca okazała się jednak zabawa w kalambury, polegająca na odgadywaniu związków frazeologicznych. Ostatnie zadanie wiązało się z przygotowaniem i wygłoszeniem przemówienia na temat: „Co wybrać: zapatrzenie w tradycję czy fascynację nowoczesnością?” .

Na zakończenie spotkania przewodnicząca jury, pani Teresa Badowska, ogłosiła wyniki rywalizacji, a następnie pani Sekretarz Anna Kowalska i dyrektor ZPO, pan Jacek Kuzia, wręczyli wszystkim uczestnikom konkursu nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Morawica, pana Mariana Burasa. W tegorocznej rywalizacji najlepsza okazała się drużyna z Bilczy, drugie miejsce zajęli uczniowie z Obic i z Morawicy, natomiast trzecie – gimnazjaliści z Brzezin.

Konkurs zorganizowały i prowadziły nauczycielki języka polskiego – Monika Pabian i Renata Juśkiewicz.

 

26. 04. 2017 r.

Julia Godowska zdobywczynią głównej nagrody

w XVII Konkursie Literackim „O Pióro Stefana”

Konkurs „O Pióro Stefana” , zorganizowany przez I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, był adresowany do gimnazjalistów, którzy podejmują próby literackie. Zadaniem uczestników było napisanie wywiadu z bohaterem literackim, do którego mogą odnosić się słowa Gustawa Herlinga-Grudzińskiego: „Nie zawsze – powiedział – znajduje się samotność w sercu lasów lub wśród skał. Nieszczęśliwy jest samotny wszędzie.”

Jury przyznało jedną główną nagrodę i trzy równorzędne wyróżnienia. W rywalizacji zwyciężyła Julia Godowska, uczennica klasy 3a, która poświęciła swoją pracę Santiago - bohaterowi książki E. Hemingwaya „Stary człowiek i morze”. Sukces odniosła również uczennica klasy 2b Marlena Dziewięcka jej praca została wyróżniona przez jury.

Dnia 3 kwietnia podczas uroczystego podsumowania konkursu w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego zostały odczytane prace nagrodzonych uczniów. Gratulujemy Julii i Marlenie!

 

26. 04. 2017 r.

Sukcesy naszych Gimnazjalistów w VIII Powiatowym

Konkursie Recytatorskim

W marcu w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach odbył się VIII Powiatowy Konkurs Recytatorski „Bliżej Bolesława Leśmiana”. Do rywalizacji z uczniami gimnazjów i liceów przystąpili także reprezentanci naszej szkoły.

Szczególne uznanie w oczach jury zyskała Aleksandra Strąk (kl.1c), która przedstawiła wokalną interpretację utworu „Urszula Kochanowska”. Oli przyznano drugie miejsce w kategorii poezji śpiewanej. Sukcesem zakończyły się także występy drugoklasistów – Lidii Bracichowicz (kl.2b) oraz Kacpra Malickiego (kl. 2a). Oboje zostali wyróżnieni - Lidia w kategorii monodramu, zaś Kacper w kategorii recytacji klasycznej. Gratulujemy!

 

26. 04. 2017 r.

Szkolne obchody XXV Tygodnia Kultury Języka Polskiego

Tradycją naszej szkoły jest organizacja obchodów Tygodnia Kultury Języka Polskiego. W tym roku program zaproponowany uczniom przez polonistki obejmował działania o różnym charakterze.  Były wśród  nich konkursy szkolne, organizacja VII Międzyszkolnego Konkursu Polonistycznego, udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim, wyjście trzecioklasistów na spektakl „Skąpiec” oraz przygotowanie przez bibliotekarza wystawy książek o tematyce młodzieżowej.

Zorganizowane zostały trzy konkursy szkolne: ortograficzny, o tytuł Mistrza Języka Polskiego oraz czytelniczy. Uczestnicy pierwszego  konkursu pisali dyktando, dzięki któremu wyłoniono mistrzów najsprawniej poruszających się w gąszczu skomplikowanych zasad polskiej ortografii. W konkursie tym zwyciężyła Wiktoria Bisaga (kl.2b), drugie miejsce zajęła Wiktoria Zawadzka (kl. 3b ), a trzecie przypadło w udziale Szymonowi Kwietniowi (kl. 2a).

Uczestnicy konkursu czytelniczego rozwiązywali test sprawdzający znajomość treści książek, których lista została wcześniej zaproponowana uczniom. Największą wiedzą na temat przeczytanych  lektur wykazała się Zuzanna Świerczek (kl. 3a), drugie miejsce zajęła Julia Karkocha (kl. 1b), zaś trzecie – Julia Godowska (kl. 3a).

Konkurs o tytuł Mistrza Języka Polskiego odbył się w trzech kategoriach – klas pierwszych, drugich i trzecich. Pierwszoklasiści rozwiązywali test z zakresu fonetyki i słowotwórstwa. Pierwsze miejsce w tej rywalizacji zajęła Wiktoria Tworek (kl. 1c), drugie – Wiktoria Dudajek (kl. 1c), a trzecie – Julia Karkocha (kl.1b). Uczniowie klas drugich zmierzyli się natomiast z zadaniami dotyczącymi fleksji i składni. Najwięcej punktów z testu uzyskała Wiktoria Bisaga (kl.2b), drugie miejsce zajęła Magdalena Śnioch (kl.2c), trzecie – Lidia Bracichowicz (kl. 2b). W kategorii klas trzecich na pierwszym miejscu znalazły się Iga Kwas (kl. 3b) i Zuzanna Świerczek (kl. 3a), na drugim – Agnieszka Felis (kl. 3a).

Zwycięzcy szkolnych konkursów polonistycznych otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Morawica.

 

24. 03. 2017 r.

VII edycja Dnia Projektów

W miniony wtorek, 21 marca, już po raz siódmy odbył się w naszym Gimnazjum Dzień Projektów. Uczniowie klas drugich prezentowali efekty kilkumiesięcznej pracy nad realizacją obowiązkowych projektów edukacyjnych. W tym roku szkolnym obejrzeliśmy 14 projektów z przedmiotów humanistycznych i ścisłych. Projekty oceniało Jury, w skład którego wchodzili nauczyciele i przedstawiciele młodzieży. Pierwsze miejsce zdobył zespół realizujący projekt „Słoneczna Italia – kraj różnorodności”. Drugie miejsce zostało przyznane zespołowi za projekt „Baw się z nami komórkami”. Trzecie miejsce zdobył projekt „W poszukiwaniu inspiracji – modne stolice na mapie świata”. Podczas prezentacji publiczność również wybierała swojego faworyta. W wyniku głosowania publiczności wygrał projekt „Gimnazjalisto, jedz na zdrowie!”.

 

20. 03. 2017 r.

Nagroda Burmistrza Miasta i Gminy Morawica dla PIRAMIDY

W dniu 10. 03. 2017 r. w Centrum Kultury w Morawicy Formacja Taneczna PIRAMIDA z rąk Burmistrza p. Mariana Burasa otrzymała nagrodę w Dziedzinie Kultury i Sportu. Kapituła przyznając ten zaszczytny laureata, brała pod uwagę całokształt dorobku artystycznego i kulturalnego. Jesteśmy dumni i szczęśliwi za docenienie naszej pracy, a tak prestiżowy tytuł motywuje do kolejnych działań i sukcesów - oświadczyła Anna Kuranda.

Na zakończenie gali na scenie zaprezentowali się laureaci a wśród nich PIRAMIDA. Debiut sceniczny został nagrodzony licznymi brawami a gratulacją nie było końca.

Obecne prezentacje można obejrzeć na stronie internetowej wpisując:

https://ckinfo.pl/piramida-nowej-choreografii/ „Tajemnica Zielonego Królestwa”

https://www.youtube.com/watch?v=d-naVy_wPZU „Brzmienie Szeptu”

 

14. 03. 2017 r.

Πitagorada 2017

Dzisiaj w naszym Gimnazjum odbyła się kolejna edycja Πitagorady, która co roku odbywa się 14 marca - w dniu poświęconym liczbie Pi.  Tegoroczny konkurs, tak jak i poprzednie edycje, przygotowała i poprowadziła dyrektor Mariola Kosztołowicz.  Podobnie do lat wcześniejszych w konkursie wzięły udział trzyosobowe zespoły przedstawicieli każdej z klas. Jak co roku uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami i problemami nie tylko matematycznymi.

Pierwszym zadaniem było przygotowanie i zaprezentowanie Π-ciastka. Następnie uczniowie w określonym czasie mieli wypisać jak najwięcej tzw. Πwyrazów. Trzecie zadanie związane było z poezją - uczniowie poznali wiersz Witolda Rybczyńskiego, który pomaga w zapamiętaniu kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Π. na podstawie poznanego wiersza uczniowie zapisywali rozwinięcie tej niezwykłej liczby. Przed przystąpieniem do rozwiązania problemu postawionego w zadaniu czwartym, uczniowie zostali zapoznani z metodą oszacowania wartości liczby Π, jaka zastosował w III w. p.n.e. Pitagoras, który podał wartość tej liczby do drugiego miejsca po przecinku. Uczniowie postawieni zostali przed problemem doświadczalnego wyznaczenia wartości liczby Π, korzystając z materiałów, które otrzymali: talerzyka, filiżanki, sznurka i linijki. Zadanie piąte związane było z treningiem pamięci - uczniowie przez 20 minut starali się zapamiętać jak najwięcej kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby Π, a następnie z pamięci je odtwarzali. Kolejne zadanie poświęcone było rebusom: w pierwszej części uczniowie rozwiązywali Π-rebusy, a w drugiej opracowywali własny rebus. Zadanie przedostatnie to test poświęcony liczbie Π - jej historii i ciekawostkom związanym z tą liczbą. Zadanie ósme i ostatnie polegało na rozwiązaniu czterech zadań matematycznych, w rozwiązaniu, których wykorzystuje się liczbę Π.

W tegorocznej edycji konkursu pierwsze miejsce wywalczył zespół klasy 3b w składzie: Julia Kamińska, Wiktoria Mazurkiewicz i Aleksandra Szymkiewicz. Na drugim miejscu znalazł się zespół klasy 2a w składzie: Klaudia Kamizela, Patryk Gubała i Maciej Skiba. Miejsce trzecie przypadło zespołowi klasy 2c w składzie: Izabela Sulima, Magdalena Śnioch i Jakub Masternak. Zwycięskim zespołom gratulujemy!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konkursu znajdujących się w Galerii.

10. 03. 2017 r.

Obchody Dnia Matematyki pod hasłem "Pieniądze to nie wszystko"

Z okazji przypadającego na 12 marca Dnia Matematyki w naszym Gimnazjum zorganizowana została rywalizacja przedstawicieli klas w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Dwuosobowe zespoły rozwiązywały zadania z różnych dziedzin matematyki. Wszystkie zadania dotyczyły pieniędzy, którymi posługujemy się współcześnie oraz waluty stosowanej w starożytności i w średniowieczu. Wszystkie zespoły klasowe dobrze radziły sobie z postawionymi przed nimi problemami.  W rywalizacji pierwsze miejsca zajęły zespoły z klasy 1a i klasy 3b. Drugie miejsce wywalczył zespół klasy 3a, zaś na miejscu trzecim znalazły się zespoły z klasy 2a i klasy 2b. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła wicedyrektor Mariola Kosztołowicz.

Ponadto z inicjatywy Uczniowskiej Rady Gimnazjalnej, w tym dniu uczniowie gimnazjum, aby uhonorować królową wśród nauk, nałożyli na swe głowy korony - w większości wykonane samodzielnie.

10. 03. 2017 r.

Uczniowie Gimnazjum w Morawicy na zajęciach Uniwersytetu Jana Kochanowskiegow Kielcach

Na Wydziale Matematyczno – Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach realizowany jest w ramach programu Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Nauki „Uniwersytet Młodego Odkrywcy” projekt Odkrywamy świat liczb i funkcji matematycznych w chemii i środowisku skierowany do młodzieży gimnazjalnej w wieku 14 – 16 lat, w którym biorą udział nasi uczniowie: Wiktoria Klimczak, Natalia Orlińska, Julia Ślusarczyk, Kacper Skiba i Olga Kaczmarska wszyscy z klasy 1a.

Celem projektu jest pobudzenie zainteresowania naukami przyrodniczymi poprzez zgłębianie tajemnic liczb i funkcji matematycznych, oraz ich wykorzystanie w chemii i ochronie środowiska, służące popularyzacji użytecznych ale trudnych dla gimnazjalistów pojęć logarytmu, które mają zastosowanie w interpretacji pojęcia pH a także wykorzystywane są w ochronie środowiska.

 

5. 03. 2017 r.

Nasi uczniowie w laboratorium chemicznym w ZSP nr 2 w Kielcach

W minioną sobotę, dzięki uprzejmości pani dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kielcach Iwonie  Kijowskiej i pomocy pani laborantki Małgorzaty  Zięby, w pracowni chemicznej tej szkoły odbyły się warsztaty chemiczne dla uczniów naszego Gimnazjum. W zajęciach pod opieką nauczyciela chemii pani Beaty Wiśniewskiej wzięły udział uczennice klas 2 i 3 gimnazjum w Morawicy: Natalia Ungier, Małgosia Dziewięcka, Magda Śnioch, Agnieszka Felis, Klaudia Majkowska i Kasia Osiak. Gościem szczególnym była pani dyrektor naszego gimnazjum - Mariola Kosztołowicz. Głównym celem warsztatów było zainteresowanie uczennic reakcjami chemicznymi. Dziewczęta mogły nie tylko obserwować przebieg eksperymentów ale także samodzielnie  wykonywać je. Po krótkim wprowadzeniu i zapoznaniu z zasadami bhp na pracowni chemicznej uczennice w fartuchach ochronnych przystąpiły do pracy.

Na początku uczestniczki przypomniały sobie jak odróżnić zjawisko fizyczne od reakcji chemicznej.  Pierwsze doświadczenie - sublimacja i resublimacja jodu pozwoliła na  obserwację  tych zjawisk fizycznych i tworzenie się pięknych igiełek jodu na dnie kolby. Później dziewczęta spaliły kolejno: węgiel, siarkę i magnez obserwując różne efekty towarzyszące tym reakcjom – wydzielanie się ciepła, powstawanie gazu o charakterystycznym zapachu czy gwałtowne spalanie, któremu towarzyszył oślepiający błysk. W kolejnym doświadczeniu uczennice zbadały wpływ katalizatora – jonów chlorowych, na szybkość i przebieg reakcji między glinem i roztworem CuSO4, uświadamiając sobie znaczenie katalizatorów w reakcjach chemicznych. Następnie porównały aktywności różnych metali przeprowadzając reakcje sodu, magnezu i cynku kolejno z wodą a następnie z roztworem kwasu solnego. Potem sprawdziły, gdzie w szeregu aktywności metali znajduje się cynk umieszczając granulkę tego metalu w roztworze SnCl2 i obserwując narastanie na jej  powierzchni gąbczastej warstwy innego metalu – cyny.

Następne doświadczenia wykonywane podczas warsztatów to były tzw. reakcje charakterystyczne kationów metali. Dziewczęta przeprowadziły kilka wybranych reakcji: reakcję między jonami srebra (I) i jonami chlorkowymi, podczas, której powstawał biały serowaty osad, który fiołkowiał na słońcu,  reakcję jonów ołowiu (II) z jonami jodkowymi – wytrącał się intensywny żółty osad, który rozpuszczał się w gorącej wodzie a po oziębieniu pięknie opalizował, reakcjaę jonów miedzi (II) z wodorotlenkiem amonu – powstawał niebieski galaretowaty osad, który rozpuszczał się w nadmiarze odczynnika dając szafirowy roztwór, reakcję jonów żelaza (III) z rodankiem amonu – pojawiało się krwistoczerwone zabarwienie roztworu.

Przeprowadzanie samodzielnie eksperymentów jest niezwykle ważne w procesie nauki przedmiotów przyrodniczych więc nic dziwnego, że dziewczęta były zadowolone mogąc wziąć udział w tych warsztatach. Choć niektórym drżały ręce z emocji to jednak były bardzo podekscytowane wykonywanymi doświadczeniami. Wszystkim uczestniczkom zajęcia bardzo się podobały i chętnie wezmą udział w kolejnych warsztatach chemicznych.

 

25. 02. 2017 r.

Kolejna grupa uczniów naszej szkoły podjęła pracę w charakterze wolontariuszy

18 lutego b. r. ruszył Wolontariat w ZOL-u w Bilczy. Podczas wolontariatu uczniowie z naszej szkoły pomagają osobą starszym. Wspólnie rozmawiają, rozwiązują zagadki, rozwijają zainteresowania, a przede wszystkim starają się towarzyszyć im w trudach codziennego życia.

W skład wolontariuszy wchodzą: Wiktoria Białowąs, Wiktoria Bisaga, Lidia Bracichowicz, Weronika Gajda, Julia Grudzień, Justyna Łuszcz, Paulina Putko, Alicja Stańko, Joanna Wołcerz.

 

18. 01. 2017 r.

Gimnazjaliści wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W jubileuszowym  XXV Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie mogło zabraknąć uczniów Gimnazjum w Morawicy, którzy tradycyjnie od wielu lat angażują się w tę szlachetną akcję pomocy innym.

Grupa  osiemnastu wolontariuszy z naszej szkoły kwestowała w towarzystwie swoich koleżanek i kolegów, a opiekę nad nimi sprawowała pani Anna Radziszewska.  Styczniowy mróz nie zniechęcił młodzieży, która z charakterystycznymi kolorowymi puszkami oraz czerwonymi serduszkami wyruszyła w niedzielny poranek na ulice Morawicy.  Na rzecz WOŚP pracowali: Agnieszka Felis z Katarzyną Osiak, Natalia Skowron z Kamilą Pietrzyk, Oskar Piecyk z Sewerynem Skucińskim, Przemysław Młynarczyk z Wiktorem Kosałką, Oliwia Skucińska z Kingą Bąk, Mateusz Stolat z Szymonem Brodą, Jakub Wrona z Filipem Wolskim, Natalia Ungier z Weroniką Kwiecień, Marcelina Kostka z Aleksandrą Wójcik, Michał Klimczak z Tomaszem Tarapatą, Wiktoria Mazurczak z Oliwią Zawadzką i Julią Kamińską, Aleksandra Szymkiewicz, Dawid Rudnicki z  Erykiem Królem, Mateusz Brzoza z Krystianem Lasakiem, Patrycja Wąsik z Oliwią Wieczorek, Wojciech Lurzyński z Adrianem Smorendą, Patrycja Łysak z Antosią Szafranek, Daria Błoniarz z Angeliką Rygelską.

W tym roku po raz pierwszy Sztab WOŚP mieścił się w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy, gdzie na wolontariuszy i  darczyńców czekało wiele atrakcji. Można było zobaczyć m.in. występy lokalnych artystów czy skosztować tradycyjnych potraw. O godzinie 20.00, tak jak w całym kraju, zostało puszczone światełko do nieba.

Nasi gimnazjaliści mają niewątpliwie powód  do zadowolenia, gdyż udało im się zebrać aż 7773,29 zł. Tak duża kwota pokazuje, że mieszkańcy Morawicy, podobnie jak młodzież zaangażowana w zbiórkę pieniędzy, są otwarci na potrzeby innych i chętni do pomocy. Pieniądze zebrane w ramach WOŚP zostaną w tym roku przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci oraz na zapewnienie godnej opieki seniorom.

17. 01. 2017 r.

Wolontariusze w Domu Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy

Uczniowie klasy 2a Gimnazjum w Morawicy aktywnie zaangażowali się w pracę wolontariuszy w Domu Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy. Jedną  sobotę w miesiącu zaczynając od miesiąca października, spotykają się z podopiecznymi tejże placówki, aby uśmiechem, rozmową i wspólnie spędzonym czasem wzbogacać siebie wzajemnie. Inicjatywa choć wymagająca, przynosi młodzieży dużo satysfakcji. Nasza młodzież przygotowała zabawy andrzejkowe dla seniorów oraz niezbędne do ich przeprowadzenia rekwizyty. Gimnazjaliści wspólnie z pensjonariuszami dekorowali choinkę, wykonywali kartki bożonarodzeniowe i stroiki świąteczne. Teraz drugoklasiści przygotowują prezenty oraz inscenizację z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wspólne przebywanie z osobami w podeszłym wieku uczy młodzież  wrażliwości i szacunku.

A oto nasi wolontariusze:  Błoniarz Daria, Cielibała Natalia, Gubała Patryk,  Kamizela Klaudia, Korban Jakub, Kostka Marcelina, Kumański Kornel, Kwiecień Weronika, Lutwin Maciej, Majchrzak Filip, Malicka Julia, Malicki Kacper, Orlińska Patrycja, Pabian Maciej, Ptak Bartłomiej, Skiba Maciej, Stokowski Wojciech, Śliwa Wiktor, Ungier Natalia, Wójcik Aleksandra

17. 01. 2017 r.

Ogólnopolski konkurs „Czad i ogień. Obudź czujność”


Uczniowie Naszego Gimnazjum włączyli się w ogólnopolską kampanię „Czad i ogień – obudź czujność” , która była odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem w sezonach grzewczych. Z badań ankietowych zleconych przez MSWiA wynika, że co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Czad jest nierozpoznawalny, ponieważ jest bezbarwny i bezwonny. W ramach kampanii,  w październiku 2016r uczniowie klas trzecich wzięli udział w ogłoszonym przez MSWiA ogólnopolskim konkursie pt. „Czad i ogień. Obudź czujność”.
Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy na temat zagrożeń związanych z tlenkiem węgla i pożarami. Konkurs skierowany był do uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, polegał na nakręceniu spotu filmowego promującego profilaktykę zatruć tlenkiem węgla oraz bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Z naszego Gimnazjum wysłany został spot nakręcony przez uczennice Zuzannę Świerczek, Julię Godowską, Angelikę Dąbrowską z klasy 3a. Organizatorzy podkreślili, że Młodzież biorąca udział w  konkursie wykazywała się nieograniczoną pomysłowością w swoich spotach. Niezwykle cenne było zaangażowanie szkół  z całej Polski. Większość uczestników trafnie wskazywała, że zagrożenie czadem i ogniem związane jest z niedrożnością wentylacji, a także używaniem wadliwych piecyków gazowych i węglowych. Udział w kampanii i konkursie zwiększył świadomość naszych uczniów.

17. 01. 2017 r.

Ogólnopolski konkurs na najciekawszą prezentację multimedialnąRzeki Portugalii”

W listopadzie 2016r. uczniowie klasy 2a naszego  gimnazjum – Maciej Lutwin, Maciej Pabian, Wojciech Stokowski, Kornel Kumański oraz Kacper Malicki wzięli udział w VII edycji ogólnopolskiego konkursu na najciekawszą prezentację multimedialną, który został ogłoszony pod hasłem: „Rzeki Portugalii” przez Centrum Języka Portugalskiego/Camões. Centrum powstało w wyniku porozumienia Instytutu Camõesa w Lizbonie oraz Uniwersytetu Marii Curie –Skłodowskiej w Lublinie. Konkurs skierowany został do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego celem  było propagowanie oraz pogłębienie wiedzy na temat Portugalii wśród młodzieży. Swoich sił spróbowali również uczniowie z klasy trzeciej Julia Kamińska, Wiktoria Mazurczak, Mateusz Brzoza, Krystian Lasak, Nikola Szkatulska, Piecyk Oskar, Dawid Zawadzki. Dzięki udziałowi w konkursie i pracy nad tworzeniem pracy projektowej,  uczniowie mieli możliwość nabyć nowe informacje i sprawdzić swoją wiedzę o Portugalii. Młodzież korzystała z wielu różnych źródeł informacji, kształtowali ponadto własne umiejętności selekcji wiadomości. Stworzone prace musiały się cechować estetyką,  kreatywnością oraz innowacyjnością wykonania. Myślę, że nabyte doświadczenie zmotywuje uczniów do dalszego odkrywania uroków Portugalii.

13. 01. 2017 r.

Niespodziankę dla rodziców mamy – kolędy po niemiecku zaśpiewamy

14 grudnia 2016 roku uczniowie klasy 2 b wraz z wychowawcą przygotowali spotkanie przedświąteczne dla swoich rodziców pod hasłem „Niespodziankę dla rodziców mamy – kolędy po niemiecku zaśpiewamy”. Spotkanie prowadziła Paulina Putko, która po powitaniu rodziców zaprosiła do obejrzenie prezentacji, przygotowanych przez uczniów. Pierwszą z nich - „Boże Narodzenie w Niemczech” wykonały i przedstawiły Alicja Stańko, Lidia Bracichowicz i Joanna Wołcerz. Rodzice mogli dowiedzieć się, jak święta Bożego Narodzenia obchodzą Niemcy oraz zostali wprowadzeni w klimat przygotowań świątecznych i świąt również dzięki innej prezentacji przygotowanej przez Andżelikę Rygelską „Boże Narodzenie w Polsce”.

Podczas spotkania uczniowie klasy 2b pochwalili się znajomością języka niemieckiego poprzez wykonanie kolęd w tym języku. Na koniec uczniowie i rodzice wspólnie zaśpiewali polską kolędę Cicha noc. Oprócz występów uczniowie przygotowali słodki poczęstunek i świąteczne upominki dla rodziców.

21. 12. 2016 r.

Jasełka Bożonarodzeniowe w wykonaniu nauczycieli ZPO w Morawicy

Dnia 20 grudnia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Bożego Narodzenia.  Dyrektor ZPO w Morawicy – Jacek Kuzia powitał zaproszonych gości, a byli nimi: Wójt Gminy Morawica- Pan Marian Buras, Prezes Kopalni Wapienia- Pan Józef Dąbek, Prezes Pływalni ,,Koral” – Pan Wojciech Ostrowski, Dyrektor Samorządowego Przedszkola- Pani Zofia Soboń oraz Rodzice, którzy tak licznie przybyli na  uroczyste przedstawienie, by wspólnie z nami przeżywać tegoroczne Boże Narodzenie.
Widowisko przedstawiało przede wszystkim wątek narodzenia Jezusa. W Jasełkach pojawiały się również elementy spoza przekazu biblijnego, np. rozmowy pasterzy, sceny spotkania ze św. Mikołajem oraz z postaciami bajkowo- baśniowymi. Bohaterowie odwiedzili betlejemską szopkę, oddali hołd Dzieciątku małemu i z wielką pokorą pokłonili się Jemu. 
Przedstawienie rozpoczęło się od zaśpiewania kolędy „Z narodzenia Pana”. W rolach głównych wystąpili: Maryja- Monika Pabian, Józef- ks. Andrzej Wojarski. Uczniowie klasy drugiej „a” i „b” przy akompaniamencie orkiestry  „Misterium” z Dymin brawurowo wykonali kolędę  „Gore gwiazda Jezusowi”. Kwestie wypowiadane przez wszystkich pojawiających się na scenie aktorów miały wymowne przesłanie, np. „… złota rada przyjaciele: kłamstwa wcale, pracy wiele ...”, „Pan Jezus wie, czego biednym dzieciom trzeba. Kto je pokocha i nakarmi, ten pójdzie do nieba”, „…wszystkim zebranym to dobra nowina, Bóg tam przybywa, gdzie zgodna rodzina…”,  „… wszyscy Boga wychwalamy za świat piękny dla nas dany”,  „ Pracowitość  i pokora  zawsze bywa nagrodzona”, „ …kto uczciwie pracuje, ten je chleb z miodem.” Było mnóstwo atrakcji i niespodzianek, np. Królowa Śniegu sypiąc śniegiem, wjechała na saniach, które ciągnął Wilk, zaś Mikołaj przyjechał na hulajnodze, Anioły zatańczyły w rytm muzyki  „All I want for Christmas is you”.  Na zakończenie w radosnym klimacie wszyscy występujący ( dwadzieścia pięć osób) życzyli wszystkim „Wesołych świąt”.
Tegoroczne jasełka były inaczej zaprezentowane i na pewno nie będą zapomniane. Zaangażowana była dość liczna grupa nauczycieli szkoły podstawowej i gimnazjum.  Przygotowania przebiegały bardzo sprawnie, próby były intensywne. Sami wykonawcy ról zwracali uwagę na dykcję, intonację, interpretację głosową zgodną z charakterem postaci, nastrojem sceny. Większość we własnym zakresie zadbała o swój strój adekwatnie do odgrywanej roli. Próby organizowano od połowy listopada w popołudniowe poniedziałki. Tuż przed premierą odbyło się oswajanie aktorów z kostiumami i muzyką oraz  z rekwizytami zgodnie z ich funkcją. Aktorzy w swoich rolach wypadli perfekcyjnie.  Piękna scenografia przeniosła widzów w klimat świąt Bożego Narodzenia. Granatowe tło, srebrzyste gwiazdki, zapach żywych wysokich choinek ubranych w białe bombki  i świecące żarówki, gwiazda betlejemska, drewniana szopka pokryta słomą, wnętrze szopki wysłane sianem i snopami słomy i żłóbek z Dzieciątkiem, lampiony, a naprzeciwko wytyczona droga pokryta śniegiem dopełniały świąteczny i niepowtarzalny wystrój sali gimnastycznej.   Dekorację wykonała Hanna Kuta, której asystowały Kinga Posłowska, Ilona Kuzia, Beata Kowalska  i Elżbieta Moskwa- Strąk.  
Wójt Gminy Morawica, Marian Buras, zabierając głos powiedział: - Jeszcze nigdy nie widziałem takiego przedstawienia  jasełkowego w murach tej szkoły. Jestem pod wielkim wrażeniem,  szczególnie zachwycił mnie śpiewający wilk, którego brawurowo  odegrał Zbigniew Więckowski. Aniołami były: Agata Putko, Kinga Posłowska, Ilona Kuzia i Edyta Groszek, zaś królami: Dorota Molendowska, Anna Radziszewska i Jolanta Michalczyk. W rolę pasterzy wcieliły się: Ewa Pietrzyk i Beata Wiśniewska. Postacie bajkowo- baśniowe mistrzowsko zagrali: Ewa Ozimirska- Dziewczynka  z zapałkami, Małgorzata Majewska- Pinokio, ks. Dariusz Jarliński- Jaś, Katarzyna Kowalska- Małgosia, Aneta Rozpara- Smerfetka, Elwira Kondracka - Calineczka, Ewa Korban - Czerwony Kapturek, Lilla Kubicka- Kopciuszek, Anna Kuranda- Pszczółka Maja, Ewa Bożek- Raćkos- Królowa Śniegu, Maria Mikorska- św. Mikołaj, narrator- Elżbieta Moskwa – Strąk.
Reżyserkami i scenarzystkami były: Ilona Kuzia  i  Kinga Posłowska.  W tym corocznym przedsięwzięciu organizatorką była również Beata Kowalska.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowanie dla p. Ewy Domagały za dostarczenie żywych choinek, p. Hannie Kuta za poświęcony sobotni wieczór, a  wszystkim występującym w jasełkach za wspólnie spędzone chwile podczas prób, poważne potraktowanie przydzielonych ról   i świetne przygotowanie się do dwukrotnego występu: w południe dla społeczności szkolnej i zaproszonych gości, a wieczorem dla mieszkańców Gminy Morawica. Za oprawę muzyczną dziękujemy rodzinnemu zespołowi  „Misterium”.

21. 12. 2016 r.

Gimnazjaliści z Morawicy odkrywają tajemnice  Bożego Narodzenia

Nietypowa lekcja na Skype

Czy Boże Narodzenie jest obchodzone w tym samym dniu w Polsce i na Ukrainie? Kiedy św.Mikołaj rozdaje prezenty? Jakie  potrawy wigilijne spożywa się w tych krajach?

Oto są przykładowe pytania, na które odpowiadali uczestnicy sesji na Skype, w której uczestniczyło 14 uczniów z klasy 3a oraz ich rówieśnicy z Lyceum 6 Nazar Yaremchuk z Ternopilu  na Ukrainie. Spotkanie  odbyło się w ramach realizowanego od października 2016r. projektu eTwinning pt. „Christmas mysteries”. Wspólna lekcja młodych Polaków i Ukraińców miała miejsce w wirtualnym środowisku za pomocą komunikatora Skype. Przedsięwzięcie zorganizowały koordynatorki projektu: Nataliya Kashuba i Anna Litwin.

Uczestnicy tej niezapomnianej lekcji  prezentowali w języku angielskim tradycje bożonarodzeniowe kultywowane w Polsce i na Ukrainie, śpiewali ulubione kolędy oraz przekazywali życzenia szkołom partnerskim. Został zorganizowany panel dyskusyjny, w trakcie którego  przedstawiciele poszczególnych placówek oświatowych zadawali pytania i udzielali odpowiedzi. Uczestnicy tej niezapomnianej lekcji przekonali się osobiście, że łączy nas tak wiele: wspólne korzenie, mamy podobne potrawy wigilijne, wyznajemy te same wartości, a niektóre zwyczaje są niemal identyczne. Różni nas jedynie miejsce zamieszkania, język oraz data  obchodzenia Bożego Narodzenia.

Takie spotkania są bardzo ważne, gdyż nie tylko umożliwiają przełamywanie barier językowych, ale także uczą młodych ludzi podejmowania dialogu, budują szacunek, tolerancję oraz otwartość wobec innych narodów i kultur.

Link do filmu

https://www.youtube.com/watch?v=vR1ONtFP4WY

20. 12. 2016 r.

Gimnazjaliści o wielkim sercu,

czyli drużyna „Szlachetnej Paczki Rejonu Morawica”

Miesiąc grudzień to czas obdarowywania prezentami. Z takiego założenia wyszli nasi gimnazjaliści włączając się do ogólnopolskiej akcji pod nazwą Szlachetna Paczka. Uczniowie klasy II a i II c wspólnie z wychowawcami  paniami Dorotą Molendowską i Edytą Groszek wybrali samotną kobietę z terenu naszej gminy, nawiązali kontakt z opiekującą się nią wolontariuszką i stali się jej świętymi Mikołajami. Do zbiórki niezbędnych produktów przyłączyli się również uczniowie klasy I c wraz z wychowawcą panią Moniką Pabian. Aby spełnić wszystkie prośby wybranej osoby z pomocą przyszli rodzice naszych pierwszo- i drugoklasistów. Przez okres jednego tygodnia  gimnazjaliści przynosili potrzebne ubrania, żywność, środki czystości, kosmetyki. Udało nam się również spełnić specjalne życzenie Pani Krysi – ciepły, zimowy szalik wykonany własnoręcznie przez mamę przyniósł pomocnik świętego Mikołaja z klasy II a. Każdego dnia rosła ilość dostarczanych prezentów. Gdy nadszedł dzień pakowania rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania - okazało się, że nasza jednoosobowa rodzina otrzyma 14 Szlachetnych Paczek w prezencie mikołajkowym. Najważniejsze było jednak to, że udało nam się zrealizować wszystkie potrzeby wybranej rodziny. Byliśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi! W sobotę dostarczyliśmy paczki do magazynu w budynku Centrum Samorządowego w Morawicy i z niecierpliwością czekaliśmy na relację wolontariusza z dostarczenia i rozpakowywania paczek. Ciekawi byliśmy, czy jesteśmy dobrymi świętymi Mikołajami.  Z przekazanej relacji dowiedzieliśmy się, że Pani Krysia była bardzo szczęśliwa, a  na jej twarzy malowała się ogromna radość i zdziwienie ilością wnoszonych do domu prezentów. Nie dowierzała, że to wszystko jest dla niej, a zapas żywności  i środków czystości wystarczy jej na wiele miesięcy. Okazało się więc, że panie Edyta Groszek, Dorota Molendowska i Monika Pabian oraz  pierwszo- i drugoklasiści z Gimnazjum w Morawicy to cudowni pomocnicy świętego Mikołaja spełniający życzenia w ramach akcji Szlachetna Paczka.  Po południu w Centrum Samorządowym w Morawicy na ręce uczniów, ich opiekunów i wolontariuszy specjalne podziękowania złożył osobiście wójt gminy Morawica pan Marian Buras oraz Starosta Powiatu Kieleckiego pan Michał Godowski. Gimnazjaliści z Morawicy już po raz czwarty przygotowali szlachetne paczki dla mieszkańców naszej gminy. Ich działaniom przyświecało motto akcji  „Jeden za wszystkich - wszyscy za jednego!”.

14. 12. 2016 r.

Misja – Książka!

Kilkuosobowa drużyna uczniów Gimnazjum w Morawicy, przyjmując nazwę „Morawka”, napisała i zaprojektowała książkę w systemie wydawniczym Ridero i bierze udział w ogólnopolskim turnieju literackim.

Uczniowie klasy 3b i 2a – Iga Kwas, Eliza Krawczyk, Nikola Szkatulska, Klaudia Kamizela, Julia Malicka, Kacper Malicki i Maciej Pabian, napisali autorskie opowiadania i stworzyli z nich książkę w Inteligentnym Systemie Wydawniczym Ridero. Kilkumiesięczny udział w projekcie wpłynął na kształtowanie umiejętności twórczego myślenia uczestników i przekazywanie ich własnego punktu widzenia. Młodzi autorzy, jako obserwatorzy otaczającej ich rzeczywistości, wyrażali swoje refleksje dotyczące postaw i zachowań człowieka w określonych sytuacjach.

Opowiadania „Morawki” pod przewodnim tematem „Grzechy główne” dotyczą niedoskonałości natury ludzkiej. Bohaterowie tekstów poszukują autorytetu i swojego miejsca na świcie. Popełniają błędy, mają tendencje do upadku… Życie pisze im zaskakujące scenariusze.

Książkę można przeczytać (ale i obejrzeć, bo szata graficzna została zaprojektowana również przez gimnazjalistów z Morawicy – Igę Kwas, Oskara Piecyka i Jakuba Berbesia) na stronie http://ridero.eu/pl/books/grzechy_glowne/

O wynikach konkursu decyduje ilość głosów oddanych na daną książkę. Dlatego zapraszamy i zachęcamy do głosowania na morawicką drużynę.

9. 12. 2016 r.

Nasze drzewa

V gimnazjalny konkurs biologiczny dla uczniów klas pierwszych

Celem konkursu biologicznego skierowanego do uczniów klas I było umożliwienie im osiągnięcie sukcesu na miarę własnych możliwości,  posługiwanie się terminologią biologiczną oraz stosowanie jej w praktyce, a przede wszystkim opisywanie i rozpoznawanie gatunków roślinnych. Zadaniem uczniów było wykonanie zielnika liściastych drzew Polski, czyli zebranie, wysuszenie i oznaczenie liści  drzew oraz wykonanie kart zielnikowych. W konkursie wzięło udział 16 pierwszoklasistów. Wyniki konkursu: I miejsce - Natalia Baran klasa 1c; II miejsce - Natalia Orlińska klasa 1a; III miejsce - Bartosz Klikowicz klasa 1b. Wyróżnienie otrzymali - Tomasz Domagała klasa 1a oraz  Natalia Kostur klasa 1a. Gratulujemy !

7. 12. 2016 r.

W jaki dzień tygodnia przychodzi Św. Mikołaj?

Dzisiaj w klasie 2a odbyła się niecodzienna lekcja matematyki. Z okazji Mikołajek uczniowie wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach, w czasie których poznali algorytm wyznaczania dnia tygodnia dla dowolnej daty z przeszłości lub przyszłości. Wykorzystali go do wyznaczania dnia tygodnia, w którym były Mikołajki w 1856 roku, 2008 roku i 2016 roku oraz  w jakim dniu będą Mikołajki w 2017 roku i 2400 roku. Następnie sprawdzali w jakim dniu tygodnia się urodzili i w jakim dniu tygodnia wypadną ich osiemnaste urodziny. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie uczniów, którzy bardzo sprawie radzili sobie z zadaniami.

28. 11. 2016 r.

Warsztaty z języka niemieckiego

Dnia 23.11.2016 r. w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach odbyły się warsztaty z języka niemieckiego w ramach obchodów czternastej edycji Dni Języków Obcych. Celem warsztatów było poszerzenie kompetencji językowych młodzieży. W warsztatach wzięły udział 2 uczennice gimnazjum z klasy 2 B – Wiktoria Bisaga i Lidia Bracichowicz. Spotkanie rozpoczęło się o 10.00 i trwało do godziny 13.30. Wszyscy uczestnicy podzieleni zostali na 2 grupy w zależności od wieku i poziomu zaawansowania języka niemieckiego. Grupa, do której należała Wiktoria i Lidia wysłuchała na początku interesującego wykładu „Wpływ okresu burzy i naporu na współczesną niemiecką i polską muzykę rockową i rap“ -  prowadząca wykład - dr D. Wójcik z Instytutu Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Dzięki temu wykładowi uczennice zostały wprowadzone w świat niemieckiej poezji  oraz muzyki - dowiedziały się wielu ciekawostek o niemieckich artystach. W drugiej części warsztatów uczennice „odbyły podróż przez Niemcy” rozwiązując różne ćwiczenia dotyczące geografii Niemiec. W pięcioosobowych grupach rozwiązywano zagadki, układano puzzle oraz grano w grę planszową (gry realioznawcze na poziomie A1+/A2). Uczniowie rozwiązywali również ćwiczenia gramatyczne oraz uczyli się nowych słówek. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników dostał mały upominek.
Wydarzenie to Lidia i Wiktoria podsumowały mówiąc: „Uważamy, że był to dobrze spędzony czas. Poznałyśmy wspaniałych ludzi, którzy tak jak my interesują się językiem niemieckim”.

28. 11. 2016 r.

Język niemiecki – podsumowanie wydarzeń w  październiku 2016

Uczniowie klas 1 zrealizowali w październiku projekt "Liczymy po niemiecku z pasją i humorem". Celem projektu było wykonanie plakatów, na których znajdowały się liczebniki pisane słownie i hasła związane z liczebnikami niemieckimi, np.: „Na lekcji odpowiadamy z liczebników i cieszymy się z naszych wyników”, „Liczebniki niemieckie doskonale znamy, więc chwalą nas nasze mamy”, „Piosenkę o liczebnikach znamy i chętnie ją śpiewamy”. Wszystkie rymowanki dotyczące liczebników w języku niemieckim są autorską pracą nauczyciela języka niemieckiego i uczniów klas 1. Wykonane przez uczniów plakaty udekorowały korytarz na 3 piętrze.

Podsumowaniem nauki liczebników w klasach 1 był wewnątrzszkolny konkurs z języka niemieckiego „Eins, zwei, drei ...- licz i wygrywaj”, który odbył się 30 października 2016 roku. Chętni uczniowie zmagali się z różnymi zadaniami związanymi z liczebnikami w języku niemieckim. 4 uczennice musiały napisać dogrywkę, ponieważ uzyskały maksymalną liczbę punktów. Ostatecznie zwyciężczyniami konkursu zostały:

Miejsce 1: Wiktoria Dudajek (klasa 1c)

Miejsce 2: Lilianna Piłat (klasa 1b)

Miejsce 3:  Aleksandra Kołek (klasa 1b)

Gratulacje!

23. 11. 2016 r.

Europejska Odznaka Jakości za projekt „So far so near”

Z ogromną radością informujemy, że działania podejmowane przez naszą szkołę w międzynarodowym programie eTwinning, zostały  docenione przez Centralne Biuro Programu w Brukseli. Realizowany pod kierunkiem pani Anny Litwin projekt: „So far so near”  został wyróżniony prestiżową Europejską Odznaką  Jakości eTwinning. Przedsięwzięcie to było realizowane w ubiegłym roku szkolnym na zajęciach  koła języka angielskiego oraz w klasach: 2b, 2c, 3a.

Oto fragment uzasadnienia:

Gratulacje! Twoja szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projekcie eTwinning "So far so near”. Oznacza to, że Twoja praca, praca Twoich uczniów i Twojej szkoły została oceniona jako reprezentująca najwyższy europejski poziom.
W związku z tym, otrzymasz certyfikat, który możesz dołączyć do swojej strony internetowej (stron internetowych) lub wystawić w widocznym miejscu w swojej szkole. Ponadto, Twój projekt zostanie pokazany w specjalnym miejscu na Europejskim Portalu:  www.etwinning.net
.

Jesteśmy jedną z nielicznych szkół w Polsce, które otrzymały to zaszczytne wyróżnienie. Nasze projekty stały się Przykładem Dobrej Praktyki, godnym do naśladowania zarówno w kraju, jak i za granicą.

Europejska Odznaka Jakości (EOJ) jest drugim poziomem odznaczenia potwierdzającym wysoką jakość projektu i otwierającym drogę  do udziału w różnych konkursach.

Wszystkim realizatorom projektu serdecznie dziękujemy za współpracę i życzymy kolejnych sukcesów!!!

18. 11. 2016 r.

Lekcja historii

,,Katyń...ocalić od zapomnienia”

18 listopada uczniowie klas trzecich uczestniczyli w lekcji historii- ,,Katyń...ocalić od zapomnienia”. Zajęcia poprowadziła pani Anna Łakomiec, która przybyła do naszej szkoły na zaproszenie nauczycielki historii pani Lilli Kubickiej. Pani Anna Łakomiec jest prezesem Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska. Podczas spotkania z młodzieżą niezwykle ciekawie opowiedziała o zbrodni katyńskiej oraz o losach Sybiraków. Prowadzona przez nią lekcja była osobistą refleksją , gdyż pani Łakomiec opowiadała o  losach swojej rodziny  uwikłanej w tragiczne wydarzenia II wojny  światowej. Pani Anna na spotkanie z gimnazjalistami przyniosła pamiątki rodzinne- albumy, fotografie, dokumenty, co dodatkowo uatrakcyjniło zajęcia. Gimnazjaliści z  dużym zainteresowaniem wysłuchali tej ciekawej, ale jednocześnie przejmującej historii rodziny, której przyszło żyć w czasach wojny i okupacji.

17. 11. 2016 r.

Gimnazjalistki z Morawicy laureatkami Ogólnopolskiego Konkursu Architektonicznego

"Zakręceni w Przestrzeni"

Uczennice Gimnazjum w Morawicy zdobyły główną nagrodę, czyli 20 000zł, w Ogólnopolskim Konkursie Architektonicznym "Zakręceni w Przestrzeni". Jury konkursowe wyraziło przekonanie, że opracowany przez młodzież projekt  aranżacji terenu otaczającego obiekty rekreacyjno-sportowe przy Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy zasługuje na realizację.

Na początku listopada autorki projektu: Weronika Gajda, Julia Grudzień, Izabela Sulima, Marietta Biesaga, Magdalena Śnioch oraz ich opiekun, pan Paweł Strójwąs, zostali zaproszeni do Ambasady Francji, która we współpracy z Fundacją ,,Wspólnie LafargeHolcim”, Krajową Agencją Poszanowania Energii oraz francuskimi firmami działającymi na polskim rynku, była organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Eco-Miasto. W ramach tej propozycji skierowanej do miast w całej Polsce odbył się też ogólnopolski konkurs ,,Zakręceni w przestrzeni” adresowany do uczniów szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Zadaniem młodzieży było przygotowanie projektu architektonicznego służącego  wprowadzaniu przyjaznych zmian w miejscach, z których uczniowie korzystają na co dzień, tak, by sprzyjały one tworzeniu więzi i zachęcały do spotkań budujących poczucie przynależności do społeczności szkolnej.

Podczas uroczystej gali wręczenia nagród gimnazjalistki z Morawicy usłyszały wiele pozytywnych opinii na temat swojej pracy, jednak w pełni uwierzyły w swój sukces dopiero wtedy, gdy wręczono im czek wysokości 20 000zł na wprowadzenie w życie założeń perfekcyjnie przygotowanego projektu. Przedstawiona w formie prezentacji multimedialnej metamorfoza krajobrazu w otoczeniu szkoły zyskała uznanie w oczach jurorów, którzy w uzasadnieniu werdyktu pochwalili autorki  „za bardzo dojrzałą i spójną, jak na wiek uczestników, koncepcję, nie tylko architektoniczną, ale i urbanistyczną; za sprawne operowanie małą architekturą, zielenią oraz wodą w  przestrzeni; a także za dojrzały i nowoczesny sposób zaprezentowania swojej koncepcji.”

– Bardzo się cieszymy ze zwycięstwa i już wyobrażamy sobie, jak koledzy i koleżanki korzystają z zaproponowanych przez nas atrakcji. To, co zostanie zbudowane za wygrane przez nas pieniądze, będzie trwałą pamiątką po tym projekcie – z satysfakcją wyjaśnia Marietta Biesaga. Słowa gimnazjalistki potwierdza dyrektor ZPO w Morawicy, pan Jacek Kuzia. - Wizja zmian przygotowana przez zespół uczniów wywarła na mnie duże wrażenie ze względu na walory praktyczne i estetyczne projektu. Zostanie on zrealizowany wiosną i latem w tak szerokim zakresie, na jaki pozwolą nam środki finansowe – zapewnia pan dyrektor.

Aby stworzyć przestrzeń przyjazną dla dzieci i młodzieży, dziewczęta zaprojektowały m.in. „zieloną salę lekcyjną”, czyli altanę, która będzie stanowić idealne miejsce do przeprowadzenia zajęć na powietrzu w upalne dni. Przyjemne spędzanie przerw ma zapewnić nowoczesna fontanna, a alejki i ścieżki wytyczone wokół obiektów z pewnością pozwolą na bezpieczne i komfortowe dotarcie do boisk i placu zabaw. Znalazło się też miejsce na ogródek warzywny, gdzie w ramach zajęć  przyrody czy biologii uczniowie będą mieli okazję obserwować proces wegetacji roślin. Do odpoczynku na łonie natury zachęcać będą urocze, pachnące łąki kwiatowe, które coraz rzadziej stanowią element otaczającego nas krajobrazu.

-Dzięki wprowadzonym zmianom teren przy szkole stanie się dla uczniów pięknym, bezpiecznym oraz atrakcyjnym miejscem spotkań i relaksu – podsumowują swoją pracę laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Architektonicznego "Zakręceni w Przestrzeni".

Nagrodzony projekt można zobaczyć na stronie internetowej Gimnazjum w Morawicy w zakładce ,,Zdjęcia i filmy”.

Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Ca4nCqp0TFk

15. 11. 2016 r.

Projekt badawczy „Wpływ czynnika na kiełkowanie nasion”

W ramach realizacji treści biologicznych nasi pierwszoklasiści wcielili się w role naukowców przeprowadzając w dowolnie wybranych grupach projekt badawczy pod nazwą „Wpływ czynnika na kiełkowanie nasion”. W czasie trzytygodniowej pracy badawczej uczniowie  hodowali rzeżuchę, stawiali hipotezy, porównywali zestawy doświadczalne z próbą kontrolną, wyciągali wnioski, dokumentowali prowadzone badania aby zaprezentować ich wyniki na forum klasy. Pierwszoklasiści najlepiej poradzili sobie z doświadczeniem określającym „Wpływ detergentu na kiełkowanie nasion rzeżuchy”. Wśród uczniów klasy 1”a” najlepiej zaprezentował się zespół w składzie Magdalena Kuciemba, Wiktoria Klimczak, Daria Nowak, Natalia Orlińska i Aleksandra Szałas. W klasie 1”b” najlepiej w role naukowców wcielił się zespół, w skład którego weszły Aleksandra Paszkowska, Julia Karkocha, Aleksandra Fałdzińska, Eliza Sobczyk i Izabela Rejment, a w klasie 1”c” Wiktoria Dudajek, Klaudia Lesiak, Julia Brudkiewicz, Julia Makowska i Aleksandra Strąk. Wszystkim młodym naukowcom gratulujemy nowych odkryć i doświadczeń.

11. 11. 2016 r.

Poruszająca  akademia z okazji Święta Niepodległości

Klasa 1c i kilkoro uczniów z klasy 3a gimnazjum pod kierunkiem – pani Anny Litwin i Edyty Siwek przygotowały akademię z okazji 98 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, która odbyła się 10 listopada w naszym Gimnazjum. Akademię uświetniły głosy pięknie śpiewających młodych solistek Julii Kamińskiej, Patrycji Fegatilli i Aleksandry Strąk oraz szkolnego chórku, których przygotowała pani Krystyna Gąsiorek.

Młodzież przypomniała nam historię Polski dotyczącą odzyskania wolności po 123 latach zaborów. Słuchacze dzięki patriotycznym pieśniom, wierszom oraz wymownym scenkom mogli przenieść się do odległych czasów i zrozumieć , jak wielkie było poświęcenie naszych przodków walczących o wolność,  nie tylko z bronią w ręku, ale też poprzez twórczość literacką czy nauczanie dzieci zakazanej wówczas polskiej mowy i historii.

5. 11. 2016 r.

Kwesta na cmentarzu w Brzezinach

W 2016 roku zbiórka na odnowę zabytkowych grobów na cmentarzu w Brzezinach zorganizowana została już po raz ósmy, tym razem pod hasłem: "Kto znał wspomni, kto kochał nie zapomni". Także i tym razem nasi uczniowie z Gimnazjum w Morawicy 1 listopada kwestowali przed dwoma wejściami na parafialny cmentarz.

Tegoroczni wolontariusze to: Lidka Bracichowicz, Wiktoria Bisaga, Magdalena Śnioch, Marietta Biesaga, Patrycja Wąsik, Oliwia Wieczorek, Kinga Bąk, Oliwia Skucińska, Bartek Ptak, Patrycja Orlińska oraz Natalia Cielibała. Jak co roku razem z uczniami kwestowała nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie Katarzyna Kowalska.

17. 10. 2016 r.

Aleksandra Strąk wyśpiewała II miejsce w I Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Niezłomnej - etap wojewódzki

Dnia 17 października 2016 roku pięcioro solistów z ZPO w Morawicy (pod kierunkiem Pani Krystyny Gąsiorek) zaprezentowało się na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury w Konkursie Piosenki Niezłomnej. W festiwalu wzięło udział ponad 180 osób ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Stowarzyszenie Passionart z Krakowa, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz kielecka Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej. Komisja w składzie: Anna Woźniak- przewodnicząca, członkowie: Teresa Kmiecik, Patrycja Zatorska- Milewska, Janusz Wierzgarz i Mateusz Prendota oceniała wrażenia artystyczne i estetyczne, walory głosowe (intonacja, emisja głosu), poziom trudności wykonywanego utworu, naturalną i przekonującą interpretację oraz wykonanie utworów, dobór repertuaru, ogólny wyraz artystyczny. Dodatkowo punktowane były mało znane pieśni i piosenki związane tematyką festiwalu. Poziom był bardzo wysoki, wszyscy świetnie śpiewali. Jury miało naprawdę trudne zadanie. Emocje były ogromne.

Gimnazjum reprezentowały: Daria Nowak (I „a”), Aleksandra Strąk (I „c”) i Julia Kamińska (III „b”), zaś Szkołę Podstawową: Agata Korban (IV „b”),  Tomasz Majkowski (V „b”). Ostatecznie jury przyznało II miejsce Aleksandrze Strąk z Gimnazjum w Morawicy za wykonanie piosenek: „Modlitwa Armii Krajowej” i „Deszcz jesienny”, a III miejsce przypadło Agacie Korban ze Szkoły Podstawowej w Morawicy za prezentację utworów: „Rozszumiały się wierzby płaczące” i  również „Modlitwa Armii Krajowej”. Nad doborem repertuaru i podkładów muzycznych czuwała Pani Krystyna Gąsiorek, której serdecznie dziękujemy. Każdy uczestnik dostał pamiątkowe nagrody oraz dyplomy.  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Uważamy, że udział w festiwalu był wspaniałą okazją do zdobycia wiedzy historycznej na podstawie tekstów piosenek tworzonych i śpiewanych przez żołnierzy wyklętych.

17. 10. 2016 r.

Dzień Chłopaka w Kurozwękach

Z okazji Dnia Chłopaka 5 października bieżącego roku wszyscy drugoklasiści wraz z wychowawcami paniami Dorotą Molendowską, Katarzyną Sikorą - Gorzelańczyk i Edytą Groszek wybrali się na wycieczkę do Kurozwęk. Pierwszym etapem było zwiedzanie pięknego pałacu, który został zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku przez Dobiesława z Kurozwęk, jako pierwszy murowany zamek rycerski w Polsce.  Dzisiaj dawny zamek, po wielu przebudowach, przyjął postać pałacu stanowiącego własność wielu słynnych rodów:  najpierw Kurozwęckich, później Lanckorońskich, Sołtyków i Popielów - ich potomkowie jako prawowici właściciele odzyskali majątek, a ich liczną rodzinę mieliśmy okazję oglądać na zdjęciach wyeksponowanych w pałacowych salach. Pałac skrywa także tajemnicze zwiedzane przez nas lochy i zamkowe piwnice. Po zwiedzeniu kurozwęckiego pałacu  udaliśmy się do rozciągającej się za nim krainy bizonów amerykańskich – tutaj podczas jazdy wozem „safari bizon” mogliśmy z bliska oglądać te wspaniałe, olbrzymie zwierzęta wraz z małymi urodzonymi latem bizoniętami. Po drodze mijaliśmy Mini Zoo, gdzie można podziwiać lamy, osły, króliki, strusie, kozy, kucyki oraz różne gatunki ptactwa. Choć pogoda nie dopisywała to we wspaniałych humorach spędziliśmy czas w ogrzewanej kominkiem sali smakując pieczone kiełbaski, pieczywo i popijając gorącą herbatę. Pełni wspaniałych emocji i wrażeń, dotlenieni świeżym powietrzem i mocno „przewietrzeni” wróciliśmy do szkoły.

17. 10. 2016 r.

Konkurs on-line o Europie w języku angielskim

Uczniowie z klas drugich i trzecich zostali zaproszeni do udziału w nietypowym przedsięwzięciu. 10 października odbył się w naszej szkole  konkurs o Europie w języku angielskim. Składał się on z 40 pytań, na które należało odpowiedzieć przy użyciu komputera. Po zakończeniu quizu gimnazjaliści mogli od razu poznać swój wynik oraz przeanalizować wszystkie odpowiedzi.

Konkurs sprawdzał wiadomości uczniów o Europie z dziedziny historii, geografii, literatury, sztuki oraz z życia współczesnego. Należało dodatkowo wykazać się umiejętnościami językowymi oraz informatycznymi. Do rywalizacji przystąpiło 27 uczniów z klas: 2a, 2b, 3a
i 3b. Największymi wiadomościami wykazał się Maciej Skiba, uczeń klasy 2a, uzyskując aż 95% punktów. Drugie miejsce trafiło do Julii Godowskiej z klasy 3a, a trzecie miejsce zajęli: Aleksandra Wójcik (kl.2a), Iga Kwas (kl.3b) oraz Krystian Lasak (klasa 3b).

Taka forma rywalizacji przypadła do gustu  drugoklasistom oraz trzecioklasistom, którzy w trakcie rozwiązywania zadań mieli wrażenie, że uczą się w europejskiej szkole, w której wszystkie przedmioty są wykładane w języku angielskim.

17. 10. 2016 r.

Kolejny sukces w projekcie eTwinning

Z przyjemnością informujemy, że działania Gimnazjum w Morawicy podejmowane w ramach europejskiej współpracy szkół,  zostały  po raz kolejny ocenione bardzo wysoko przez Krajowe Biuro eTwinning Polska.  Realizowany w ubiegłym roku szkolnym projekt pt. „So far so near”(Tak daleko tak blisko)  otrzymał prestiżową Krajową Odznakę Jakości. Oznacza to, że wyniki pracy pani Anny Litwin- nauczycielki języka angielskiego oraz jej uczniów zostały uznane przez ekspertów za szczególnie oryginalne i nowatorskie. Przedsięwzięcie stało się Przykładem Dobrej Praktyki, godnym do naśladowania zarówno w kraju, jak i za granicą. Dla Gimnazjum w Morawicy to wspaniała wiadomość! Jesteśmy jedyną szkołą gimnazjalną w województwie świętokrzyskim, która otrzymała w roku 2016 to zaszczytne wyróżnienie. Dla naszej placówki jest to już druga  Krajowa Odznaka Jakości.

Warto wspomnieć, że projekt „So far so near” został również doceniony w Hiszpanii i również  otrzymał podobne wyróżnienie.

Przedsięwzięcie było realizowane we współpracy ze szkołą IES Dr. Lluis Simarro  z Xativy w Hiszpanii. Koordynatorki przedsięwzięcia podejmowały działania w kierunku zmniejszenia odległości fizycznej dzielącej obydwa kraje na rzecz budowania postawy otwartości, dialogu i tolerancji wobec innych ludzi. Za nadrzędny cel postawiły sobie rozwijanie u uczniów kompetencji językowych, społecznych oraz informatycznych.

Realizatorzy projektu mieli okazję do osobistego przekonania się, jak wygląda szkoła za granicą, jakich przedmiotów uczą się rówieśnicy, jak wyglądają ich miasta. Poznali podobieństwa oraz różnice w obchodzeniu tych samych świąt. Mogli się oni przekonać, że chociaż mieszkają tak daleko, to mogą być ze sobą blisko dzięki nawiązanej przyjaźni i wspólnie podejmowanym działaniom.

Dodatkowym atutem projektu było motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego oraz języków: polskiego i hiszpańskiego oraz zachęcenie do tworzenia zasobów edukacyjnych.

Dzięki wspólnej pracy stało się widoczne, że młodzi ludzie z Polski i Hiszpanii słuchają podobnej muzyki, łączą ich: ciekawość świata, podobne zainteresowania oraz otwartość na poznawanie nowych kultur.

W projekcie brało udział 40 uczniów z Gimnazjum w Morawicy. W czasie zajęć stosowano  innowacyjne metody nauczania, np. wirtualne lekcje oraz nietypowe formy pracy, np.(lekcje w terenie, praca w Chmurze, wspólne badania);  promowano wykorzystanie nowoczesnych technologii. Inicjatywa ta służyła poprawie umiejętności językowych młodzieży. Realizatorzy projektu komunikowali się poprzez e-mail, czat oraz w czasie dwóch wspólnych lekcji na Skype.

Utworzenie grup zadaniowych, możliwość porównania wyników swojej pracy z obcokrajowcami oraz uczenie się od innych stało się inspirujące  dla uczniów i nauczycieli. Dzięki projektowi eTwinning młodzi ludzie z Polski i Hiszpanii zaczęli sobie stawiać ambitne zadania znacznie  przerastające oczekiwania koordynatorów. Liczba wykonanych prac i ich wysoka jakość mogą świadczyć o ogromnym stopniu zaangażowania uczniów w działania projektowe.

Praca w małej grupie partnerskiej zmotywowała nauczycieli z obydwu krajów  do większej aktywności i wychodzenia z nowymi pomysłami, co niewątpliwie wzbogaciło przedsięwzięcie.

Wszystkim uczestnikom projektu serdecznie dziękujemy za współpracę i gratulujemy!!!

14. 10. 2016 r.

Nasze Talenty dla Was

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Gimnazjum w Morawicy odbył się Festiwal Talentów w ramach, którego młodzież gimnazjalna zaprezentowała nauczycielom i pracownikom szkoły swoje talenty  i uzdolnienia. Gimnazjaliści przygotowywali się do uroczystości pod kierunkiem pań: Anny Radziszewskiej, Renaty Juśkiewicz i Moniki Pabian.

Uroczystość rozpoczęli konferansjerzy: Julia Brudkiewicz, Jakub Malicki i Adrian Domagała, którzy powitali gości, dyrekcję i pracowników szkoły  oraz zaprosili wszystkich do obejrzenia akademii, mającej formę koncertu „Nasze talenty dla Was”.  Dedykowane nauczycielom utwory zaśpiewali: Julia Kamińska, Aleksandra Strąk, Daria Nowak, Klaudia Majkowska, Paweł Bożek-Raćkos,  Patrizia Fegatilli oraz Lilianna Piłat  przy gitarowym akompaniamencie Wiktora Wojdy. Ponadto Lidia Bracichowicz wyrecytowała wiersz Jerzego Lieberta, a Agnieszka Felis przygotowała monodram oparty na II części „Dziadów”.  Pasjonujące się fotografią trzecioklasistki, Iga Kwas i Julia Godowska, w formie prezentacji multimedialnej przedstawiły swoje zdjęcia. Wystąpili także uczniowie należący do Szkolno-Gminnej Orkiestry Dętej: Olga Kaczmarska oraz Maciej Pabian. Zorganizowana została również wystawa prac uczniów uzdolnionych plastycznie. Swoje prace wystawili: Magdalena Śnioch, Izabela  Sulima, Angelika Dąbrowska, Zuzanna Świerczek, Julia Kaczor, Patrizia Fegatilli, Marietta Biesaga, Julia Grudzień, Paulina Putko, Aleksandra Paszkowska i Julia Karkocha. Z myślą o pedagogach specjalny pokaz przygotowali uczniowie należący do Ochotniczych Straży Pożarnych. Krokiem defiladowym wkroczyli na scenę: Kamila Pietrzyk, Angelika Strójwąs, Natalia Cielibała, Marcelina Kostka, Weronika Dziewięcka, Agnieszka Kuciemba, Kinga Bąk, Izabela Rejment, Filip Kruk, Michał Klimczak, Oskar Piecyk, Krystian Lasak, Maciej Bielecki, Filip Bruśnicki, Jakub Grigoryan, Adrian Smorenda, Maciej Lutwin, Wojciech Stokowski, Bartosz Ptak.

Na zakończenie w imieniu wszystkich gimnazjalistów wypowiedzieli się członkowie Rady Gimnazjalnej: Eryk Król, Agnieszka Felis, Mateusz Brzoza i Kamila Pietrzyk, którzy złożyli życzenia i wręczyli upominki wszystkim pracownikom szkoły.

Obejrzyj film z uroczystości: film

11. 10. 2016

Wielkie wyróżnienie dla Zespołu Placówek Oświatowych w Morawicy

na Europejskim Forum Nowych Technologii i Innowacji w Edukacji

W dniach 5–7 października w Centrum Kongresowym Targi Kielce odbywało się I Europejskie Forum Nowych Technologii i Innowacji w Edukacji, którego współorganizatorem było Europejskie Stowarzyszenie Dialogu Edukacyjnego. Kongres poświęcony był najnowszym trendom i kierunkom rozwoju edukacji oraz modernizacji infrastruktury przedszkoli, szkół i uczelni, w tym również innowacyjnym metodom kształcenia.  W ramach forum EFNTIE wystąpili wybitni specjaliści z dziedziny technologii, naukowcy i eksperci, którzy na co dzień zajmują się wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań w edukacji. Uczestnikami Forum byli przedstawiciele kuratoriów, szkół, ośrodków akademickich, administracji samorządowej i instytucji edukacyjnych z kraju i zagranicy.

Podczas drugiego dnia kongresu (6 października) poświęconego technologicznej rewolucji i innowacji w edukacji odbyło się m. in. Ogólnopolskie Forum Kuratorów Oświaty i Dyrektorów dotyczące innowacji pedagogicznych. W trakcie tej sesji dyrektor ZPO w Morawicy Jacek Kuzia odebrał z rąk Prezesa Zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Dialogu Edukacyjnego oraz Prezesa Zarządu Targi Kielce dyplom uznania za innowacyjną działalność szkoły. Takimi dyplomami zostały uhonorowane po dwie szkoły z każdego województwa. Szkoły wyróżnione za innowacyjną działalność wytypowali Kuratorzy Oświaty. Zespół Placówek Oświatowych w Morawicy został jedną z dwóch szkół wyróżnionych w województwie świętokrzyskim. W dalszej części spotkania uhonorowane szkoły prezentowały swoją działalność na polu innowacyjności kształcenia. Działalność innowacyjną ZPO w Morawicy omówiła wicedyrektor Mariola Kosztołowicz, która w swojej prezentacji zwróciła uwagę na wdrażane w szkole od wielu lat działania innowacyjne, których głównymi pomysłodawcami i realizatorami są nauczyciele.

W naszej szkole co roku podejmuje się liczne wyzwania edukacyjne. Tylko od roku szkolnego 2013/2014 nauczyciele opracowali i wdrożyli w szkole 11 innowacji pedagogicznych, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty. W roku szkolnym 2013/2014 zrealizowane zostały trzy innowacje: Klub Kreatywnego Przedsiębiorcy – innowacja z wiedzy o społeczeństwie opracowana przez panią Katarzynę Kowalską, EkoKompas – interdyscyplinarne zajęcia pozalekcyjne z biologii i geografii – innowacja przygotowana przez panie Edytę Groszek i Dorotę Molendowską oraz dwuletnia innowacja z matematyki Geometria z GeoGebrą opracowana przez wicedyrektor Mariolę Kosztołowicz. W kolejnym roku szkolnym 2014/2015 wdrożone zostały dwie innowacje: Świat jest teatrem, aktorami ludzie – innowacja realizowana przez panie Renatę Juśkiewicz i Monikę Pabian oraz Interaktywna matematyka – innowacyjne zajęcia koła matematycznego zaproponowane uczniom przez panią Ewę Bożek – Raćkos. Rok szkolny 2015/2016 zaowocował dwiema kolejnymi innowacjami. Pierwsza z nich to MatAng – dwujęzyczne zajęcia koła matematycznego prowadzone przez wicedyrektor Mariolę Kosztołowicz, druga  - Kompas na przyrodę – interdyscyplinarne zajęcia pozalekcyjne z biologii i geografii -  innowacja opracowana przez panie Dorotę Molendowską i Edytę Groszek. W bieżącym roku szkolnym oferta edukacyjna ZPO  została wzbogacona o cztery kolejne innowacje pedagogiczne: Teatr niejedno ma imię – innowację przygotowaną przez cztery osoby: panią Monikę Pabian, panią Annę Kurandę, pana Pawła Czekaja i pana Pawła Strójwąsa, Programowanie z klasą - innowację opracowaną przez wicedyrektor Wiesławę Cecot oraz dwie innowacje autorstwa wicedyrektor Marioli Kosztołowicz  Śladami Słynnych Matematyków i Akademię Kodowania. Ponadto należy zauważyć, że w ostatnich latach niektóre przedsięwzięcia realizowane w szkole zostały przez Kuratorium Oświaty w Kielcach uznane za Przykłady Dobrych Praktyk, czyli działań godnych naśladowania. Tytułem tym zostały wyróżnione: Nocne Maratony Matematyczno – Przyrodnicze, konkurs Pitagorada, konkurs Matematyka naszych praprapra…dziadków, wystawienie Balladyny oraz cykl zajęć Magiczne Kraje. Warto również dodać, że nauczyciele języków obcych realizują liczne projekty eTwinning, w ramach których współpracują ze szkołami z różnych krajów.

Wymienione wyżej przedsięwzięcia to tylko niektóre aspekty działalności innowacyjnej realizowanej w Zespole Placówek Oświatowych w Morawicy.

30. 09. 2016 r.

Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

Uczniowie klasy 2a zorganizowali obchody

VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

Uczniowie klasy 2a Gimnazjum w Morawicy przyłączyli się obchodów VI Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia, który odbywał się w tym roku pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”. Uczniowie w nietypowy sposób sprawdzali „tabliczkową wiedzę” – przeprowadzali krótkie egzaminy z tabliczki mnożenia. Drugoklasiści wcielili się w role egzaminatorów. Utworzyli oni trzy lub czteroosobowe Komisje Egzaminacyjne, które zaopatrzone w losy przepytywały swoich starszych kolegów, nauczycieli i pracowników obsługi szkoły. Do egzaminów chętnie przystępowali uczniowie szkoły podstawowej. Komisje Egzaminacyjne wyszły także poza teren szkoły. Uczniowie - egzaminatorzy dotarli do banku, na pływalnię, do sklepów oraz przepytywali przypadkowych przechodniów. Każdy, kto odpowiedział poprawnie na pięć pytań z tabliczki mnożenia umieszczonych na wyciągniętym losie, zdawał egzamin i otrzymywał tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz legitymację MT Expert potwierdzającą przyznanie tytułu. Patrole i Komisje rozdawały również znaczki z logo akcji. Wszystko to odbywało się pod opieką wicedyrektor Marioli Kosztołowicz i pani Doroty Molendowskiej, które czuwały nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów. Po południu uczniowie – egzaminatorzy kontynuowali akcję w swoich domach rodzinnych, przepytując z tabliczki mnożenia rodziców, babcie, dziadków, ciocie, wujków, starsze rodzeństwo i sąsiadów.

27. 09. 2016 r.

Pierwszoklasiści przyjęci do społeczności szkolnej

Rajd integracyjny klas pierwszych to element naszej szkolnej tradycji. Tym razem uczniowie wspólnie z wychowawcami powędrowali do Łabędziowa, gdzie rodzice przygotowali dla nich ognisko, na którym upiekli pyszne kiełbaski. Pogoda dopisywała, więc wszyscy z przyjemnością zaangażowali się w zabawy plenerowe. Najpierw poszukiwali ukrytych w lesie piłek, potem rywalizowali w jeździe na czas taczkami. Następnie odbyły się konkurencje sportowe, np. bieg przez tor przeszkód czy tylko pozornie łatwy wyścig, w którym wszyscy uczniowie danej klasy musieli dobiec do mety, cały czas trzymając się za ręce. Rozegrane zostały także mecze piłki nożnej i zawody w przeciąganiu liny.

Największe emocje budził jednak kluczowy punkt programu, którym były otrzęsiny, czyli symboliczne przyjęcie pierwszoklasistów do społeczności szkolnej Gimnazjum w Morawicy. Przygotowali je trzecioklasiści: Agnieszka Felis, Eryk Król, Przemysław Młynarczyk, Dawid Rudnicki, Katarzyna Osiak, Klaudia Majkowska oraz Kamila Pietrzyk pod kierunkiem pana Zbigniewa Więckowskiego. Każda klasa złożyła uroczyste ślubowanie, a następnie świeżo upieczeni gimnazjaliści musieli skosztować pięknie wyglądających, ale niekoniecznie smacznych potraw sporządzonych przez samorząd szkolny. Wszyscy dzielnie znieśli trudy otrzęsin i potem z entuzjazmem przystąpili do przygotowania finałowego występu artystycznego swojej klasy.

Po kilku godzinach nieco zmęczeni, ale dumni z siebie, z głowami pełnymi wrażeń najmłodsi gimnazjaliści wrócili pieszo do Morawicy.

27. 09. 2016 r.

Języki to nasza siła!

Pod tym hasłem odbywają się obchody tegorocznego Europejskiego Dnia Języków.

Podobnie jak w latach ubiegłych, nasze Gimnazjum włączyło się aktywnie w obchody tego święta. Pod kierunkiem nauczycieli języków obcych uczniowie opracowywali prace projektowe. Na języku niemieckim przygotowywali oni ulubione słówka uszeregowując je według wybranej tematyki.

Na zajęciach języka angielskiego gimnazjaliści rozwiązywali quizy o językach poznając wiele ciekawostek. Następnie w małych grupach zaprojektowali oni   plakaty nawiązujące do hasła „Języki  to nasza siła” oraz  przygotowali rozmówki w różnych językach, które następnie prezentowali na lekcji.

Uczniowie przygotowali wystawę najciekawszych prac na holu szkolnym. Nasi gimnazjaliści po raz kolejny udowodnili, że nie brakuje im pomysłów, a ich plakaty odznaczają się oryginalnością, pomysłowością oraz starannością wykonania.

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków uczniowie klas drugich i trzecich zostali zaproszeni do udziału w konkursie o Europie w języku angielskim.

Anna Litwin

26. 09. 2016 r.

XVII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy na Święty Krzyż

24 października odbył się XVII Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy na Święty Krzyż, w którym udział brali uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami. W sobotę rano wszyscy uczestnicy zebrali się pod kościołem w Morawicy. Następnie autobusem dojechaliśmy do Dębna, gdzie odbywała się zbiórka wszystkich pielgrzymów. Do przejścia mieliśmy 14 kilometrów. Idąc do celu wędrowaliśmy przez malownicze miejscowości, pełne górskich widoków. Drogą Królewską z Nowej Słupi dotarliśmy na szczyt Łysiej góry – miejsca, w którym znajduje się klasztor Oblatów. W tym klasztorze od niepamiętnych czasów przechowuje się cześć drzewa krzyża, na którym cierpiał i umarł Pan Jezus. Zmęczeni i utrudzeni spędziliśmy kilka godzin w tym niezwykłym miejscu. Zwiedziliśmy jeden z najstarszych klasztorów w Polsce. Najważniejszym wydarzeniem dnia było uczestnictwo we Mszy Świętej sprawowanej przez Biskupa Jana Piotrowskiego. Plac klasztorny był wypełniony młodymi pielgrzymami. Wszyscy słuchali, aktywnie uczestniczyli i powierzali swoje modlitewne intencje. Ubogaceni duchowo, napełnieni siłą płynącą z tego miejsca, a przede wszystkim obecności Boga wracaliśmy do domu. Spędziliśmy fantastyczny dzień w dobrym towarzystwie, świętym miejscu, uczestnicząc w spotkaniu z Bogiem.

Agnieszka Felis

24. 09. 2016 r.

Rozszyfrowali Sienkiewicza w grze miejskiej

23 września grupa uczniów klasy 3b w składzie: Iga Kwas, Kamila Pietrzyk, Jakub Berbeś, Mateusz Brzoza i Oskar Piecyk wzięła udział w grze miejskiej pod hasłem „Rozszyfrować Sienkiewicza”.

Organizatorem i pomysłodawcą inicjatywy, skierowanej do uczniów szkół gimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego, było Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

W ciągu dwóch godzin pięcioosobowe drużyny wraz z opiekunami wyruszyły na ulice miasta, by rozwiązać 21 zagadek zamieszczonych na kartach gry. Uczniowie poszukiwali ukrytych tablic, odkrywali miejsca związane z autorem Trylogii, przeprowadzali wywiad z przechodniami, poszukiwali tajnych agentów… Gra miejska dostarczyła jej uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Pozwoliła lepiej poznać Kielce, nauczyła zwracać uwagę na szczegóły tkwiące wokół każdego z nas, wyzwoliła chęć zdrowej rywalizacji… A walczyć było o co… Całe szczęście, że wygranymi okazali się wszyscy. Drużyna klasy 3b również. Zdobyła bowiem zaproszenie dla całej klasy na wybrane warsztaty edukacyjne w Wesołej Aptece organizowane przez Muzeum Zabawek i Zabawy.

http://kielce.tvp.pl/27061632/to-byla-wyjatkowa-lekcja

21. 09. 2016 r.

BOHATERON. WŁĄCZ HISTORIĘ

W bieżącym roku  szkolnym uczniowie gimnazjum zaangażowali się w akcję BOHATERON. Celem  akcji jest upamiętnienie i uhonorowanie powstańców warszawskich. Ci ludzie są wciąż wśród nas i są dla nas niezwykle ważni, a pamięć o nich stopniowo zanika. Każdy, kto chce powiedzie ,,DZIĘKUJĘ” uczestnikom walk powstańczych może to zrobić wysyłając bezpłatną kartkę pocztową do wybranego bohatera. Gimnazjaliści z Morawicy już to zrobili! Akcja trwa do 2 października 2016r. Po zakończeniu kampanii wszystkie kartki trafią do Muzeum Powstania Warszawskiego.

17. 09. 2016 r.

„Wojenko, wojenko…”- interaktywne połączenie muzyki i historii

Koncert „Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani... W hołdzie bohaterom II wojny światowej” to niezwykłe wydarzenie kulturalne, w którym 16 września uczestniczyli uczniowie klas 1a, 1b, 1c wraz z wychowawcami.    Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty zaprosili  młodzież do Kieleckiego Centrum Kultury na program historyczno-edukacyjny, który rozpoczęła prezentacja multimedialna dotycząca genezy i przebiegu II wojny światowej. Następnie soliści i chór przy akompaniamencie orkiestry symfonicznej wykonywali piosenki śpiewane przez Wojsko Polskie i oddziały partyzanckie w latach 1939–1947, m.in.: „Czerwone Maki”, „Dziś idę walczyć, mamo”,  „O mój rozmarynie, rozwijaj się”, „Wojenko, Wojenko”, czy „Rozkwitały pąki białych róż”.

Zdaniem pierwszoklasistów koncert był ciekawą i oryginalną formą przypomnienia odbiorcom o niezłomności, odwadze i patriotyzmie żołnierzy walczących o niepodległą  Polskę.

 

 

 

 

 

 


 

 

 


. r. ruszył Wolontariat w ZOL-u w Bilczy. Podczas wolontariatu uczniowie z naszej szkoły pomagają osobą starszym. Wspólnie rozmawiają, rozwiązują zagadki, rozwijają zainteresowania, a przede wszystkim starają się towarzyszyć im w trudach codziennego życia.

W skład wolontariuszy wchodzą: Wiktoria Białowąs, Wiktoria Bisaga, Lidia Bracichowicz, Weronika Gajda, Julia Grudzień, Justyna Łuszcz, Paulina Putko, Alicja Stańko, Joanna Wołcerz.

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE
 
Free business joomla templates